Kortykotomia – ortodoncja

Kortykotomia – ortodoncja

Kortykotomia to zabieg z dziedziny ortodoncji, którego głównym celem jest przyspieszenie procesu prostowania zębów poprzez noszenie aparatu ortodontycznego, a także zmniejszenie poziomu bolesności leczenia.

Kortykotomia ortodoncja – na czym dokładnie polega ten zabieg?

Nie można jednak zostać skierowanym na tę procedurę wyłącznie ze względu na wygodę. Aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu, należy wypełniać dokładnie określone zdrowotne kryteria. Przede wszystkim jest to zabieg pomagający osobom, które noszą stały aparat na zęby i są już po dwudziestym roku życia. Czyli tym, którzy mają wykształcone w pełni kości szczęki. Kortykotomia polega na przecięciu blaszki kostnej na łuku zębowym, a jej celem jest zmniejszenie oporów kostnych, co pozwala na ułatwienie przemieszczania się zębów. Poza tym wpływa ona na zmniejszenie ryzyka problemów z zębami już po zdjęciu aparatu takich, jak: zanikanie korzeni zębów czy odsłonięcie szyjek zębowych. Po przeprowadzeniu kortykotomii zmniejsza się też ryzyko, że zęby będą ruchome po zakończeniu leczenia.

Kortykotomia ortodoncja – ile czasu trwa zabieg kortykotomii?

Cała procedura kortykotomii, łącznie z przygotowaniem pacjenta, zajmuje około 40 do 45 minut. Ze strony pacjenta nie wymaga się dodatkowych przygotowań poza dostarczeniem rentgenu panoramicznego zębów (pantomogramu). Sam zabieg odbywa się z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że gdy znieczulenie przestanie działać, przez jakiś czas pacjentowi będzie towarzyszył ból. Najważniejsza po zabiegu jest pierwsza godzina, w której należy ostrożnie przytrzymywać opatrunek w miejscu wykonania nacięcia. Już po zdjęciu opatrunku warto bardzo uważać na pozabiegową ranę.

Ważnym jest pamiętanie o tym, by nie używać słomki do napojów, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia krwawienia. Do końca dnia powinno się też zrezygnować z palenia papierosów oraz wszelkiej aktywności fizycznej. Na ewentualny ból, który może wystąpić po tym, jak przestanie działać znieczulenie, można wziąć leki zalecone przez lekarza, który przeprowadzał zabieg. Warto liczyć się z tym, że przez kilka dni dziąsła mogą być opuchnięte. Na opuchliznę można zastosować zimne okłady. Wystąpić może też lekkie zasinienie. Żaden z tych objawów nie powinien niepokoić, chyba że utrzymuje się przez czas dłuższy niż półtora tygodnia po zabiegu.

Kortykotomia ortodoncja – ile kosztuje zabieg kortykotomii?

Ceny zabiegu zależą w dużej mierze od tego, gdzie jest on wykonywany. Wahają się one w przedziale od jednego do kilku tysięcy złotych. Dla wielu może być więc to naprawdę znaczący i obciążający budżet, choć jednorazowy wydatek. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli wykonanie zabiegu miałoby być poprzedzone kilkumiesięcznym oszczędzaniem, to warto to poważnie przemyśleć. Jest to bowiem kwestia zdrowotna, która pozytywnie wpłynie na stan zdrowia jamy ustnej oraz zębów, a także szybko poprawi ich wygląd. Poza tym jest obarczona tylko bardzo niewielkim ryzykiem wystąpienia jakichkolwiek powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top