Czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo?

Czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo?

Odpowiednia higiena jamy ustnej to absolutna podstawa nie tylko w zakresie ochrony zębów przed próchnicą, lecz również pozytywnego oddziaływania na cały organizm. Wiedzieć bowiem trzeba, że stan zapalny w jamie ustnej odbijać się może na kondycji całego ciała. Nic więc dziwnego, że co i rusz powstają nowe rozwiązanie w zakresie higieny jamy ustnej. Często mamy jednak wątpliwości, czy są one zawsze bezpieczne, czego doskonałym przykładem może być soniczna szczoteczka.

Szczoteczka soniczna a bezpieczeństwo szkliwa

Czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo? Żeby móc się o tym przekonać, warto na początku dowiedzieć się, jak w ogóle taka wersja szczoteczki działa. Trudno bowiem omawiać jej bezpieczeństwo i wpływ na ciało, jeśli nie zna się zasady jej działania.

Praca tej szczoteczki polega na generowaniu olbrzymiej ilości ruchów, co wywołuje drgania włosia – w najlepszych modelach włosie drga z częstotliwością nawet 60 tysięcy na minute. Drgające włosie niezwykle skutecznie usuwa z zębów płytkę nazębną oraz całe zabrudzenie. Skuteczność tego rozwiązania jest bezdyskusyjna i nikt nie ma wątpliwości, że taka szczotka naprawdę przynosi wiele korzyści. Pytanie jednak brzmi, czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo, czy może jest w pełni bezpieczna?

Kiedy szczoteczka soniczna może uszkodzić szkliwo?

Wiedzieć trzeba, że sama szczoteczka tego typu w żaden sposób nie jest w stanie zniszczyć i nawet w najdrobniejszy sposób uszkodzić szkliwa zębów. Nie oznacza to jednak wcale tego, że jej użytkowanie nie spowoduje pewnych problemów ze szkliwem. Wynikać one będą jednak nie z zasady działania samego urządzenia, lecz nieodpowiedniego jego używania.

Co zatem może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni szkliwa? Zdarzyć się tak może, jeśli użytkownik szczoteczki będzie ją zbyt mocno przyciskał do zębów. Równie dużym zagrożeniem jest zbyt intensywne mycie zębów lub też robienie tego zaraz po jedzeniu. Oczywiście na uwadze należy mieć także to, że ogromny wpływ na ewentualne uszkodzenie szkliwa ma stan samego włosia. – jeśli będzie ono stare i sztywne, korzystanie z takiej szczoteczki z pewnością będzie groźniejsze niż w przypadku świeżego i delikatnego włosia.

Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna?

Czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo? Jak widać po powyższym wyjaśnieniu, samo urządzenie nie stanowi żadnego zagrożenia, a jedynie jego użytkownik. Producenci są tego świadomi i montują w szczoteczkach specjalne funkcje zmniejszające ryzyko uszkodzenia szkliwa.
Doskonałym przykładem takiej właśnie zabezpieczającej szkliwo funkcji jest czujnik nacisku. Jeśli będziemy przyciskali szczoteczkę zbyt mocno do zębów, sygnał dźwiękowy da nam znać, że robimy to nieprawidłowo.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest obecny w szczoteczce timer, który odlicza czas mycia, zabezpieczając nas przed zbyt długim szczotkowaniem.
Na sam koniec wspomnieć trzeba jeszcze o zaawansowanej funkcji adaptacyjnej, która polega na dostosowywaniu się kształtu włosia do zębów, co ma minimalizować zagrożenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top