Leczenie kanałowe jest czasami jedynym sposobem na uratowanie zęba. Można to osiągnąć nawet wtedy, gdy jest on mocno zniszczony. W takim wypadku stomatolog musi usunąć chorobowo zmienioną miazgę zalegającą kanał zęba, a następnie stosuje odpowiednie wypełnienie. Dzięki precyzyjnej odbudowie pacjent będzie mógł cieszyć się pięknym uśmiechem, bez konieczności usunięcia zęba. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy próchnica zaatakowała jedynki. Warto wiedzieć i sprawdzić na czym polega leczenie kanałowe, ile kosztuje, a także czy jest bolesne. Tego wszystkiego dowiesz się w tym tekście.
Leczenie kanałowe jedynki – jak uratować piękny uśmiech?
Wielu pacjentów ma spore obawy przed podjęciem decyzji o leczeniu kanałowym, które ma dotyczyć jedynki. Najważniejsze jednak jest to, że dzięki takiemu zabiegowi ząb można uratować, bez potrzeby jego ekstrakcji. Nikt przecież nie chce podczas spotkań z innymi osobami przez cały czas mieć zamknięte usta w obawie przed pokazaniem ubytku w uzębieniu.
Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy próchnica dotrze do miazgi. Odwlekanie decyzji o udaniu się do gabinetu stomatologicznego może mieć przykre konsekwencje. Naraża na dolegliwości bólowe, obrzęk dziąsła, stany zapalne, a przede wszystkim nie pozwala na normalne, codzienne funkcjonowanie. Zabieg nie jest komfortowy, jednak daje szansę na uratowanie zęba przed wyrwaniem. Hamuje też rozwój infekcji, która może mieć negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu.
Przez pewien czas po leczeniu kanałowym pacjent niekiedy odczuwa ból. Gojący się ząb może być wrażliwy na temperaturę i dotyk. Dlatego lepiej jest unikać spożywania twardych produktów. Taki stan trwa zazwyczaj kilka dni. Podczas szczotkowania i higieny jamy ustnej zaleca się delikatne mycie okolice jedynki. W razie niepokojących objawów utrzymujących się przez dłuższy czas należy niezwłocznie skonsultować się z dentystą.
Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego?
W stomatologii określa się, że ząb należy leczyć kanałowo, gdy doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Zdarza się, że przebieg tej dolegliwości jest bezbólowy. Bywa też tak, że gdy pacjent jednak odczuwa ból, wtedy często nie potrafi go zlokalizować.
Podczas spożywania pokarmów ząb może wykazywać wrażliwość na działanie różnych temperatur. Bolesność może się także pojawić w trakcie dotykania zęba lub podczas gryzienia. Dzieje się tak, gdy stan zapalny rozwinął się poza wierzchołek korzenia. Martwy ząb może zmienić barwę na szarą, a także stracić swój połysk.
Leczenie kanałowe stosuje się również wtedy, gdy doszło do martwicy miazgi, zapalenia tkanek okołowierzchołkowych oraz po ukruszeniu lub pęknięciu zęba. Zabieg wykonuje się przed leczeniem ortodontycznym, ponieważ aparat nosi się tylko na zdrowym uzębieniu.
Leczenie kanałowe jedynki – dlaczego jest tak ważne?
Leczenie kanałowe stosuje się przede wszystkim po to, żeby uratować ząb i uniknąć jego usunięcia. Może też uchronić przed wystąpieniem torbieli, zgorzeli, ropni oraz przetok. Po zabiegu pacjent odczuwa ulgę, ponieważ znika przejmujący ból, który nie pozwalał normalnie funkcjonować i wymagał przyjmowania środków przeciwbólowych, a w niektórych przypadkach stosowania okładów na chore miejsce. Istotne jest także to, że nie dojdzie do groźnych powikłań. Rozwijająca się infekcja może skutkować uszkodzeniem kości znajdujących się wokół zęba, co uniemożliwi wprowadzenie implantu po ekstrakcji. Zwlekanie z leczeniem powoduje nie tylko wzmożenie dolegliwości bólowych, ale też przeniknięcie bakterii do krwioobiegu. W ten sposób dochodzi do rozwinięcia stanu zapalnego w różnych częściach organizmu. Toksyny mogą doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, jak też wywołać kłębuszkowe zapalenie nerek. W skrajnych przypadkach zagrożone może też być życie pacjenta. Dzieje się tak, gdy dochodzi do wystąpienia sepsy i powstania ropnia w mózgu.
