Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak niezwykle ważne jest dbanie o stan jamy ustnej. Poprzez szczotkowanie zębów, lecz także ich nitkowanie i płukanie możliwe jest uchronienie się przed naprawdę poważnym chorobami. Co jednak równie ważne, o stan swoich zębów powinni dbać nie tylko dorośli, lecz także dzieci. Dlaczego profilaktyka stomatologiczna u dzieci jest tak ważna i jak powinna wyglądać?
Jakie są najczęstsze problemy z zębami u dzieci?
Z jakiego powodu profilaktyka stomatologiczna u dzieci jest tak ważna? Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz zadbanie o odpowiedni stan dziecięcych zębów przekłada się w ogromnym stopniu na całe jego późniejsze życie. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że pozwoli to wykształcić w dziecku zdrowe nawyki, co zaowocuje lepszym stanem zębów w przyszłości. Co więcej, odpowiednia profilaktyka to także możliwość uniknięcia wielu nieprzyjemnych chorób. Z jakimi konkretnie chorobami jamy ustnej dzieci mają często do czynienia?
Odpowiednia profilaktyka stomatologiczna u dzieci pozwala przede wszystkim uniknąć próchnicy. Ta niebezpieczna przypadłość niszczy zęby i może doprowadzić nawet do ich utraty.
Inną nie mniej niebezpieczną chorobą są problemy z dziąsłami. Jak się bowiem okazuje, już nawet małe dzieci w wyniku niezachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej mogą mieć problemy ze stanami zapalnymi dziąseł.
Kiedy zacząć dbać o higienę jamy ustnej u dziecka i jakie metody jej nauki stosować?
Jak się okazuje, zaskakująco mało rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak powinna wyglądać profilaktyka stomatologiczna u dzieci, a także, kiedy trzeba zacząć się stosować do jej zasad.
Pierwsze czynności należy zacząć realizować już w pierwszym miesiącu życia dziecka, ponieważ powinno się jeszcze bezzębną buzię oczyszczacz z resztek pokarmu. Gdy u dziecka pojawią się już pierwsze ząbki, należy zacząć stosować szczoteczkę i pastę. Póki dziecko nie będzie mogło tego robić samodzielnie, to rodzice powinni być jego ząbki.
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak można zachęcić dziecko do samodzielnego częstego mycia ząbków. Jak się okazuje, zdecydowanie najlepiej wykorzystywać do tego celu specjalne, przygotowane dla dziecka akcesoria, które mogą mieć kształty bohaterów bajek lub też ciekawe, atrakcyjne kolory.
Jakie znaczenie mają wizyty u dentysty u dzieci i jak często powinny się odbywać?
Jak zatem widać, prowidłowa higiena jamy ustnej u dziecka pozwoli unikać wielu poważnych chorób, taki jak stanu zapalny przyzębia czy też próchnicy. Co jednak bardzo ważne, prawidłowa profilaktyka stomatologiczna u dzieci obejmuje także regularne wizyty kontrolne.
Wielu rodziców uważa, że do stomatologa powinno się iść z dzieckiem dopiero wtedy, gdy będzie ono miało problem z ząbkami. Jest to duży błąd, ponieważ z dziećmi powinno się nawet dwa razy do roku chodzić na wizyty kontrolne, aby stomatolog mógł kontrolować rozwój ich ząbków i sprawdzać ewentualne problemy zdrowotne. Pozwoli to je bardzo szybko usunąć, zanim poważnie się rozwiną.