Czy szczoteczka soniczna usuwa kamień?

Czy-szczoteczka-soniczna-usuwa-kamien

Zdrowe i białe zęby są marzeniem wielu z nas. W tym celu konieczna jest systematyczna i bardzo dokładna higiena jamy istnej, regularne kontrole stomatologiczne oraz wykonywane procedury, takie jak na przykład usuwanie kamienia nazębnego.

Czym jest kamień nazębny?

Podczas normalnej i codziennej aktywności w okresach pomiędzy szczotkowaniem zębów na ich powierzchni zbiera się osad związany miedzy innymi ze spożywaniem pokarmów. Tworzy on tak zwaną płytkę nazębną, która jest na tyle miękka aby mogła być usunięta za pomocą szczotkowania i nitkowania zębów oraz płukania jamy istnej płynami dentystycznymi. Jednakże z powodu cech osobniczych oraz spożywania nadmiernej ilości cukru, nabiału, alkoholu lub palenia papierosów może dochodzić do intensyfikacji tego procesu. Pod wpływem śliny płytka podlega mineralizacji tworząc bardzo twardy i trudny do usunięcia kamień nazębny. W jego składzie poza wspomnianą płytką znajduje się również: białko, złuszczone komórki nabłonka, związki wapnia oraz fosfor oraz resztki jedzenia i bakterie próchnicowe. Kamień nazębny w pierwszej kolejności zbiera się w okolicach dziąseł, a dopiero później obejmuje rejony pod nimi prowadząc do rozwoju stanów zapalnych oraz pojawiania się krwi podczas szczotkowania i przykrego zapachu z ust. W dalszej kolejności dochodzi do odsłonięcia kanałów korzeniowych zębów oraz pojawienia się nadwrażliwości oraz paradontozy.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Działanie szczoteczki sonicznej opiera się na wytwarzaniu fal dźwiękowych o określonym natężeniu wykazujących działanie bakteriobójcze. Zadanie to spełnia mały generator umieszczony w główce szczoteczki. Wprawia on włosie szczoteczki w ruch osiągający ponad 30 tysięcy poruszeń na minutę. Najnowocześniejsze szczoteczki osiągają nawet 60 tysięcy ruchów na minutę. W porównaniu z nimi tradycyjne szczoteczki elektryczne wykonują zaledwie około 8 tysięcy obrotów na minutę. Ponadto poza niezwykłą szybkością ruchów szczoteczka umożliwia dotarcie emitowanych przez nią fal dźwiękowych na odległość 4 mm od jej włókien, wprawiających w ruch cząstki śliny oraz pasty do zębów i przyczyniając się do skutecznego czyszczenia zębów.

Szczoteczka soniczna, a usuwanie kamienia


W wyniku procesu kawitacji, czyli przekształcenia cieczy w gaz powstają mikrobąbelki, które skutecznie usuwają gromadzące się bakterie oraz osad nazębny. To w znacznej mierze zwiększa efektywność czyszczenia zębów zwłaszcza w miejscach bardzo trudno dostępnych, takich jak na przykład przestrzenie miedzyzębowe lub okolice przyjęzykowe zębów. Ponadto kawitacja wpływa na bardziej skuteczne działanie i rozprowadzanie substancji aktywnych zawartych w paście do zębów. Włosie szczoteczki wykonuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które z jednej strony są bardzo bezpieczne dla dziąseł i chronią je przed uszkodzeniami, a z drugiej strony zapewniają skuteczne usuwanie gromadzącego się osadu. Tak skuteczne działanie przyczynia się w znacznym stopniu do ograniczenia zbierania się płytki nazębnej oraz tworzenia kamienia nazębnego. Stanowi więc rodzaj profilaktyki. Jednak w sytuacji w której dojdzie do mineralizacji płytki wymagane są bardziej zdecydowanie działania możliwe do przeprowadzenia w gabinecie stomatologicznym.

Jak się pozbyć kamienia nazębnego?

Jak wspomniano powyżej w momencie nagromadzenia się zmineralizowanej płytki nazębnej konieczna jest interwencja stomatologa lub higienistki. W gabinecie dentystycznym kamień jest usuwany za pomocą skalingu lub piaskowania oraz innych mniej popularnych metod takich jak: tradycyjna, dźwiękowa, laserowa czy chemiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top