Żółty nalot na języku spowodowany jest zazwyczaj niegroźnymi przyczynami, jak niewłaściwa higiena jamy ustnej lub nieodpowiednia dieta. Czasami zdarza się, że jest on objawem chorób ogólnoustrojowych. Poza tym wygląda nieestetycznie i może nieprzyjemnie pachnieć. Żółty nalot na języku jak usunąć? Co go powoduje i co oznacza? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury.
Jak powinien wyglądać prawidłowy język?
Jasnoróżowy, gładki, wilgotny z brodawkami językowymi. Na pewno nie powinien mieć żadnego nalotu, czy to białego, żółtego, czerwonego, czy jakiegokolwiek innego. Wszelkie zmiany mogą świadczyć o wielu nieprawidłowościach.
Żółty nalot na języku – co oznacza?
Biały albo kremowy nalot na języku jest najczęstszy i oznacza obecność bakterii żywiących się resztkami jedzenia osadzonymi na powierzchni języka. Wszystkie zmiany na języku mogą przybierać różne kolory. Jeśli nalot jest intensywny, przypomina żółty kolor i towarzyszą mu takie dolegliwości, jak ból, pieczenie, powiększenie węzłów chłonnych to oznacza to grzybicę lub infekcje bakteryjne. Żółty nalot na języku jest obecny przy wielu infekcjach dróg oddechowych w szczególności, jeśli pojawiła się gorączka. Żółty osad na języku może oznaczać także pierwszy objaw języka włochatego (schorzenie to nazywane jest zamiennie czarnym językiem).
Polega ono na niewłaściwym złuszczaniu nabłonka powierzchni języka, co powoduje pojawienie się szczelin, w których osadzają się bakterie i grzyby produkujące żółty, brązowy, a nawet czarny barwnik. Żółty nalot na języku oznaczać może także nieprawidłową pracę układu trawiennego oraz jelit (np. wrzody na żołądku, refluks przełykowy, zapalenie dwunastnicy). Ponadto, żółty nalot oznaczać może zakażenie bakterią Helicobacter pylori, żółtaczkę i problemy z wątrobą.
Od czego może być żółty język?
Istnieje wiele przyczyn powstania żółtego nalotu na języku. Nalot zazwyczaj nie jest groźny, ale może powodować dyskomfort. Najczęściej żółty nalot na języku spowodowany jest:
- niewłaściwą oraz niedostateczną higieną jamy ustnej (podczas codziennego szczotkowania zębów zapominamy, że należy wyczyścić także język);
- grzyby, bakterie,
- infekcje wirusowe układu oddechowego podczas których występuje gorączka (wysoka temperatura powoduje wysuszanie języka, ust),
- przebyta antybiotykoterapia,
- nadmiernie picie kawy, spożywanie alkoholu, palenie papierosów,
- choroby układu trawiennego i jelit,
- żółtaczka,
- choroby związane z wątrobą,
- dieta uboga w płyny, która prowadzi do odwodnienia organizmu człowieka.
Żółty nalot na języku jak usunąć?
Zależnie od przyczyn, które spowodowały nalot należy podjąć stosowne kroki, by się go pozbyć. Zadajemy sobie pytanie: żółty nalot na języku jak usunąć? Jeśli pojawił się on w związku z niewłaściwą higieną jamy ustnej to należy zmienić nawyki. Szczotkujemy dwa razy dziennie zęby oraz język, dokładnie i przez co najmniej 3 minuty! Skuteczne są także płyny służące płukaniu jamy ustnej. W ostateczności można wypłukać jamę ustną wodą utlenioną. Trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepiej wypijać czystą wodę źródlaną w ilości co najmniej 2 litrów małymi łykami. Dietę należy wzbogacić w owoce i warzywa oraz ograniczyć spożywanie kawy, herbaty, alkoholu i barwników. Żółty nalot na języku jak usunąć, jeśli jest spowodowany chorobami? Należy skontaktować się z lekarzem, który wdroży właściwe leczenie.
Żółty nalot na języku u dziecka
Przyczyny pojawienia się żółtego nalotu na języku u dziecka są takie same, jak u dorosłych. To głównie niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także podawanie dziecku dużej ilości słodyczy. Cukier jest bowiem pożywką dla bakterii i grzybów, a więc sprzyja ich namnażaniu na języku. To samo dotyczy barwników spożywczych. Poza tym dzieci zazwyczaj więcej chorują niż dorośli, w szczególności wtedy gdy zaczyna się okres jesienny i chodzą do szkoły. Narażone są na różne infekcje związane z układem oddechowym, co jest przyczyną żółtego nalotu na języku. Chore dzieci przyjmują leki, które mają różną postać – są dosładzane, barwione. Leki te wraz z antybiotykami prowadzą do zażółcenia. Nie mniej jednak, nalotu na języku u dziecka nie należy bagatelizować. Może być on pierwszym objawem rozwijającej się choroby u malucha. Jeśli dziecko dodatkowo skarży się na ból brzucha, nie chce jeść, ma zaparcia trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem – pediatrą. Żółty nalot na języku jak usunąć u dziecka? Metody pozbycia się są takie same, jak u dorosłych i zależne są od przyczyn. Należy pamiętać, że najważniejsza jest właściwa i regularna higiena jamy ustnej oraz stosowna dieta i nawodnienie organizmu.
Podsumowując, żółty nalot na języku nie musi oznaczać poważnej choroby. Zazwyczaj jest on związany z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Zdarza się jednak, że może być objawem poważnej choroby, dlatego nigdy nie wolno bagatelizować problemu. Wystąpić może u każdego, bez względu na wiek – dotyka nawet najmłodsze dzieci. Istnieje wiele metod usunięcia tego nalotu.