Czy afty są zaraźliwe?

Czy_afty_sa_zarazliwe

Terminem „afta” określa się rodzaj owrzodzenia w formie nadżerki. Ten rodzaj owrzodzenia najczęściej występuje na powierzchni ust, błony śluzowej jamy ustnej, a także na języku. Ze względu na to, iż mogą one stanowić utrudnienie w codziennym życiu, warto jest się nimi zająć i walczyć z nimi — tak, aby nie nawracały. W tym artykule dowiesz się, czy afty są zaraźliwe, od czego powstają afty, a także czy nawracające afty u dorosłych to poważny problem i jak z nimi walczyć.

Od czego powstają afty?

 

Warto zacząć od charakterystyki aft, aby być w stanie trafnie określić, czy mamy do czynienia właśnie z nimi, czy też z innym wykwitem. Afty dzieli się na afty małe i duże — różnią się one rozmiarem, a także przyczynami występowania. Te owrzodzenia o charakterze nadżerki pojawiają się najczęściej u dzieci i nastolatków, choć mogą także pojawić się w dorosłości. Zastanówmy się, jakie są najczęstsze przyczyny rozwoju aft w obrębie jamy ustnej:

Urazy wynikające z obtarć o aparat ortodontyczny czy też nieodpowiednio spasowaną protezę, a także z nadgryzania błon śluzowych,
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej,
Złe nawyki — obgryzanie paznokci, gryzienie długopisów, jedzenie nieumytych warzyw i owoców,
Stres — afty mogą wynikać także z życia w stresie!
Oparzenia — jeśli oparzymy się zbyt gorącym posiłkiem lub napojem, bardzo prawdopodobne iż pojawią się u nas afty.

Afty mogą być związane także z zakażeniem wirusem HIV, uwarunkowaniami genetycznymi, a także z przyjmowaniem niektórych leków i suplementów. Na powstawanie aft szczególnie narażone są osoby, które podjęły terapię antynikotynową z wykorzystaniem tabletek do ssania lub gum nikotynowych. Warto powiązać rozwój aft także z innymi problemami zdrowotnymi — gdyż mogą one tworzyć jedną całość i wynikać z jednego rodzaju schorzenia. W tym celu, aby precyzyjnie określić, z czego wynikają afty, konieczne jest wykonanie badań krwi lub innych badań.

Tylko czy afty są zaraźliwe? W kwestii tego, czy afty są zaraźliwe, odpowiadamy — nie ma możliwości zarażenia się aftą. Ze względu na to, że źródło powstawania aft nie leży w zakażeniu, nie ma możliwości zarażenia się nimi na przykład podczas całowania.

Nawracające afty u dorosłych — jak sobie z nimi poradzić?

 

Wiesz już, czy afty są zaraźliwe. Teraz warto zastanowić się, co zrobić gdy takie nadżerki występują cyklicznie. Niestety może się to zdarzyć i problem aft będzie nas dotykać co jakiś czas — po czym można wywnioskować, iż mamy do czynienia z pewnym problemem.

Przede wszystkim, niezależnie od tego, czy afty nawracają, czy nie, konieczne jest zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. W tej sytuacji warto jest skontaktować się ze stomatologiem, który przedstawi pacjentowi najlepsze praktyki dotyczące higieny jamy ustnej.

Dodatkowo warto jest zadbać o wykluczenie wszelkich czynników, które mogą powodować afty. Można do tego zaliczyć poprawę ustawienia protezy. Nie należy tego jednak robić na własną rękę, gdyż może to spowodować uszkodzenie protezy. W tym celu należy skontaktować się z protetykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top