Czym jest resekcja wierzchołka korzenia zęba?

resekcja_zeba

Mimo że mogłoby się wydawać inaczej, to resekcja wierzchołka korzenia jest stosunkowo często wykonywanym zabiegiem, zwłaszcza w momencie, gdy niemożliwe jest poprawne wykonanie leczenia kanałowego, bądź też jego wykonanie nie przyniosło (, bądź potencjalnie nie przyniesie) pożądanych rezultatów. Resekcja wierzchołka odznacza się wysoką skutecznością i często staje się bezpośrednim czynnikiem, oddalającym potencjalne ryzyko wykonania ekstrakcji zęba. Uznaliśmy więc, że warto, abyście także i wy poznali cały ten zabieg od „zaplecza”! Jak on przebiega? Jakie są wskazania do jego wykonania? Przekonajmy się wspólnie!

Charakterystyka zabiegu resekcji wierzchołka korzenia

Czym więc jest resekcja wierzchołka korzenia? Otóż jest to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, którego istotą jest odcięcie części wierzchołka od zęba. Zanim jednak się to stanie, konieczne jest znieczulenie pacjenta i nacięcie śluzówki w obrębie samego wierzchołka korzenia. Następnym krokiem jest wycięcie niewielkiego fragmentu kości (jest to tak zwane okienko kostne). Po takowym odsłonięciu miejsca zabiegu chirurg stomatolog usunie stany zapalne, zmiany chorobowe i w końcu sam wierzchołek zainfekowanego zęba. Oczywiście, aby uniknąć kolejnego zakażenia, rana powstała na potrzeby operacji zostanie zaszyta. Kość po takim zabiegu zwykle regeneruje się przez pół roku, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, konieczne może być wykorzystanie materiału kościozastępczego. Sam zabieg jest oczywiście bezbolesny dzięki wykorzystaniu znieczulenia miejscowego. Po zabiegu możliwe jest wystąpienie drobnego obrzęku, jednak po kilku dniach mija on, a my możemy prowadzić normalne życie.

Wskazania do zabiegu

Co sprawia, że resekcja wierzchołka korzenia zęba jest wskazanym zabiegiem? Przede wszystkim jest to zalecane rozwiązanie w momencie, gdy leczenie kanałowe (endodontyczne) nie przyniosło pożądanych rezultatów. Jeżeli będzie ono wykonane w niepoprawny sposób, to możliwe jest wystąpienie przeróżnych powikłań, takich jak rozwój stanów zapalnych. Co ciekawe, ich pojawienie się może dać o sobie znać nawet kilka lat później, kiedy zalecana będzie resekcja wierzchołka! Zauważycie wtedy, chociażby torbiele, ziarniaki, czy nawet ropnie, otaczające wierzchołek zęba! Poza tym, jeżeli zmagacie się ze znacznymi utrudnieniami leczenia zachowawczego, czy też w kanałach waszych leczonych zębów znajdują się obiekty, których być tam nie powinno — czas na przemyślenie i skonsultowanie tego, czy resekcja wierzchołka nie jest czymś, co warto rozważyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top