Leczenie kanałowe to leczenie ostatniej szansy. Później pozostaje już tylko ekstrakcja czyli usunięcie zęba i wypełnienie braku na przykład poprzez założenie implantu. Co zrobić w sytuacji, gdy pacjent zauważy szary ząb po leczeniu kanałowym? Należy zwrócić się z tym problemem do dentysty.
Czy po leczeniu kanałowym ząb zmienia kolor?
Niektórzy pacjenci skarżą się na to, że po leczeniu kanałowym ząb zmienił kolor. Czy taka sytuacja jak szary ząb po leczeniu kanałowym jest możliwa? Dentyści potwierdzają, że może tak się zdarzyć. Jest to jednak sprawa indywidualna. Przeprowadzenie leczenia kanałowego w nowoczesny sposób, profesjonalizm stomatologa, te czynniki mogą wpłynąć na to, że nie dojdzie do zmiany koloru zęba. Jeśli jednak stomatolog używa starych metod, ponadto przeprowadza leczenie niezbyt dokładnie, wtedy niestety istnieje duże ryzyko, że dojdzie do przebarwienia. Aby zrozumieć ten mechanizm, trzeba bliżej przyjrzeć się procesowi leczenia kanałowego. Na czym ona w ogóle polega? Kiedy trzeba leczyć ząb kanałowo zamiast założyć zwykłą plombę? Leczenie kanałowe to ostatnia szansa, żeby uratować ząb. Jeśli to leczenie się nie powiedzie, pozostaje już tylko usunięcie. Brak danego zęba trzeba jak najszybciej uzupełnić. W Polsce najczęściej proponuje się pacjentowi protezę, ale coraz bardziej powszechne są też zabiegi wszczepienia implantu. Niestety, ciągle są one bardzo kosztowne i niewiele osób może sobie na nie pozwolić. Wszczepienie jednego implantu to koszt kilku tysięcy złotych, czasem więcej niż jedno miesięczne wynagrodzenie danego pacjenta. Protezę można wykonać na Narodowy Fundusz Zdrowia, ale na wszczepienie implantu trzeba zaoszczędzić pieniądze i wyłożyć z własnej kieszeni. Szary ząb po leczeniu kanałowym nie jest problemem zdrowotnym, lecz estetycznym.
Dlaczego ząb zrobil się szary?
Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym może przybrać szarą barwę? Kluczem do zrozumienia tego zagadnienia jest wiedza na temat leczenia kanałowego. Leczenie kanałowe polega na tym, że dentysta, najczęściej po znieczuleniu pacjenta, usuwa całą miazgę, jaka znajdowała się we wnętrzu zęba. Później w miejsce miazgi wkłada się specjalne materiały uszczelniające. Jeśli kanały zostały oczyszczone w niewłaściwy sposób, niedokładnie, z pominięciem niektórych obszarów, kolor korony zębowej zmienił się. Aby zapobiec przebarwieniom dentyści coraz częściej używają mikroskopu do zabiegów leczenia kanałowego. Jest to bardzo dobra decyzja. Wielu dentystów skończyło już kurs leczenia kanałowego pod mikroskopem i na co dzień korzysta z tej fantastycznej wiedzy dla dobra pacjentów. Dla pacjentów najważniejsze jest oczywiście zdrowie zębów i higiena jamy ustnej. Trzeba jednak przyznać, że zarówno panie, jak też panowie, coraz częściej zwracają uwagę na kwestie estetyczne. Zdrowy, piękny uśmiech to marzenie pacjentów. Jeżeli dentysta ignoruje kwestie estetyczne, popełnia błąd. W czasie leczenia kanałowego powinien więc wykonywać wszystkie czynności po kolei, krok po kroku, niezwykle dokładnie, bez pośpiechu. Tylko wtedy pacjent ma dużą szansę na to, aby nie doszło do przebarwienia zęba po leczeniu kanałowym. Jeśli jednak szary ząb po leczeniu kanałowym staje się faktem, nie wolno się poddać. Trzeba po prostu zwrócić się do dentysty z prośbą o poradę i wskazanie wyjścia z tej sytuacji. Medycyna idzie do przodu, każdego roku prezentowane są różne nowości z dziedziny stomatologii. Z pewnością już wkrótce powstaną nowe sposoby na wybielanie takich przebarwień. Metody dostępne dzisiaj także są wspaniałe i pozwalają pacjentowi odzyskać piękny uśmiech. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że jeszcze kilkanaście lat temu leczenie kanałowe wcale nie było tak powszechne, a lekarzowi bez mikroskopu trudno było wykonać ten zabieg prawidłowo.
Jak wygląda ząb po leczeniu kanałowym
Jeśli dojdzie już do przebarwienia zęba i szary ząb po leczeniu kanałowym stanie się faktem, trzeba podjąć działania naprawcze. Najbardziej popularną metodą naprawiania krzywych i żółtych bądź szarych zębów jest założenie licówek. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że wybielanie zęba może pogorszyć jego stan, osłabić go. Dlatego też licówki wydają się bardziej rozsądnym rozwiązaniem. Przed nałożeniem licówki trzeba jednak zeszlifować niewielką ilość szkliwa, aby ząb nie różnią się wielkością od zębów sąsiednich, aby nie było zbyt dużej dysproporcji. Na tak przygotowaną powierzchnię można już przykleić licówkę. W niektórych przypadkach zamiast licówki dentysta może zastosować wybielanie specjalistycznym środkiem dostępny w gabinecie. Można założyć również korony protetyczne. Założenie korony jestem metodą na wzmocnienie zęba, dzięki temu będzie on mógł służyć pacjentowi jeszcze przez wiele lat. Jest to wspaniała ochrona przed uszkodzeniami. Zdecydowanie zmniejsza się ryzyko pęknięcia zęba, a pacjent może bez obaw spożywać posiłki. Czasami pomimo dużej troski o higienę jamy ustnej nie da się uniknąć próchnicy, nie da się też uniknąć różnych urazów, na przykład na skutek wypadku komunikacyjnego. Wtedy pomoc stomatologa jest konieczna.