Dlaczego zęby się kruszą

Dlaczego zęby się kruszą?

Dlaczego zęby się kruszą? Najczęstszą przyczyną jest próchnica, która uszkadza tkanki twarde zębów, a to powoduje ich kruszenie się i łamanie. Zgrzytane zębów, czyli tak zwany bruksizm również powoduje kruszenie się zębów, podobnie jak niedobory fluoru i wapnia, martwica zębów, źle przeprowadzony zabieg wybielania, niewłaściwa dieta, która powoduje niedobór mikroelementów, a także wszelkie urazy mechaniczne.

Brak fluoru i wapnia

Każdy, kto zastanawia się dlaczego zęby się kruszą, powinien zdawać sobie sprawę jak istotny jest dla organizmu fluor i wapń. Pierwiastki te są bardzo ważne, ponieważ to od nich w dużym stopniu zależy stan naszych stawów i kości. Zapewniają one także właściwą ochronę szkliwu na zębach przed szkodliwym działaniem bakterii oraz wszelkiego rodzaju kwasów. Nie wolno lekceważyć tych pierwiastków i trzeba pilnować, aby były one regularnie przyjmowane w produktach spożywczych. Najwięcej fluoru i wapnia znajduje się w rybach, jajkach i nabiale, a także mięsie, algach i w herbacie. Dzięki regularnemu spożywaniu tych produktów zęby wzmacniają się, nie łamią się ani nie kruszą. Aby uzupełnić zęby w niezbędny dla nich fluor należy myć je pastą z dużą zawartością tego pierwiastka. Dzięki regularnej higienie jamy ustnej zmniejsza się ryzyko powstania próchnicy, a także złamania i kruszenia zębów.

Palenie tytoniu

Palenie papierosów to nałóg, który negatywnie wpływa na ludzki organizm, w tym także na zęby. Palacze nałogowi maja przeważnie problemy nie tylko zdrowotne, ale także i estetyczne, a ich uśmiech trudno nazwać promiennie białym. Dlaczego zęby się kruszą u palaczy?
Ponieważ są one narażone bardziej na powstawanie kamienia nazębnego, a także na przebarwienia, które mogą być bardzo silne. Tytoń posiada związki, które dodatkowo osłabiają szkliwo, a stąd już krótka droga do kruszenia się szkliwa i powstawania w nim różnych szczelin, które mogą prowadzić do stanu zapalnego jamy ustnej.

Spożywanie twardych pokarmów

Dlaczego zęby się kruszą? Duży wpływ na to ma spożywanie różnych pokarmów, które są bardzo twarde, jak np. orzechy czy ziarna. Podczas ich rozgryzania używana jest duża siła nacisku, która często powoduje kruszenia się zębów. Warto bardzo uważać na produkty spożywcze tego typu, gryźć je powoli i dokładnie.

Niedobór mikroelementów

Zachowanie odpowiedniego poziomu mikroelementów jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka, ma także bezpośredni wpływ na stan jamy ustnej i uzębienia. Niedobory mikroelementów prowadzić mogą do różnych dolegliwości dziąseł i zębów.
Dlaczego zęby się kruszą? Ponieważ często nasza dieta jest uboga w składniki odżywcze oraz witaminy, a głównie witaminy D3, która reguluje poziom wapnia w organizmie. Choroba spowodowana niedoborem mikroelementów sprawia, że brzegi zębów przednich są postrzępione, a one same zaczynają się kruszyć i łamać.
Niedobór witaminy PP prowadzi do uczucia pieczenia w jamie ustnej, ślinotoku i brązowego nalotu. To wszystko bardzo osłabia szkliwo i sprawia, że zęby są łamliwe i kruche. Niedobór żelaza objawia się wszelkiego rodzaju aftami, guzkami i pęcherzykami. Niedobór krzemu prowadzi do chorób dziąseł, osłabienia szkliwa i stawu skroniowo – żuchwowego. Niedobór wapnia natomiast bezpośrednio przyczynia się do osłabienia zębów, które prowadzić mogą do paradontozy. Nieprawidłowe proporcje ryboflawiny, czyli witaminy B2 powodują suchość w jamie ustnej, zajady i pęknięcia. Za obrzęki i krwawienie dziąseł oraz za stany zapalne w jamie ustnej odpowiada brak dostatecznej ilości witaminy C w organizmie.
Niedoboru mikroelementów nie można lekceważyć, ponieważ mogą przyczynić się do rozwinięcia wielu poważnych chorób. Trzeba przyjmować dobre, sprawdzone suplementy diety, przebywać dużo na słońcu i zadbać o odpowiednią dietę.

Inne przyczyny kruszenia się zębów

Próchnica jest chorobą, którą w początkowej fazie trudno zdiagnozować. Jest ona jedną z głównych przyczyn pękania i kruszenia się zębów i szkliwa. Najczęściej powstaje wewnątrz zęba, który był wcześniej leczony i ma plombę. Choroba ta w początkowej fazie nie daje żadnych objawów ani dolegliwości. Jeśli nie wykryje jej się w pore prowadzić będzie do poważnych schorzeń drobnoustrojowych. Próchnica może być leczona na kilka sposobów, a ten właściwy wybierze lekarz stomatolog.
Zgrzytanie zębów, które jest skutkiem nieprawidłowego kontaktu zębów dolnych z górnym to bardzo częsta przypadłość, która nieleczona prowadzi do uszkodzenia narządu żucia, schorzeń żuchwy i stawu skroni. Do najpopularniejszych objawów tej choroby należą silne bóle głowy, nadwrażliwość i zgrzytanie zębów.
Innym schorzeniem, które ma bezpośredni wpływ na kruszenie się zębów jest kwasowa erozja szkliwa. Choroba ta rozwija się, kiedy higiena jamy ustnej i dieta są niewłaściwe. Do kwasowej erozji szkliwa dochodzi wtedy, kiedy spożywa się wiele kwaśnych posiłków, je się dużo cytrusów, pije wiele napojów gazowanych.
Zęby mogą się kruszyć również wskutek nieprawidłowego wybielania zębów martwych, czyli na skutek tzw. martwicy. Jest to spowodowane użyciem środka do wybielenia o dużym stężeniu.
Do innych przyczyn kruszenia zębów należą szkodliwe nawyki i mechaniczne uszkodzenia. Do niepożądanych nawyków zalicza się otwieranie zębami butelek, obgryzanie paznokci i wiele innych. Jeśli chodzi o mechaniczne uszkodzenia to są to wypadki sportowe, komunikacyjne, urazy powstałe w czasie bójek. Zgubne jest także noszenie w jamie ustnej biżuterii typu kolczyki.

Jak walczyć z kruszeniem zębów?

Osoby, które zmagają się z kruszącymi się, łamliwymi zębami w pierwszej kolejności powinny udać się do dobrej kliniki stomatologicznej. Czas odgrywa tu znacząca rolę, ponieważ ukruszony ząb może prowadzić do osłabienia albo uszkodzenia struktury wewnętrznej zęba. Lekarz stomatolog przeprowadzi wnikliwe badania, które pozwolą poznać przyczynę osłabienia się i łamania zębów i ustali właściwą metodę walki z problemem, jakim jest kruszenie się zębów i szkliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top