Coraz więcej młodych pacjentów pojawia się w gabinetach stomatologicznych z problemem utraty szkliwa. Szukają oni odpowiedzi jak chronić szkliwo zębów, by w młodym wieku nie stracić uzębienia. Wówczas dentysta oprócz tego, że wytłumaczy młodym pacjentom jak chronić szkliwo zębów, to pokaże także, co muszą zrobić, by utrzymać higienę w jamie ustnej. Jest to bardzo ważne, gdy chcemy mieć zdrowe zęby i dziąsła.
Warto zatem wiedzieć, że szkliwo jest jedną z najtwardszych tkanek w organizmie i odgrywa bardzo ważną rolę. Może się jednak zdarzyć, że wraz z wiekiem lub pod wpływem różnych czynników szkliwa może ubywać. Zatem jak chronić szkliwo przed codziennym zużyciem? Przede wszystkim, by szkliwo się szybko nie zużywało, trzeba wyeliminować z diety produkty kwaśne. Dobrze jest też usunąć z diety słodkie napoje gazowane. Warto używać miękkiej szczoteczki do zębów. Gdy już wiemy jak chronić szkliwo zębów, to należy też dowiedzieć się, dlaczego jest ono takie ważne dla naszego organizmu.
Dlaczego należy chronić szkliwo zębów?
Szkliwo chroni nasze zęby przed próchnicą oraz różnymi uszkodzeniami, które mogą doprowadzić do utraty zęba. Dlatego tak ważne jest to, by wiedzieć, jak chronić szkliwo zębów i stosować się do zaleceń dentysty regularnie. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć różnych chorób zęba czy dziąseł. Od złego stanu szkliwa mogą wyniknąć także różne choroby zarówno zębów, jak i dziąseł.
Warto też, że od dobrego stanu szkliwa zależy, to jak wygląda nasz uśmiech. Szkliwo jest tkanką, która jak jest chora, to zmienia od razu swój kolor, co widać przy innych zębach. Dlatego warto wiedzieć, po co i jak chronić szkliwo zębów, by nie mieć różnych chorób jamy ustnej. Dobrze jest też uczyć tego także małe dzieci, gdyż ich problem ze szkliwem także może już w dzisiejszych czasach dotykać poprzez źle trzymaną dietę.
Czym spowodowane jest zużycie szkliwa?
Są różne czynniki, które mogą wpłynąć na szybkie zużycie się szkliwa. Przede wszystkim mogą być to geny, które są przekazywane z pokolenia na pokolenia. Może to być także źle dobrana dieta, która zawiera dużo cukrów oraz cytrusów, które mogą szkodzić szkliwu. Należy też pamiętać, że słodkie i gazowane napoje także mogą się przyczynić do uszkodzenia szkliwa. Jednym z czynników może być także brak odpowiedniej ilości śliny w jamie ustnej. Warto też dodać, że częste picie kawy również może przyczynić się do utraty szkliwa.
Jakie są objawy zużycia szkliwa?
Pierwsze objawy zużycia szkliwa są widoczne tylko pod mikroskopem. Jednak w miarę upływu czasu stają one coraz bardziej dostrzegalne. Przede wszystkim widać zmianę koloru oraz strukturę zęba. Z biegiem czasu i postępu zużycia szkliwa zęby stają się matowe i widocznie różnią się od zdrowych zębów. Warto też dodać, że chore zęby, które mają uszkodzone szkliwo, mogą także stawać się coraz bardziej cienkie, wręcz przeźroczyste. Są również podatne na różne uszkodzenia. Mogą wystąpić także różne reakcje na posiłki. Można wtedy odczuwać ból przy gorących lub zimnych napojach czy też posiłkach.
Zniszczone szkliwo zębów jak odbudować?
Jeśli zależy nam na odbudowie szkliwa, to dobrze jest wprowadzić odpowiednią dietę. Dzięki tej diecie można zadbać o zniszczone szkliwo zębów. Dobrze jest też, by w diecie zaważyły produkty, które są twarde, ziarniste, a nawet włókniste. Warto skonsultować także dietę z dietetykiem, który dobierze odpowiednie składniki do naszych potrzeb. Dieta na odbudowę szkliwa może zawierać między innymi: ser żółty, sardynki, orzechy ziemne oraz laskowe, mleko, jogurty oraz kefiry. Należy jednak pamiętać, że raz utracone szkliwo niestety się w pełni nie zregeneruje. Jego leczenie jest także możliwe poprzez proces remineralizacji.
Dobrze jest skorzystać z past, które pomagają w odbudowie oraz ochronie szkliwa. Są różne dostępne pasty, dzięki czemu każdy może dopasować pastę do swoich potrzeb. Najczęściej jednak wybiera się takie pasty, które są oparte na fluorze. Dzięki jonom fluoru tworzy się ochrona przeciwpróchnicza. Dodatkowo także fluor pomaga w tym, by na zębach nie pojawiały się różnego rodzaju bakterie. Zaleca się również stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Można również stosować różne płukanki z ziół, które wzmacniają dziąsła oraz szkliwo zębów.
Co wzmacnia szkliwo zębów?
Istnieje kilka sposobów na wzmocnienie szkliwa. Warto zacząć od probiotyków, które wzmacniają szkliwo. Dobrze, jeśli są to probiotyki, które występują naturalnie, czyli na przykład kiszonki czy jogurty lub kefiry. Warto też chodzić na regularne fluorowanie zębów. Gdy chcemy mieć pewność, że nasze szkliwo będzie zdrowe, to należy chodzić regularnie do dentysty na wizyty kontrolne. Dzięki temu będziemy mogli zareagować w każdej chwili. Odpowiednia higiena jamy ustnej ma także kluczowe znaczenie w tym, by wzmocnić szkliwo.
Dlatego należy jej przestrzegać i codziennie myć zęby. Dobrze jest też używać różnych płynów, które czyszczą dziąsła i przestrzenie między zębami. Zalecane jest również używanie nici dentystycznych, które czyszczą dziąsła i miejsca trudno dostępne dla szczotki. Należy też dodać, że takie produkty mogą również stosować dzieci, dzięki czemu od najmłodszych lat są uczone dobrych nawyków i higieny jamy ustnej. Niewątpliwie takie nawyki wzmacniania szkliwa przydadzą się dzieciom w życiu dorosłym.
Szkliwo, mimo iż jest tkanką bardzo mocną i trwałą może się uszkodzić. Dlatego dobrze jest wcześniej zadbać o to, by nie było z nim problemów. Dzięki temu można uchronić zęby przed powstaniem próchnicy czy też innych chorób zębów i dziąseł. Jeśli mamy wątpliwości, czy nasza higiena jamy ustnej jest robiona w prawidłowy sposób, to należy udać się do stomatologa, który wyjaśni nam, jak należy stosować odpowiednie środki.
Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dbamy i ochraniamy nasze zęby w stu procentach. Czyste i zdrowe zęby oraz szkliwo dodaje także dużo pewności siebie i sprawia, że można się często uśmiechać. Dobrze jest też przyprowadzić na taką wizytę dzieci, by zobaczyły, jak ważne jest dbanie o szkliwo zębów.