Zgrzytanie zębami podczas snu – jak leczyć?

Zgrzytanie zębami podczas snu - jak leczyć

Zgrzytanie zębami to przypadłość, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy, dopóki ktoś z zewnątrz nie zwróci im na nią uwagi. Medyczna nazwa na zgrzytanie zębami to bruksizm, a sama przypadłość jest uznawana za niegroźną dla życia i zdrowia, choć wskazuje na szereg potencjalnych problemów, takich jak stres, krzywy zgryz czy nawet bezdech senny.

Przyczyna zgrzytania zębami podczas snu

Przyczyny tej dolegliwości mogą być wrodzone – genetyczne oraz nabyte – wynikające przede wszystkim z trybu życia.

Genetyczne odnoszą się głównie do budowy anatomicznej szczęki, przez co zęby naturalnie zgrzytają podczas swobodnego snu i towarzyszącemu mu nawet płytkiemu oddechowi.

Zgrzytanie zębami podczas snu o wiele częściej powoduje niewłaściwy tryb życia, z którego wynika przewlekły stres, a ten prowadzi z kolei do nadmiernego napięcia mięśniowego. To właśnie zwiększone napięcie prowadzi do niekontrolowanego ruchu żuchwy podczas snu, powodując zgrzytanie zębami. Tym samym zgrzytanie zębami daje jasną informację, że dana osoba żyje w nadmiernym stresie, co powinna zmienić, bo może to prowadzić do groźniejszych chorób, takich jak, chociażby depresja.

Inne przyczyny zgrzytania zębami, to np. chroniczny niedobór magnezu, wynikający z braku odpowiedniej diety i wypłukiwania resztek magnezu z organizmu przez picie zbyt dużej ilości kaw dziennie. Dlatego rozwiązaniem na zgrzytanie zębami może okazać się kupno i przyjmowanie prostego suplementu, który uzupełnia magnez do naszego organizmu.

Zgrzytanie zębami to niegroźna przypadłość, jednak problemem jest fakt, że o niej nie wiemy, dopóki ktoś z rodziny, czy partner nas o tym nie poinformuje. Dlatego też problem pojawia się, gdy np. mieszkamy sami i nie ma kto tego zrobić. W takiej sytuacji warto zwracać uwagę na objawy po obudzeniu, a wśród nich najpopularniejsze to: poraniony język, krwawienie dziąseł, problemy z zębami – nadwrażliwość zębów, chwiejące się zęby, zniszczone szkliwo, bóle głowy, światłowstręt, czy nawet kwadratowy kształt twarzy wynikający ze stałego napięcia na tle nerwowym.

Zgrzytanie zębami przez sen – leczenie

Choć zgrzytanie zębami przed sen nie jest groźne, to żadnej dolegliwości nie warto ignorować. Szczególnie że ta konkretna odnosi się w dużej mierze do stresu, który może prowadzić do przewlekłego stresu, a ten powoduje powikłania w całym organizmie. Tym samym może samo zgrzytanie zębami jest niegroźnie, jednak jest to informacja, że coś złego dzieje się w naszym życiu, a przyczyn możemy szukać w stylu życia, lub nawet u psychoterapeuty.

Pierwszym krokiem zawsze powinna być weryfikacja trybu życia. Jeśli np. pijemy stosunkowo dużo kawy, to warto kupić suplement z magnezem i obserwować, czy zgrzytanie zębami ustępuje. Warto również wykonywać ćwiczenia relaksacyjne, a nawet jogę, czy medytacje podczas dnia, żeby zmniejszyć ogólne napięcie mięśniowe. Ważna jest również pozycja snu, czy sam materac, czyli wszystko, co tworzy niepotrzebne napięcia mięśniowe.

Tryb życia jest o tyle ważnym czynnikiem, że świat w 21 wieku pędzi i stres jest czynnikiem, który bardzo trudno wyeliminować, bo towarzyszy nam w pracy niemal na co dzień. Dlatego warto dodać coś od siebie i popracować nad dietą oraz dodatkowymi ćwiczeniami rozluźniającymi.

Jeśli po zmianie trybu życia dolegliwość nie ustępuje, to powinniśmy udać się na konsultacje do psychoterapeuty, gdzie może okazać się, że przewlekły stres doprowadził do depresji, która nieleczona, mogła przerodzić się w głęboką depresję, którą można leczyć jedynie za pomocą antydepresantów, ponieważ to już trwałe zmiany w mózgu, których sam tryb życia nie uzdrowi. Może się jednak okazać, że depresja nie zaszła aż tak daleko i przepracowanie pewnych problemów życia codziennego wystarczy, żeby ją pokonać.

Istnieje jeszcze możliwość wrodzonego zgrzytania zębami w wyniku anatomicznie źle zbudowanej szczęki lub błędów podczas leczenia zębów. W tym wypadku konieczne będą wizyty w gabinecie stomatologicznym i prześwietlenia żuchwy, które jeśli wykażą złą budowę, to będzie czekała nas operacja. Taka operacja jest nieinwazyjna, jednak jeśli zdecydujemy się na nią prywatnie, to może narazić nas na znaczne koszty.

Zgrzytanie zębami przez sen – ćwiczenia

Niezależnie, od czego zależy zgrzytanie zębów w naszym przypadku, zawsze warto wykonywać szereg ćwiczeń – poleci nam je zarówno psychoterapeuta, jak i dentysta.

Zgrzytanie zębami podczas snu – jak leczyć? Najpopularniejsze ćwiczenia pomagające wyleczyć zgrzytanie zębami to

  • szerokie otwieranie i powolne zamykanie jamy ustnej
  • okrężne ruchy szczęką
  • wysuwanie szczęki do przodu i cofanie
  • przesuwanie szczęki na prawo i lewo

Powyższe ćwiczenia należy wykonywać codziennie rano i przed snem, po około 10-15 powtórzeń każde.

Do ćwiczeń bezpośrednio na szczękę i okoliczne mięśnie jamy ustnej, warto dodać rozciąganie szyi, oraz barków, ponieważ napięcie mięśniowe sięga zwykle tych rejonów i często promieniuje na szczękę, przez co wysiłek ćwiczeń na samą szczękę może iść na marne.

Szczególnie ważne są tutaj ćwiczenia szyi, które są podobne do tych na szczękę – ruszanie głową w prawo i lewo oraz do góry i dołu, oraz rozciąganie głowy za pomocą odchylenia.

Do skutecznych ćwiczeń na zgrzytanie zębami należy też zaliczyć ćwiczenia oddechowe, które pomagają redukować stres, a najlepsze z nich to:

  • joga, która polega na jednoczesnym rozciąganiu i kontrolowaniu oddechu w różnych pozycjach
  • medytacja, która uczy nas wyciszenia
  • typowe ćwiczenia oddechowe na redukcje stresu, które warto wykonywać z pomocniczą aplikacją, która pozwala przejść kilkuminutowy trening redukcji stresu według wybranego systemu

Finalnym ćwiczeniem może być ćwiczenie kontroli siebie w trudnych sytuacjach, a więc powstrzymywanie emocji, które powodują niepotrzebne nerwy, a te są przyczyną podwyższonego poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu w naszym organizmie. Warto o tym pamiętać za każdym razem, gdy w pracy, sklepie, czy dowolnej sytuacji, pojawi się impuls nerwów, nagłej reakcji, za którą później zapłacimy cenę przewlekłego stresu, który będzie zbierał się w naszym organizmie, powodując dolegliwe choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top