Higiena jamy ustnej noworodek

Higiena jamy ustnej noworodek

Każde dziecko uczone jest od najmłodszych swoich lat, jak ważne jest odpowiednie dbanie o posiadane zęby. Rodzice starają się, jak tylko mogą, aby zaszczepić w dzieciach nawyk regularnego mycia zębów, a często także używanie specjalnego płynu do płukania jamy ustnej czy też nawet korzystania z nici dentystycznej. Jak się jednak okazuje, opieka nad zębami powinna się zacząć o wiele wcześniej. Wszyscy specjaliści zgodnie przyznają, że już u noworodka powinno się zwracać uwagę na czyszczenie ząbków i dziąseł. Higiena jamy ustnej noworodek — co powinno się o tym wiedzieć?

Prawidłowa higiena jamy ustnej niemowląt

Higiena jamy ustnej noworodek — wielu rodziców nie zdaje sobie zupełnie sprawy z tego, jak ważne jest odpowiednie dbanie o ten aspekt życia dziecka od najmłodszych jego lat. Często nawet pytają oni specjalistów, czy też lekarzy pierwszego kontaktu, czy jest sens w myciu mleczaków. Swoje zaniedbania na tym polu argumentują tym, że przecież te ząbki i tak wypadają, więc nie ma sensu się nimi przejmować. Z jakiego powodu jest to tak duży błąd, a także jak powinno wyglądać prawidłowe dbanie o czystość ząbków i dziąseł u dziecka. Higiena jamy ustnej noworodek — od czego należy zacząć?

Podstawową sprawą, od której powinno się zacząć zdobywanie informacji na temat dbania o ząbki, jest zdobycie wiedzy na temat tego, kiedy one dokładnie wyrastają. Jak każdy doskonale wie, dziecko na początku swojego życia posiada mleczaki, a dopiero kilka lat później ząbki stałe. Zęby mleczne pojawiają się u dziecka stosunkowo szybko, bo nawet po kilku miesiącach życia, lecz na uwadze trzeba mieć to, że dziecko może się z nimi nawet urodzić. Z jakiego powodu tak się dzieje? Jak się okazuje zalążki mleczaków pojawiają się już około 3 miesiąca ciąży. Oznacza to, że dziecko od razu po porodzie może mieć wystające z dziąseł ząbki.

Co jednak sprawia, że powinno się o nie dbać? A może jednak jest nieco prawdy i sensu w tym, co mówią rodzice, którzy niechętnie podchodzą do czyszczenia mleczaków ze względu na to, że i tak dziecko niedługo je straci? Jak się okazuje, takie postępowanie i świadome zaniedbywanie higieny jamy ustnej dziecka jest naprawdę karygodnym błędem, który może spowodować poważne komplikacje zdrowotne w przyszłości. Wiedzieć bowiem trzeba, że jeśli na mleczakach pojawi się próchnica, to jest właściwie pewne, że przejdzie ona na zęby stałe, które pojawią się w ich miejsce. Oznacza to więc, że dziecko do samego początku życia ze stałymi zębami będzie musiało je leczyć. Domyślać się tylko można, jak negatywnie wpłynie to na odbiór dentysty przez dziecko. Z tego też powodu tak ważne jest to, aby mimo wszystko od najwcześniejszych dni życia dziecka dbać najpierw o jego dziąsła, a następnie również o jego ząbki.

Czy noworodkowi czyścić dziąsła?

Jak już zostało to powyżej wyjaśnione, dbanie o jamę ustną dziecka powinno być realizowane już od najwcześniejszych dni jego życia. Jak się bowiem okazuje, nawet zwykłe karmienie mlekiem może potencjalnie powodować ryzyko pojawienia się próchnicy na dopiero wyrastających ząbkach. Jeśli dziecko jeszcze ich jednak nie posiada, konieczne jest zadbanie o to, aby odpowiednio dobrze dbać o dziąsła. Higiena jamy ustnej noworodek — czyszczenie dziąseł. Co trzeba wiedzieć o tej czynności?
Od kiedy powinno się czyścić dziąsła dziecka? Jak wynika z zaleceń specjalistów, należy zacząć to robić możliwie jak najwcześniej, nawet po kilku dniach od narodzin. Jak często powinno się to natomiast robić? Zalecane jest, aby czyszczenie przeprowadzać po każdym posiłku.

Na sam koniec trzeba jeszcze oczywiście dowiedzieć się, czym takie czyszczenie przeprowadzać. Jak można małemu dziecku przemyć dziąsła? Zdecydowanie najlepiej użyć do tego po prostu własnego palca, na który powinno się nałożyć kawałek gazy lub też niewielki fragment zamoczonej w ciepłej wodzie tetrowej pieluszki. Czyszczenie powinno polegać po prostu na przetarciu dziąseł i usunięciu z nich resztek pokarmu. Dzięki temu możliwe będzie pozbycie się zagrożenia i uchronienie dziecka przed pierwszymi problemami z zębami. Jest to prosta i niezbyt wymagająca czynność, która może mieć jednak naprawdę kolosalne znaczenie.

Mycie zębów niemowlaka

Higiena jamy ustnej noworodek — mycie pierwszych ząbków. Jak można się jednak domyślić, dziecko niezwykle szybko się rozwija i już nawet po kilku tygodniach od jego narodzin na dziąsłach pojawić się mogą pierwsze ząbki. W takiej sytuacji oprócz samego czyszczenia dziąseł trzeba dbanie o higienę jamy ustnej uzupełnić także o mycie ząbków. Co powinno się wiedzieć w tym zakresie?

Podstawową kwestią, o której trzeba pamiętać, jest zakupienie odpowiedniej dla niemowlaka szczoteczki do zębów, która powinna charakteryzować się przede wszystkim niewielkim rozmiarem, lecz także bardzo delikatnym włosiem. Dodatkowo trzeba jeszcze dziecku zakupić dobrą pastę do zębów, która będzie miała odpowiednio dla niego zaprojektowany skład.
Jak często powinno się takie ząbki czyścić? Przyjmuje się, że dobrym rozwiązaniem będzie dwukrotne ich mycie, najlepiej po pierwszym i ostatnim posiłku dnia.

Back To Top