Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?

Usuwanie kamienia nazębnego różni się nieco od usuwania płytki nazębnej. Płytka nazębna jest na tyle miękka, że udaje się ją usuwać podczas codziennego szczotkowania; kamień nazębny jest dużo twardszy, przez co zachodzi konieczność przeprowadzenia specjalnych zabiegów przez stomatologa.

Usuwanie kamienia nazębnego przez stomatologa odbywa się z zastosowaniem dwóch zabiegów – skalingu i piaskowania. Wielu pacjentów pyta o usuwanie kamienia nazębnego, mając świadomość, że to właśnie kamień nazębny powoduje próchnicę. Dodatkowo, kamień nazębny daje nieatrakcyjny efekt na zębach pacjenta, przez co tym bardziej warto jest go usunąć.

Zabiegi te są stosunkowo nieinwazyjne, jednak ich wykonanie wymaga silnego oddziaływania na zęby, przez co można podejrzewać, iż spowoduje to bolesną reakcję. Oznacza to, że udzielenie jednoznacznej odpowiedzi bez uprzedniego zapoznania się z tematem nie jest proste. Dowiedz się, czy usuwanie kamienia nazębnego boli i w jaki sposób przebiega usuwanie kamienia nazębnego.

Jak usuwany jest kamień nazębny?

Kamień nazębny jest usuwany poprzez przeprowadzenie skalingu i paskowania. Za pomocą skalingu stomatolog jest w stanie usunąć kamień nazębny, niezależnie od jego ilości. Skaling pozwala na dotarcie także do powierzchni poddziąsłowych. Do jego przeprowadzenia używa się różnych narzędzi – skalerów ręcznych, ultradźwiękowych i nie tylko.

Piaskowanie jest zabiegiem często wykonywanym podczas jednej sesji przy zabiegu skalingu. Zabieg ten wykonuje się z użyciem piaskarki, wypuszczającej strumień piasku stomatologicznego. Z jego pomocą można wspomóc efekt skalingu, a dodatkowo usunąć przebarwienia z korony zęba.

Powyższe zabiegi warto jest wykonywać zgodnie z zaleceniami dentysty. Nie zawsze zachodzi konieczność przeprowadzania skalingu i piaskowania co pół roku. Pacjenci, którzy regularnie dbają o zęby, o ich higienę, mogą przeprowadzać ten zabieg nieco rzadziej – nawet raz do roku.

Czy zabieg boli?

Pacjenci wahają się przed przeprowadzeniem zabiegów służących usunięciu kamienia nazębnego. Strach przed bólem spowodowanymi zabiegami stomatologicznymi jest uzasadniony – zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym są stosunkowo mało przyjemne. Zabiegi, które mają na celu usunąć kamień nazębny – w tym skaling i piaskowanie – są bezbolesne, ewentualnie odczuwany ból jest znikomy i trwa ułamek sekundy. W każdym razie, zabiegi mające na celu zredukowanie ilości kamienia nazębnego są jednymi z najprzyjemniejszych, wykonywanych przez dentystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top