Dążenie do cyfryzacji leczenia protetycznego w stomatologii rozpoczęło się już w latach 60. XX wieku, jednak dopiero stosunkowo niedawno najnowsze zdobycze technologiczne stały się dostępne dla przeciętnego pacjenta. Protetyka cyfrowa jest błyskawicznie rozwijającą się gałęzią stomatologii, wykorzystującą zdobycze technologii do wykonywania projektów i prac protetycznych w wirtualnej rzeczywistości, co pozwala na przyspieszenie i udoskonalenie wielu procedur stomatologicznych. Cyfrowa stomatologia stopniowo staje się standardem w nowoczesnych gabinetach dentystycznych.
Implantoprotetyka
Nowoczesne leczenie protetyczne wykorzystuje systemy CAD/CAM, co oznacza komputerowy projekt/komputerowe wykonanie. Dotychczas procedura założenia korony, mostu, licówki czy też uzupełnień po leczeniu kanałowym rozciągała się na kilka wizyt i wymagała pracy wielu wykonawców. Pierwszym krokiem było zastosowanie masy wyciskowej, którą wykorzystywano do uzyskania odcisku uzębienia pacjenta, co często wiązało się ze znacznym dyskomfortem. Następnie wycisk był odsyłany do laboratorium protetycznego, gdzie na jego podstawie wykonywano odlew gipsowy, na nim umieszczano koronę z metalu, a na koniec porcelanową. Była to praca wieloetapowa i angażująca wiele osób, co zwiększało ryzyko błędu oraz trwało co najmniej kilka, kilkanaście dni, podczas których pacjent musiał nosić wypełnienia tymczasowe.
Zastosowanie systemu CAD/CAM nie tylko pozwala na wykonanie maksymalnie precyzyjnych elementów protetycznych oraz skraca czas oczekiwania pacjenta do kilku godzin, eliminując konieczność wykorzystywania uzupełnień tymczasowych. Pierwszym krokiem do wykonania protezy jest zeskanowanie wnętrza jamy ustnej pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem przeznaczonego do odtworzenia zęba i jego otoczenia. Na podstawie zdjęć tworzy się trójwymiarowy obraz zgryzu pacjenta. Następnie lekarz wprowadza do programu inne wymagane dane, takie jak kąt wprowadzenia korony czy jej ustawienie względem sąsiadujących zębów. Lekarz wykonuje projekt korony lub innego uzupełnienia, przy czym program komputerowy sygnalizuje ewentualne pomyłki i automatycznie koryguje niedokładności. Sporządzenie projektu zajmuje specjaliście około dwudziestu minut.
Gotowy projekt protezy zostaje wysłany do frezarki numerycznej, która w kilka minut wycina i poleruje uzupełnienie z bloczku odpowiedniego, dobranego przez specjalistę materiału. Zależnie od potrzeb uzupełnienie może zostać dostosowane kolorystycznie, zmatowione, poglazurowane czy też w inny sposób dopasowane do naturalnego uzębienia pacjenta. Ostatnim etapem jest umocowanie uzupełnienia. Cyfrowa stomatologia umożliwia specjaliście wykonanie idealnie dopasowanych uzupełnień stałych – łączników, mostów, licówek koron, również na implantach, oraz uzupełnień inlay i onlay.
Nowy standard stomatologii
Cyfrowa stomatologia to wielki krok naprzód, jeśli chodzi o szybkość i jakość wykonywania leczenia dentystycznego, a także komfort pacjenta. Dzięki opracowywaniu precyzyjnego projektu w formie cyfrowej, czas wykonania pracy protetycznej może w wyjątkowych przypadkach zostać skrócony nawet do kilku godzin. Dodatkowo, dzięki precyzyjnemu działaniu skanera i systemu CAD/CAM możliwe jest wykonywanie odbudowy pełnoceramicznej, odbudowy na cyrkonie oraz wysoce estetycznych uzupełnień tymczasowych – brak podbudowy metalowej gwarantuje brak ogniw galwanicznych i minimalizuje ryzyko podrażnień i uczuleń. Przede wszystkim zaś, protezy wykonane z pomocą systemu CAD/CAM cechuje maksymalnie precyzyjne odtworzenie oczekiwanych wymiarów i wyglądu zęba oraz bardzo wysoka trwałość.
Technika CAD/CAM ma swoje zastosowanie nie tylko w protetyce. Cyfrowa stomatologia oferuje narzędzia, które świetnie sprawdzają się także w diagnostyce. Podczas skanowania uzębienia program analizujący kształt łuków zębowych może wykryć nieprawidłowości zgryzu, zużycie i nieprawidłowe ustawienie starszych koron i mostów czy przesunięcia zębów. Dzięki umieszczeniu na zębach specjalnych czujników, można obliczyć, jak pracują zęby pacjenta podczas żucia i na tej podstawie wychwycić na przykład nadmierny nacisk na niektóre powierzchnie, który z czasem doprowadziłby do uszkodzenia zębów. Wykorzystanie tak precyzyjnych narzędzi diagnostycznych umożliwia wcześniejsze wykonanie korekty zgryzu i doprowadzenie do idealnej pracy powierzchni stycznych i żujących, zanim dojdzie do uszkodzeń.
Stomatologia cyfrowa – co będzie następnym krokiem?
Cyfrowa stomatologia umożliwi już w niedalekiej przyszłości zwiększenie dostępności wysokiej jakości opieki stomatologicznej. Obecnie wielu osób nie stać na podstawowe leczenie dentystyczne, a tym bardziej na zaawansowane, dobrej jakości usługi, takie jak leczenie kanałowe czy wstawienie implantów. Dzięki przyśpieszeniu procesu diagnozowania, leczenia oraz wykonywania protez i zmniejszeniu ilości osób zaangażowanych w proces produkcji, cena leczenia również spadnie wraz ze zwiększeniem powszechnego dostępu do nowoczesnego wyposażenia gabinetów dentystycznych.