Jak dbać o protezy ruchome?

protezy

Protezy ruchome, nazywane też wyjmowanymi, to jedne z najbardziej cenionych i najpopularniejszych rozwiązań z zakresu protetyki. To dzięki nim pacjenci otrzymują szansę na normalne funkcjonowanie poprzez brak zaburzeń mowy, możliwość poprawnego przeżuwania pokarmów czy też po prostu osiągają komfort wynikający z posiadania (sztucznego) uzębienia. Samo otrzymanie i noszenie protezy ruchomej to zaledwie cząstka tego, co powinniśmy wykonywać — bardzo ważne jest dbanie o nią! Mamy dla was pięć najważniejszych rad dla wszystkich pacjentów z protezami wyjmowanymi!

Po pierwsze — daj sobie czas na przyzwyczajenie

W pierwszym okresie użytkowania proteza możemy odczuwać pewien dyskomfort, wynikający z tego, że musimy niejako przyzwyczaić się do tego ciała obcego, bo to właśnie tym jest proteza ruchoma. Nie warto starać się korzystać z protezy w inny sposób niż ten zalecany przez stomatologa. Nie martwcie się, prędzej czy później będziecie czuć się z protezą w sposób komfortowy!

Po drugie — uważaj co jesz

Znaczącą rolę w dbaniu o protezę ruchomą odgrywa to, co jemy po jej założeniu. Jeżeli nie zależy wam na zniszczeniu protezy, to warto wpierw konsumować miękkie pokarmy i zarazem odgryzać jego drobne elementy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, żeby żuć obustronnie, dzięki czemu wyważymy protezę. Raczej powinniśmy wtedy unikać twardszych pokarmów, których konsumpcja będzie trudna, zwłaszcza przy początkowej fazie przyzwyczajania się do samej protezy.

Po trzecie — higiena jamy ustnej i protezy

Dbanie o protezę to także potrzeba wykonywania odpowiednich zabiegów higienicznych. Wykorzystanie akrylowych protez sprzyja gromadzeniu się przeróżnych drobnoustrojów czy resztek pokarmu. Właśnie dlatego, w miarę możliwości należy czyścić jamę ustną po każdym posiłku. Po myciu protezy należy ją dokładnie opłukać z jakichkolwiek osadów.

Po czwarte — jeżeli dojdzie do uszkodzeń, udaj się do lekarza

Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której proteza złamie się, pęknie, bądź odpadnie od niej kawałek materiału — należy niezwłocznie umówić się na konsultację z protetykiem. Nigdy nie można zajmować się samodzielną naprawą protezy. Mimo że może się wydawać, że to tylko kwestia przyklejenia czy połączenia poszczególnych elementów – zostaw to protetykowi.

Po piąte – kontrola, kontrola i jeszcze raz kontrola

Nie ważne czy wasza proteza spisuje się we właściwy sposób, czy też coś się z nią dzieje – konieczne jest kontrolowanie jej bieżącego stanu. Warto utrzymywać pewna regularność tych spotkań – odpowienum okresem będzie 6 miesięcy od czasu ostatniej kontroli. Przestrzegajcie tego terminu, a będziecie wiedzieli, że z waszymi protezami jest wszystko w porządku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top