Jak odróżnić ból zęba od bólu zatok? Omawiamy tę przypadłość.

bol-zeba

Z bólem zęba możemy spotkać się każdego dnia, niezależnie od tego jak bardzo dbamy o naszą jamę ustną. Ludzie jednak bardzo często go ignorują, bądź twierdzą, że przepłukanie zębów i tabletka przeciwbólowa załatwią sprawę. Z kolei nierzadko dochodzi do tego, że przyczyną narastającego bólu nie jest chory ząb, a zatoki, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych. Dlatego warto wiedzieć jak odróżnić ból zęba od bólu zatok i rozwiać wszelkie wątpliwości co do swojego stanu zdrowia.

Ból zęba – przyczyny i objawy

Przyczyn bolących zębów może być tyle, że nie sposób je wszystkie zliczyć. Jednak do najczęstszych należą próchnica, urazy, ubytki w uzębieniu, nadwrażliwość zębiny i wiele innych chorób jamy ustnej. Jednak, mimo trudności ze znalezieniem źródła problemu bez pomocy dentysty, jego objawy są naprawdę łatwe do zdiagnozowania. Ból zęba może być ciągły lub okresowy. W pierwszym przypadku można go rozpoznać po tym, że będzie się on pojawiał głównie podczas wystawiania zębów na wysoką lub niską temperaturę, jedzenia, jak i szczotkowania. Będzie on ustawał prawie natychmiastowo po zakończeniu kontaktu zęba z danym bodźcem. Z kolei nasilający się, ból ciągły można rozpoznać po charakterystycznym uczuciu wysadzania zęba z zębodołu. Mimo że będzie on na swoim miejscu, dla chorego będzie wydawał się być wyższy od reszty i przeszkadzał w trakcie posiłków.

Od czego mogą boleć zatoki?

Ból zatok, choć odczuwalny w tym samym obszarze co w przypadku bolących zębów, znacznie się od niego różni. Uczucie to jest bardziej rozpierające, a także rozprzestrzenia się dalej niż obszar szczękowy. Chore zatoki mogą dawać się we znaki nawet z tyłu głowy i przy uszach. Jednak jego największą cechą charakterystyczną jest nasilanie się podczas gwałtownych ruchów, takich jak skok czy przechylenie, a także podczas dotykania twarzy.
Najczęstszą przyczyną bólu zatok jest zakażenie bakteryjne lub wirusowe, jednak ból ten nie musi koniecznie oznaczać, że zatoki są chore. Pojawia się on bowiem przez wiele innych czynników, od palenia papierosów i wdychania innych szkodliwych oparów, przez alergie i zaburzenia hormonalne, po choroby przewlekłe i genetyczne. Choć ból zatok można łatwo zdiagnozować, gdy zna się szczegóły jego objawów, to znalezienie jego przyczyny nie jest już takie proste.

Czy zatoki mogą boleć od zęba?

Choć bolący ząb i bolące zatoki to dwa różne problemy, to jedno może wynikać z drugiego. Przyczyną bólu zęba może być problem z zatokami, a z kolei zapalenie zatok może być zębopochodne. Dzieje się tak, ponieważ zatoki szczękowe są zaraz obok uzębienia i często mogą się wzajemnie podrażniać. Zapaleniem zatok może skutkować nieleczona próchnica, źle przeprowadzone leczenie uzębienia, a także wyrwanie konkretnego zęba. Szacuje się, że zapalenie zatok ma swoją przyczynę w uzębieniu u ponad 10% chorych pacjentów. Zębopochodne zapalenie zatok jest łatwe do zdiagnozowania, ponieważ zwykle obejmuje aby jedną stronę twarzy. Możliwość pojawienia się problemów z zatokami jest kolejnym powodem, dla którego warto dbać o higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top