Kiedy wychodzą zęby mądrości?

Kiedy-wychodza-zeby-madrosci

Zęby mądrości, które potocznie nazywane są również ósemkami to w rzeczywistości trzecie zęby członowe człowieka. W wielu wypadkach ich wzrost może być związany z dość nieprzyjemnymi dolegliwościami, w tym bólem lub nawet powstawaniem wad zgryzu. Wielu pacjentów zastanawia się zatem nad tym: dlaczego rosną i kiedy wychodzą zęby mądrości?

Zęby mądrości – czym są?

Jak wspomniano powyżej, w gabinetach stomatologicznych dość często padają pytania dotyczące tego: dlaczego i kiedy wychodzą zęby mądrości? Otóż, ósemki to trzecie zęby trzonowe, które wyrastają za drugimi zębami trzonowymi, czyli tak zwanymi siódemkami. Ósemki pojawiają się po jednej po każdej ze stron łuku zębowego, zarówno w szczęce, jak i w żuchwie.

Standardowo zatem w jamie ustnej dorosłego pacjenta powinny się znajdować cztery ósemki. Jednakże, zdarzają się również sytuacje, że w przypadku niektórych osób nie dochodzi do prawidłowego wykształcenia się wszystkich tych zębów. Ich brak ma podłoże genetyczne i może obejmować zarówno brak ósemek w szczęce, jak i w żuchwie. Ponadto, dochodzi również do sytuacji, w których wzrost zębów zatrzymany jest całkowicie lub tylko częściowo. W momencie, w którym ósemki wyrzynają się nieprawidłowo konieczna jest interwencja stomatologiczna.

Złe ustawienie tych zębów może bowiem wpływać na pozostałe uzębienie, w tym powodować na przykład zmieniony kąt ich ustawienia, dolegliwości bólowe oraz poważne wady zgryzu. Ponadto, w sytuacji, w której ósemki brakuje tylko w jednym z łuków zębowych, zalecane jest usuniecie jego antagonisty. Brak działań może bowiem prowadzić nie tylko do zmiany położenia pozostałych zębów, ale również do nierównomiernego i nadmiernego ścierania szkliwa oraz dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.

Dlaczego rosną zęby mądrości?

Pacjenci zastanawiają się nad tym: dlaczego i kiedy wychodzą zęby mądrości? Otóż, ósemki w zasadzie nie są niezbędne do prawidłowego przeżuwania i stanowią element pozostałości po przodkach, który wraz z biegiem czasu oraz postępem ewolucji ulegał uwstecznieniu.

Ósemki zaczynają się wyrzynać się bardzo późno, zazwyczaj dopiero po osiągnięciu dojrzałości, a więc pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. Są jednak sytuacje, w których ósemki nie wyrastają wcale, o czym wspomniano powyżej, oraz takie, w których ich wzrost jest bardzo opóźniony. Wówczas mogą pojawić się nawet po 40. roku życia. Ponadto, wzrost ósemek może nie być równomierny oraz bardzo rozciągnięty w czasie. Okres ten jest bardzo indywidualny i może wynosić nawet trzy lata.

Objawy zębów mądrości

Ósemki dość często nazywane są zębami kłopotliwymi, a to z uwagi na liczne dolegliwości, które towarzyszom ich wzrostowi. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim ból zęba, który może promieniować na okolice uszu oraz migdałków. Ponadto, wyrzynaniu zębów często towarzyszy obrzęk dziąsła, a nawet rozwój stanu zapalnego, który przebiega wraz z wydzieliną ropną oraz nieprzyjemnym zapachem z ust.

Wyrzynaniu zębów towarzyszyć może również krwawienie, świąd oraz szczękościsk. Wspomniany ból jest bardzo dokuczliwy i może trwać nawet kilka tygodni. Można go jednak niwelować stosując leki oraz maści przeciwbólowe. Przedłużające się dolegliwości są jednak wskazaniem do konsultacji stomatologicznej, ponieważ mogą one oznaczać nieprawidłowy wzrost zęba, który w skrajnych wypadkach wymagać może nawet usunięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top