Jaka proteza na bezzębie?

Jaka proteza na bezzębie?
Niektórzy mają swoje zęby do późnej starości, inni tracą je już nawet w młodym wieku. Obecnie jest wiele sposobów na uzupełnienie ubytków. Można wybrać przykładowo protezę ruchomą. Inni decydują się na korony zębowe lub wszczepienie implantów. Nowoczesna protetyka oferuje szereg estetycznych uzupełnień. Można liczyć na komfort użytkowania i jednocześnie ładny uśmiech. Warto wobec tego wybrać się do specjalisty, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie. Pora zastanowić się, jaka proteza na bezzębie jest najlepsza.

Rodzaje protez zębowych

Jeśli ktoś zastanawia się, jaka proteza na bezzębie będzie dobrym wyborem, to warto najpierw poznać dostępne rodzaje. Protezy dzielą się na ruchome i stałe. Jeśli kogoś interesują te pierwsze, to ma do wyboru modele akrylowe, szkieletowe, z tworzyw elastycznych, overdenture. Z kolei protezy stałe to wkłady koronowe, korony zębowe, mosty zębowe, implanty i licówki. Jak widać, opcji do wyboru jest wiele. Protezy różnią się od siebie pod wieloma względami. Warto wobec tego poznać zalety i wady poszczególnych modeli, aby być w stanie wybrać dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Jeśli ktoś ma całkowite bezzębie, to może zdecydować się na protezę ruchomą. Będzie to także dobre rozwiązanie przy jednostkowym ubytku zębów. Zaletą protez ruchomych jest to, że nie trzeba stosować ich przez całą dobę. W każdej chwili można je ściągnąć. Sięga się po nie w ciągu dnia, po czym na noc zostają zdjęte. Przekłada się to oczywiście na duży komfort dla dziąseł i błony śluzowej.
Protezy ruchome sprawiają problemy na początku, trzeba się przyzwyczaić do gryzienia w nich i mówienia. Niektórym zajmuje to nawet parę miesięcy. Kluczową kwestią staje się jak najlepsze dopasowanie protezy. Przy prawidłowym użytkowaniu modele ruchome wymienia się co 5 lat. Tego typu uzupełnienia protetyczne mogą być całkowite lub częściowe. Innym rozwiązaniem będzie proteza stała, która może być wyjmowana i zakładana wyłącznie przez dentystę. Istotną kwestią jest także to, w jaki sposób są przenoszone siły żucia, na kość, czy może na błony śluzowe. Wpływa to na komfort użytkowania. Nie można niestety mówić o wygodzie, jeśli proteza zaczyna osiadać w jamie ustnej i przemieszcza się podczas gryzienia. Prowadzi to nawet do zmieniania rysów twarzy. Należy temu przeciwdziałać i co jakiś czas wprowadzać modyfikacje, aby proteza dobrze przylegała do szczęki i żuchwy.

Jaka proteza na bezzębie?

 Przy braku zębów wiele osób zastanawia się, jaka proteza na bezzębie będzie najlepszym rozwiązaniem. Modele akrylowe są tanie, dobrze imitują naturalne uzębienie. Można także liczyć na komfortowe gryzienie. Jeśli ktoś chce uniknąć problemu z zapadającymi się policzkami, to warto pomyśleć o takiej niedrogiej protezie. Będzie to dobry wybór przy całkowitym i częściowym bezzębiu.
Protezy akrylowe mają wadę w postaci przenoszenia sił żucia na śluzówkę. Po pewnym czasie może niestety dojść do zanikania kości. Kolejną kwestią jest stosunkowo długi czas potrzebny do przyzwyczajenia się do protezy akrylowej. Jest ona sztywna, duża, podatna na kruszenie i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli ktoś szuka estetycznego uzupełniania protetycznego, to modele z metalowymi haczykami nie są dobrym wyborem.
Można zdecydować się na protezę akronową, czyli z elastycznego materiału. Na jej korzyść przemawia lekkość, dobre dostosowywanie się do jamy ustnej. Można liczyć na szybką adaptację, większy komfort użytkowania, większą wytrzymałość. Klamry w takich protezach pozostają niemalże niewidoczne. Nie będzie to jednak odpowiednie rozwiązanie przy całkowitym bezzębiu. Dostępne są także protezy nylonowe i szkieletowe. Można zdecydować się również na modele acetalowe i overdenture. Jeśli ktoś szuka uzupełnienia protetycznego stałego, to warto zainteresować się koronami i mostami.
Najczęściej są one wykonane z porcelany, mają metalową pod budowę. Potem tego rozwiązania staje się konieczność szlifowania zdrowych zębów, co je niestety osłabia. Osobom chcącym mieć niezwykle trwałe uzupełnienie protetyczne, najbardziej przypominające naturalne uzębienie, można śmiało polecić implanty. Posłużą one przez wiele lat lub nawet do końca życia.

Zalety i wady protez zębowych

Wiedząc już, jaka proteza na bezzębie może zostać wybrana, warto zastanowić się nad tym, czy jest to najlepsze rozwiązanie. Obecnie do wyboru są różne metody uzupełniania powstałych ubytków w uzębieniu. Na korzyść protez przemawia relatywnie niska cena. Można też liczyć na szybkie wykonanie. Najczęściej proteza jest gotowa już po paru wizytach w gabinecie stomatologicznym. Do wyboru są rozmaite modele, które nie osiadają na dziąsłach, nie uciskają kości. Można wobec tego liczyć na to, że nie dojdzie do zanikania kości.
Protezy mogą być zamocowane przy użyciu specjalnych klamer, zatrzasków i zasuwek. Metalowe modele są niezwykle wytrzymałe. Można wobec tego liczyć na to, że posłużą przez długi czas. Oczywiście protezy nie są czymś na stałe. Co jakiś czas konieczne staje się ich wymienianie. Zużywają się szybciej lub wolniej, w zależności od rodzaju i materiału. Zdarzają się także przypadki wystąpienia alergii. Bardzo często zdarza się to w przypadku protez metalowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top