Higienizacja zębów – na czym polega? Tłumaczymy.

Higienizacja-zebow

W gabinecie dentystycznym możemy wykonać szereg zabiegów służących zdrowiu naszych zębów. Jednym z nich jest higienizacja zębiny. Mało kto słyszał taki termin, choć w teorii i praktyce składa się z poszczególnych zabiegów, dobrze znanych pacjentom.

Higienizacja zębów – charakterystyka

Pomimo starannego szczotkowania zębów, na ich płytce tworzy się bakteryjny osad, który można usunąć jedynie u stomatologa. Wtedy z pomocą może przyjść zabieg – higienizacja zębów na czym polega ? Otóż głównym zadaniem zabiegu jest usunięcie przez stomatologa kamienia nazębnego, którego przyczyną jest mineralizacja zębów. Kamień nazębny jest widoczny gołym okiem. Wygląda on jak żółty osad na poszczególnych zębach. Higienizacja sprzyja pozbyciu się wszelkich osadów powierzchniowych i płytki nazębnej, spowodowanej przez bakterie. Myśląc więc o tym, czym jest higienizacja zębów i na czym polega ten zabieg, można powiedzieć, że dokładnym wyczyszczeniu zębów przez stomatologa.

Etapy higienizacji zębów

Sam zabieg składa się z kilku etapów, które dentysta wykonuje w odpowiedniej kolejności. Pierwszym etapem jest skaling zębów. Jest to zabieg polegający na pozbyciu się kamienia nazębnego. Kamień nazębny osadza się głównie w przestrzeniach międzyzębowych i w okolicach dziąseł. Za pomocą tego zabiegu można usunąć zarówno osad z korony zęba (skaling nadziąsłowy), jak i pod linią dziąseł
(skaling poddziąsłowy).
Kolejnym etapem jest piaskowanie zębów, które dopełnia proces skalingu i powinno być elementem uzupełniającym. Jest to czyszczenie płytki nazębnej w miejscach, do których nie dotarł skaling, jak na przykład przestrzenie międzyzębowe, bruzdy, w których zgromadził się osad. Celem piaskowania jest usunięcie nie tylko osadów, ale i przebarwień powstałych na ich skutek. Przeprowadza się go za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest piaskarka.
Następnym etapem higienizacji jest polerowanie. Następuje ono zaraz po piaskowaniu i ma na celu polerowanie zębów i zabezpieczenie ich przed osadzaniem się kamienia nazębnego.
Ostatni już etap to fluoryzacja zębów, polegająca na nałożeniu na szkliwo specjalnego żelu, zawierającego dostosowaną dawkę fluoru. Fluor ma za zadanie wzmocnienie zębów, zregenerowanie ich i profilaktykę pod kątem wystąpienia próchnicy.

Koszt higienizacji zębów

Pełen zabieg higienizacji może kosztować mniej lub więcej pieniędzy, w zależności od stawek ustalonych przez poszczególne gabinety.
Z reguły przyjmuje się kwotę od 200 do 400 zł, choć ceny mogą się wahać. Samo usuwanie kamienia nazębnego może wynieść od stu do nawet kilkuset złotych. Do tego dochodzi polerowanie, fluoryzacja. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Im więcej czasu poświęcimy naszym zębom, tym dłużej zachowamy je w zdrowiu i dobrym stanie. Samo czyszczenie jamy ustnej w warunkach domowych nie wystarczy, aby mieć piękny i lśniący uśmiech. Warto pamiętać, że część zabiegów stomatologicznych ma na celu głównie profilaktykę i zapobieganie ewentualnym problemom, związanym z naszym uzębieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top