Mycie zębów rano i wieczorem jest częścią normalnej rutyny większości ludzi. Za pomocą klasycznej szczoteczki do zębów można łatwo oczyścić tylko zewnętrzną, wewnętrzną i żującą powierzchnię zębów z brudu i płytki nazębnej. Wiele osób zapomina o czyszczeniu przestrzeni między zębami. Te tak zwane przestrzenie międzyzębowe stanowią około 30 procent całej powierzchni zęba i mogą być dotknięte próchnicą lub innymi chorobami, podobnie jak reszta zęba. Dlaczego i jak nitkować zęby?
Nitkowanie zębów – codzienna rutyna
Jeśli nie wiesz jak nitkować zęby, przed pierwszym nitkowaniem zasięgnij porady dentysty.
Owiń koniec nici dentystycznej trzy razy wokół jednego środkowego palca, a drugi koniec wokół drugiego środkowego palca (mniej więcej, aż kciuki się zetkną).
Teraz delikatnie pocieraj nitką dentystyczną miejsce styku między zębami w przestrzeni międzyzębowej i poruszaj nią w górę i w dół około pięciu razy. Nitka dentystyczna nie powinna utknąć w przestrzeni międzyzębowej (powoduje to ryzyko urazu).
Nić dentystyczna powinna być trzymana jak najmocniej między kciukiem a palcem wskazującym (należy zachować odległość trzech do pięciu centymetrów). Powtórz ten proces w każdej przestrzeni międzyzębowej.
Po każdej przestrzeni międzyzębowej zwiń zużyty kawałek na jeden środkowy palec i użyj czystego kawałka z drugiego środkowego palca. Na koniec wypłucz usta, aby usunąć płytkę nazębną i resztki jedzenia.
Odpowiednia technika szczotkowania nicią dentystyczną jest bardzo ważna.
Jeśli przesuwasz nić dentystyczną w tę i z powrotem poziomo między zębami, istnieje duże ryzyko zranienia wrażliwych dziąseł i podrażnienia szyjek zębowych, które są ścierane przez stałe nieprawidłowe obciążenie mechaniczne.
Co daje nitkowanie zębów?
Nić dentystyczna to rodzaj dodatkowej pielęgnacji zębów. Ma oczyszczać przestrzenie międzyzębowe, do których nasza szczoteczka nie może lub w niewystarczającym stopniu dociera. Co daje nitkowanie zębów, zależy przede wszystkim od tego, czy robimy to umiejętnie i regularnie.
Nitkowanie zębów usuwa dokładnie płytkę nazębną, bakterie i resztki jedzenia. Wielu dentystów jest przekonanych, że regularne stosowanie nici dentystycznej może zapobiegać próchnicy i paradontozie.
Jak poprawnie nitkować zęby?
Czyszczenie przestrzeni między zębami jest ważną częścią codziennej pielęgnacji jamy ustnej. W zależności od budowy zęba i stanu dziąseł potrzebne i przydatne są różne akcesoria, na przykład różne rodzaje nici dentystycznych lub szczoteczki międzyzębowe. Jeśli nie wiesz jak nitkować zęby, skonsultuj się ze stomatologiem, który Ci doradzi wybór odpowiedniego produktu i poinstruuje jak dbać o przestrzenie międzyzębowe.
Podczas szczotkowania szczoteczka często nie sięga do przestrzeni międzyzębowych. Nawet jeśli jest to bardziej żmudne niż mycie zębów, ważne jest, aby oczyścić przestrzenie między zębami. Bez względu na to, jak małe są te szczeliny, gromadzą się tu również resztki, które mogą prowadzić do tworzenia się płytki nazębnej i próchnicy. Szczotkowanie i nitkowanie zębów powinno być integralną częścią codziennej pielęgnacji jamy ustnej.
To jak nitkować zęby nie wymaga dużego nakładu pracy ani czasu, tylko praktyki i systematyczności. Celem jest z jednej strony jak najdokładniejsze oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, w tym szyjki zęba i linii dziąseł, unikając uszkodzenia zębów i dziąseł.
Nić dentystyczna to najczęstsza i sprawdzony sposób usuwania resztek jedzenia i płytki nazębnej spomiędzy zębów. Ponieważ nić dentystyczna jest dostępna w różnych rodzajach, można nią czyścić zarówno wąskie, jak i szerokie przestrzenie.
Woskowane, niewoskowane, o smaku truskawkowym lub z fluorem, wykonane z tworzyw sztucznych takich jak nylon czy polietylen, pokryte teflonem, wykonane z jedwabiu lub cienkich nici bawełnianych — nić dentystyczna występuje w wielu odmianach. Czasami możemy nie mieć pewności, która z nici będzie dla nas odpowiednia.
Niewoskowana nić dentystyczna podczas użytkowania strzępi się i bardzo dobrze czyści dzięki szorstkiej powierzchni. Nadaje się, gdy zęby są w normalnej odległości od siebie. Korzystanie z niej wymaga odrobiny umiejętności.
Dzięki cienkiej warstwie wosku nić dentystyczna woskowana lepiej się przesuwa między zębami. Ułatwia to obsługę i umożliwia stosowanie nawet przy bardzo wąsko osadzonych zębach. Woskowane nici są odpowiednie nawet dla osób początkujących.
Puszysta nić dentystyczna jest dobra dla osób starszych z dużymi przestrzeniami między zębami, dla noszących mosty i aparaty ortodontyczne, ponieważ dobrze wypełnia i czyści większe szczeliny.
W przypadku nici dentystycznej z fluorkiem efekt jest raczej niski i nie przynosi żadnych dodatkowych korzyści. Bardziej sensowna jest tutaj pasta do zębów zawierająca fluor, ale efekt czyszczenia jest dobry.
Przed pierwszym czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi wskazane jest, aby stomatolog pokazał Ci, jak z niej korzystać. Kawałek nici dentystycznej o długości od 20 do 30 cm naciągnięty między palcami wskazującymi wystarcza do jednej aplikacji. Ten kawałek należy ostrożnie wsunąć między zęby i przesuwać poziomo i pionowo z lekkim naciskiem.
Nitkowanie zębów — przed czy po myciu?
Zaleca się używanie nici dentystycznej przed pójściem spać. Nie ma znaczenia, czy zrobimy to przed myciem zębów, czy po nim. Najważniejsze, aby nitkowanie odbywało się raz dziennie, regularnie i dokładnie.
Czyszczenie zębów nicią — czy warto?
Ponieważ szczoteczka do zębów usuwa tylko około 70 procent płytki nazębnej, a także ma trudności z dostaniem się do wąskich przestrzeni między zębami, warto korzystać z nici dentystycznej. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici raz dziennie, znacznie ogranicza powstawanie nowej płytki nazębnej i pomaga zapobiegać poważnym chorobom zębów i dziąseł.
Nić dentystyczna ma dobre działanie czyszczące. Jest tak cienka, że najlepiej usuwa płytkę nazębną na styku zębów, czyli w miejscu styku dwóch zębów. Wymaga to trochę praktyki – ale wtedy czyszczenie między zębami zwykle nie stanowi już problemu.