Striping w ortodoncji

Striping w ortodoncji

Ortodoncja to jedna z dziedzin stomatologii, która zajmuje się leczeniem wszelkich wad zgryzu. W wielu przypadkach leczenie to ma na celu poprawę uśmiechu. Niektórzy jednak posiadają tak zaawansowane wady zgryzu, że cierpią na wiele dolegliwości z tym związanych. Mogą mieć problemy z rozgryzaniem pokarmu, prawidłową wymową, oddychaniem etc. Striping w ortodoncji jest jednym z wielu zabiegów, które mają za zadanie wyleczyć wady zgryzu. W niniejszym artykule wyjaśniamy: na czym polega striping, czy zabieg ten boli i ile kosztuje. Zachęcamy do lektury.

Co to striping?

Metoda została opisana w 1944 przez Bellarda. Aktualnie jest popularna i wykorzystywana także na potrzeby medycyny estetycznej. Striping w ortodoncji polega na spiłowaniu bocznych krawędzi zębów. Dzięki temu można zmniejszyć szerokość zębów. Zabieg ten zdecydowanie polepsza utrzymanie higieny jamy ustnej. Wykonuje się go specjalistycznymi paskami albo tarczami ściernymi. Tarcza może być diamentowa lub segmentowa. Szkliwo jest ścierane z każdej strony od około 0,1 do 0,3 milimetra. Można zetrzeć szkliwo wszystkim zębom lub tylko wybranym. Czas wykonywania zabiegu zależny jest właśnie od tego. Striping w ortodoncji wykonuje się podczas przygotowania do leczenia mającego na celu poprawę wady zgryzu. Wskazaniem do zabiegu jest średni lub zaawansowany poziom stłoczenia zębów. Zabieg wykonuje się także po to, żeby nie usuwać zębów. Należy podkreślić, że striping w ortodoncji nie leczy poważnych wad zgryzu. To tylko delikatna zmiana, ale niezaprzeczalnie poprawiająca wygląd zębów. Po tym zabiegu uśmiech wygląda lepiej, ale nie leczy samej wady zgryzu.

Zazwyczaj po zabiegu zakładany jest aparat ortodontyczny. Zdecydowanie poprawia uśmiech, wyrównuje dysproporcje, które występują między zębami, a także zmniejsza trójkątny kształt przednich zębów (siekaczy). Striping zapobiega powstawaniu przestrzeni między zębami blisko dziąseł. Najbardziej zauważalnym efektem jest zmiana szerokości zębów. Striping nie jest konturowaniem zębów, dzięki któremu można nadać im kształt, wydłużyć lub skrócić je. Striping w ortodoncji to zazwyczaj wstęp do leczenia ortodontycznego. Zabieg ten jest nieinwazyjny – ścierana jest tak niewielka ilość szkliwa, że nie jest możliwe jakiekolwiek uszkodzenie. Co więcej, w ten sposób wzmacniane jest szkliwo. Występuje reakcja mineralizacji zębów poprzez wydzielaną ślinę zawierającą związki fluoru – znajdują się one także w pastach do zębów. Po zabiegu ortodonta lub stomatolog może nałożyć pastę do zębów na tylnie ściany – nie jest to jednak reguła, gdyż nie każdy lekarz tak postępuje.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są: mleczne zęby oraz wczesne uzębienie stałe u dzieci. Nie zaleca się spiłowania szkliwa u osób, które posiadają małe zęby, gdyż uzyskany efekt jest nieodwracalny. Rzadko powikłaniem po stripingu jest problem z tkanką łączną przyzębia, ponieważ zmniejszona zostaje odległość między korzeniami zębów.

Czy striping zębów boli?

Mogłoby się wydawać, że jeżeli poddamy się ścieraniu szkliwa zębów to będzie zabieg bolesny. Nic bardziej mylnego. Każdy ząb wyposażony jest w odpowiednią ilość szkliwa, która może być w kontrolowanych warunkach ścierana przez stomatologa lub ortodontę. Zabieg jest ten całkowicie bezbolesny oraz bezpieczny. Wykonywaniu stripingu przy użyciu tarcz towarzyszy dźwięk, jak przy borowaniu – jednak nie odczuwalny jest żaden ból. Jedynie dźwięk może nieprzyjemnie się kojarzyć. Podczas ścierania tarczą wydobywają się opary. Nie ma potrzeby więc by stosować jakiekolwiek znieczulenie przez zabiegiem stripingu. Pamiętać jednak trzeba, że każdy inaczej odczuwa ból i dyskomfort. Niektórym mogą przeszkadzać opary, dźwięk ścierania lub ścieranie paskami. W sytuacji, gdy będzie odczuwalny jakikolwiek ból i będzie on nieprzyjemny – można poprosić o podanie znieczulenia miejscowego.

Ile kosztuje stripping

Striping wykonywany jest w gabinetach stomatologicznych i ortodontycznych. Szkliwo jest redukowane zazwyczaj podczas kilku wizyt kontrolnych. Stopniowo zostaje zmniejszana ilość szkliwa, żeby zminimalizować utratę tkanek twardych. Striping jest swego rodzaju wstępem do leczenia ortodontycznego, zatem nie jest on wyróżniony jako dodatkowy zabieg, za który należy zapłacić. Większość gabinetów przeprowadza go właśnie w ramach leczenia wady zgryzu. Wykonany, jako oddzielny zabieg – poza leczeniem ortodontycznym kosztuje od około 50 – 250 zł. Cena ta zależy od stopnia zaawansowania, gabinetu i lokalizacji w Polsce. Striping ma na celu korektę estetyczną (np. poprzez zmianę kształtu koron, usunięcia szczelin między zębami przy dziąsłach).

Podsumowując, striping to zabieg wykonywany w ramach ortodoncji. Polega na spiłowaniu szkliwa, dzięki któremu można nadać zębom ładny wygląd. Zazwyczaj jest on pierwszym etapem przy leczeniu ortodontycznym wad zgryzu. Zabieg wykonuje stomatolog lub ortodonta w kontrolowanych warunkach. To bezbolesna i całkowicie bezpieczna metoda, która ma za zadanie poprawić wygląd zębów, a co za tym idzie – upiększyć klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top