Jak usunąć kamień między zębami?

Jak-usunac-kamien-miedzy-zebami

Kamień między zębami to osad, który nie bez przyczyny kojarzy się z niedbałą higieną jamy ustnej. Odpowiednie szczotkowanie, używanie płynów do płukania ust oraz częste wizyty kontrolne u dentysty niwelują ten problem. W jaki jednak sposób zaradzić, gdy kamień już pojawił się na naszych zębach?

Jak usunąć kamień między zębami?

Kamień, który osadza się między zębami usuwa się podczas wizyty u dentysty. To rozwiązanie najlepsze i najbardziej kompleksowe. Jednak na rynku można znaleźć urządzenie do samodzielnej pielęgnacji zębów jakim jest irygator. Jest to urządzenie, którym można czyścić przestrzeń między zębami w domu, by w taki sposób przeciwdziałać osadowi, który pojawia się między zębami. Robi się to za pomocą płynu wystrzeliwanego z irygatora pod odpowiednim, a przy tym bezpiecznym ciśnieniem. Dzięki temu nasza jama ustna staje się wolna od wszelkiej maści resztek jedzenia, które osadza się w przestrzeni między zębowej oraz niekorzystnego osadu.

Kamień między zębami – jak powstaje?

Kamień powstający między zębami to nic innego jak resztki jedzenia, bakterii oraz soli mineralnych, które osiadają na szkliwie. Najczęściej pojawiają się po wewnętrznej stronie zębów wzdłuż linii dziąseł. Osad jest widoczny i wyczuwalny, np. językiem. Nabiera żółtawego odcieniu. Brak dbałości oraz higieny jamy ustnej i nie zwracanie uwagi na ten problem może skutkować powstawaniem próchnicy. Wiązać się to może z nieprzyjemnym zapachem oddechu, a nawet stanem zapalnym jamy ustnej. Z tego powodu nie powinno się ignorować kamienia, który wytworzył się pomiędzy zębami.

Zwalczanie kamienia nazębnego

Jak dbać o zęby i przeciwdziałać osadowi pomiędzy zębami? Okazuje się, że systematyczność oraz dbałość to podstawa. Odpowiednia higiena jamy ustnej rozwiązuje problem kamienia występującego między zębami. Zalicza się do tego: mycie zębów dwa razy dziennie, używanie nici dentystycznej, stosowanie płynów do ust, które skuteczne oczyszczają jamę ustną oraz zapobiegają infekcją.

Do codziennej higieny zębów można dodać również bardziej naturalne rozwiązania, takie jak napary z szałwii. Płukanie ust domowej roboty naparem z szałwii jest proste i wygodne. Wystarczy do tego suszona, jak i świeża szałwia. Płyn powinno trzymać się w ustach około trzech minut i stosować według potrzeb.

Alternatywą dla bardziej naturalnej higieny jamy ustnej może być pasta do zębów bez fluoru. Takową można wykonać samodzielnie albo też bez przeszkód zakupić w aptece.

Czy kamień między zębami jest niebezpieczny?

Jak się okazuje, kamień nazębny nie jest błahą sprawą, którą można zignorować. Przypadłość ta wyraźnie wpływa na zęby oraz dziąsła prowadząc do demineralizacji szkliwa. Od tego łatwo przejść do wcześniej wspomnianej próchnicy, która nie jest niczym przyjemnym, ale również do zapalenia albo innych chorób dziąseł. Z tego powodu higiena zębów jest bardzo ważna, a wizyty u dentysty nie powinny być przymusem wynikającym z naprawdę poważnej sytuacji. Dzięki świadomej higienie jamy ustnej uniknąć można bardzo wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top