Jak się nazywa szpara między zębami?

jak-sie-nazywa-szpara-miedzy-zebami

Istnieje bardzo wiele problemów natury stomatologicznej, przez co te mniej wdające się we znaki często są ignorowane. Nierzadko dochodzi nawet do tego, że zmagająca się z nimi osoba nie potrafi określić nazwy problemy. Jedną z takich wad uzębienia jest charakterystyczna przerwa między jedynkami, którą zobaczyć można nawet u celebrytów. Choć problem ten bez leczenia może skutkować poważnymi konsekwencjami to większość ludzi nawet nie wie jak się nazywa szpara między zębami, a wielu z nich nawet uważa ją za bardzo atrakcyjną. Dlatego w tym artykule postanowiliśmy dokładnie omówić ten problem.

Diastema – co to jest?

Jeżeli zastanawia cię jak się nazywa szpara między zębami to odpowiedź brzmi diastema. Najczęściej występuje ona między górnymi jedynkami, a widoczna szczelina ma zwykle kilka milimetrów. Diastema ma trzy główne odmiany, pierwsza z nich określana jest jako diastema równoległa. Charakteryzuje się ona równym odstępem między zębami, niezwężającym się w żadną stronę. Z kolei diastema, która zwęża się w kierunku korzeni zębów nazywa się rozbieżną.

Analogicznie ta, w której szpara zawęża się od korzeni w kierunku koron nazywa się diastemą rozbieżną. Wiedząc już jak się nazywa szpara między zębami warto wspomnieć o przyczynach jej powstawania. Siekacze mogą przesuwać się ze względu na przerost wędzidełka wargi górnej, jednak bardzo często dochodzi też do powstawania diastemy wskutek ubytkach w uzębieniu lub jego nadmiaru. Diastema bardzo często widoczna jest u dzieci przed 10 rokiem życia, ponieważ często powstaje ona na skutek wymiany mleczaków na zęby stałe.

Jak można wyleczyć diastemę?

Stomatolodzy mają wiele metod leczenia diastemy, a każdy z nich jest całkowicie uzależniony od potrzeb pacjenta. Dentysta może zaproponować klasyczny aparat ortodontyczny, którego zwykle używa się do naprawiania wad zgryzu. Jednak coraz częściej osobom z diastemą zaleca się wypełnienie szczeliny licówkami. Nie tylko doskonale imitują one szkliwo, ale są też niezwykle wytrzymałe i odporne na przebarwienia. Metoda ta jest bardzo wygodna i praktyczna, a na pewno nie będzie kosztować pacjenta tyle co leczenie aparatem na zęby.

Z kolei wiele osób jest przywiązanych do swojej diastemy i często zdarza się, że pacjenci gabinetów stomatologicznych chcą ją tylko tymczasowo zakryć zamiast pozbywać się problemu. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem są wypełnienia kompozytowe, które dają natychmiastowy efekt wizualny i można się ich pozbyć nawet po kilku dniach.

Skutki uboczne szpary między zębami

Mimo tego, że bardzo często mówi się o diastemie jak o wyjątkowo estetycznym elemencie uśmiechu to jej obecność może przyczynić się do wielu szkód. Nieleczona diastema przede wszystkim często prowadzi do powstawania innych wad zgryzu, a nawet chorób dziąseł. Raczej nikt nie chciałby mieć modnego uzębienia za taką cenę. Ponadto osoby z diastemą stosunkowo często mają problemy z prawidłową wymową i w rezultacie seplenią. Z pewnością jest to utrudnienie codziennego życia niewarte nieznaczącej przerwy między siekaczami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top