Leczenie kanałowe jedynki pozwoli nie tylko na poprawę estetyki uśmiechu. Istotne jest także to, że skutecznie wpływa na zachowanie zdrowia całego organizmu i chroni przed powikłaniami. Już po kilku dniach od wykonania zabiegu pacjent będzie mógł poczuć komfort i normalnie gryźć oraz przeżuwać pokarmy, odzyskując czucie.
Jak wygląda proces leczenia kanałowego jedynki?
Przed wykonaniem zabiegu dentysta stosuje znieczulenie miejscowe. Po wywierceniu otworu w górnej części zęba pacjenta, następuje usunięcie martwych tkanek miazgi zębowej znajdującej się w kanałach korzeniowych. Specjalista musi je dokładnie oczyścić z bakterii oraz zdezynfekować. Następny krok polega na wypełnieniu kanałów specjalnym materiałem. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest zabezpieczenie zęba plombą. Niekiedy do odbudowy stosuje się też koronę. Cała procedura wymaga od stomatologa dużej precyzji.
Ile trwa leczenie kanałowe?
Długość trwania leczenia kanałowego zależy od indywidualnego przypadku. Niekiedy wystarczy jedna wizyta, a czasami potrzeba jest dwóch lub nawet trzech. O wszystkim decyduje diagnoza postawiona przez stomatologa, a także stopień infekcji. Kolejne etapy to otwarcie zęba, oczyszczenie i opracowanie kanałów, a następnie wypełnienie specjalnym materiałem oraz co ważne, właściwe odbudowanie. Cały proces leczenia może trwać od 30 minut do nawet dwóch godzin. Zabieg nie należy do komfortowych, jednak o tym w dużej mierze decyduje doświadczenie lekarza i jego podejście do pacjenta.
Czy leczenie kanałowe boli? Jakie znieczulenie się stosuje?
Jeszcze do niedawna podczas leczenia kanałowego stosowano zatrucie zęba, żeby doprowadzić do obumarcia miazgi. Użyte do tego środki mogły mieć jednak niekorzystny wpływ na dziąsła i kości. Poza tym przez kilka godzin po zabiegu powodowały ból. Obecnie już się ich nie stosuje.
Pacjent nie odczuwa bólu, ponieważ przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe. Jest ono stosowane również w przypadku martwej miazgi. Wyróżnia się kilka rodzajów znieczulenia: domiazgowe, przewodowe nasiękowe, dokostne, a także śródwięzadłowe. Obecnie stomatologia pozwala na wykonanie ich nie tylko standardowo przy użyciu strzykawki, lecz również wykorzystując do tego specjalne urządzenia.
Po zakończeniu zabiegu pacjent może uskarżać się na niewielkie bóle, kiedy znieczulenie przestanie działać. W takich przypadkach samodzielnie można przyjąć środki przeciwbólowe dostępne w aptekach. Do ich zakupu nie potrzeba wypisania recepty.
Od czego zależy cena leczenia kanałowego
Koszt leczenia kanałowego zależy od kilku czynników. Liczy się przede wszystkim ilość kanałów. Istotne jest również to jakie materiały zostały użyte oraz jaką metodą wykonano zabieg. Leczenie przy pomocy mikroskopu jest droższe, niż standardowy zabieg. Na cenę wpływ ma też renoma gabinetu stomatologicznego i miejscowość, w której się on znajduje. Niekiedy dodatkowo trzeba zapłacić za wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Przyjmuje się, że cena za standardowe leczenie kanałowe wynosi między 300, a 400 zł za jeden kanał.
Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – kiedy jest konieczne
Użycie mikroskopu pozwala na nawet dwudziestopięciokrotne powiększenie obszaru poddanego zabiegowi. Tak precyzja jest potrzebna do oglądu wąskich i krętych odgałęzień kanałów korzeniowych, a także wtedy, gdy któryś z nich jest uszkodzony. Mikroskop wykorzystuje się również w przypadku:
– kolejnego leczenia kanałowego,
– naprawy zębów po urazach,
– usunięcia z kanału fragmentu złamanego narzędzia endodontycznego.