Co to są korony zębowe?

Co to są korony zębowe?

Korony zębowe jest to wyrażenie, które większość osób już gdzieś słyszało, ale warto wyjaśnić dokładnie co to są korony zębowe i na czym polega ich zakładanie. Każdy z nas marzy o pięknych i zdrowych zębach. Jednak nie zawsze można mieć takie zęby. Dlatego dobrze jest skorzystać z nowoczesnych rozwiązań stomatologii, które pomogą nam osiągnąć wymarzony uśmiech. Jest to szczególnie ważne dla młodych osób, które mają problemy z uzębieniem. Dobrze więc wiedzieć, co to są korony zębowe i jak je można zrobić, dzięki czemu będziemy mieć możliwość poprawienia swojego uśmiechu już najczęściej do końca życia. Jest to bardzo duże ułatwienie.

Zatem co to są korony zębowe – to pytanie zadaje sobie każdy, kto rozważa taką opcję zrobienia i poprawy swoich zębów. Dlatego dobrze jest, zanim się zdecydujemy na zrobienie takich zębów wiedzieć, co to są korony zębowe i jak one działają. Korony zębowe są przeznaczone do tego, by przykryć ząb, który jest uszkodzony. Pełnią funkcję wzmacniającą oraz ochraniającą. Niewątpliwą zaletą koron jest także to, że poprawiają wygląd zębów oraz wyrównują uśmiech. Warto także dodać, że są różne rodzaje koron. Należy też wiedzieć, że korony zębowe mogą mieć zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Zakładanie koron na zęby

Gdy już wiemy, co to są korony zębowe, to dobrze jest wiedzieć, jak wygląda ich zakładanie. Sam proces zakładania koron nie jest długi. Wszystko zależy od stanu zębów pacjenta. Zakładanie koron na zęby może odbyć się już nawet podczas dwóch wizyt. Wcześniejsze wizyty u stomatologa będą polegały na przygotowaniu zęba do założenia koron. Gdy ząb jest dobrze oszlifowany, to wtedy można rozpocząć zakładanie koron. Pierwsza wizyta u stomatologa polega na tym, że lekarza przygotowuje zęby do tego zabiegu.

Lekarz pobiera wyciski, by mieć pewność, że wszystko będzie dobrze. Dodatkowo także lekarz sprawdza, jaki kolor koron będzie pasował do pacjenta. Przy tej wizycie stomatolog zakłada także koronę tymczasową. Druga wizyta polega na wstawieniu korony docelowej. Warto także dodać, że leczenie najczęściej jest prowadzone w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie czuje żadnego bólu podczas zakładania koron. Należy też pamiętać, że przed przystąpieniem do zabiegu zakładania koron, trzeba zrobić prześwietlenie całej jamy ustnej, dzięki czemu lekarz będzie wiedział, jak wygląda stan naszych zębów oraz dziąseł.

Korony zębowe – rodzaje

Korony zębowe występują w czterech rodzajach. Wyróżnia się korony ceramiczne, porcelanowe, korony na złocie, korony na metalu nieszlachetnym. Korony ceramiczne i porcelanowe są najczęściej wybieranymi rodzajami przez pacjentów. Korony ceramiczne są wykorzystywane do odbudowy przednich zębów, ponieważ najbardziej dopasowują się do naturalnego koloru zębów. Porcelanowe są bardzo mocne i trwałe. Korony na złocie mają natomiast domieszkę złota i mocno przylegają do powierzchni zęba. Ten rodzaj koron daje pewność, że się nie ścierają ani nie pękają. Natomiast korony na metalu nieszlachetnym są niesamowicie odporne na korozję. Są także bardzo wytrzymałe.

Jak czyścić korony zębowe?

Każdy, kto chce mieć korony zębowe, musi je czyścić, jak normalne zęby. Bardzo ważne jest dbanie o czystość całej jamy ustnej. Dobrze jest mieć szczoteczkę o średniej twardości. Należy też wybrać odpowiednią pastę do zębów, która ma małą ścieralność. Warto także zainwestować w płyny do płukania, które utrzymają świeżość naszej buzi. Dzięki temu zadbamy także o zdrowy zapach i dziąsła.

Różnica między koronami zębowymi a licówkami

Wiele osób zastanawia się nad wyborem koron a licówek. Warto więc wiedzieć, czym się różnią te materiały między sobą. Licówkę zakłada się na zdrowe zęby, a korony mają za zadanie usprawnić mocno zniszczone zęby. Dlatego, gdy mamy duże braki w uzębieniu, to wybiera się korony. Gdy jednak chcemy tylko usprawnić nasz uśmiech, to wtedy dobrym wyborem są licówki. Warto też dodać, że licówki najczęściej także zakłada się na przednie zęby zarówno górne, jak i dolne.

Korony zębowe – ceny

Cena koron zębowych jest różna i waha się w zależności od tego, jaki materiał koron wybierzemy. Duże znaczenie ma także to, jaką ilość koron, trzeba będzie robić w jamie ustnej. Nie bez znaczenia jest także to, w jakim mieście i klinice zrobi się zęby, Im większe doświadczenie ma lekarz, tym więcej mogą kosztować korony zębowe. Przedział cenowy może zaczynać się już od 900 złotych za jeden ząb. Dlatego nie są to najtańsze materiały, ale są bardzo trwałe i mogą starczyć już do końca życia. Gdy chcemy zrobić korony zębowe w całej jamie ustnej, to trzeba liczyć się z ogromnymi kosztami, które mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy.

Korony zębowe są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez pacjentów. Dzięki temu ma się zdrowe zęby i piękny uśmiech. Dodatkowo także mamy świadomość, że takie korony zębowe się nie psują i nie ma już takiej potrzeby, by często chodzić do dentysty. Trzeba tylko odpowiednio dbać o korony zębowe, by były one cały czas w dobrym stanie. Warto też dodać, że korony zębowe są wybierane przez pacjentów niezależnie od wieku. Najczęściej jednak są to pacjenci powyżej trzydziestego roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top