Jak pozbyć się kamienia nazębnego? Czy można to zrobić w domu?

Kamień nazębny to prawdziwa zmora! Pacjenci zastanawiają się, jak pozbyć się kamienia nazębnego w domu, gdyż kwestia ta naprawdę spędza im sen z powiek! To bardzo nieprzyjemny temat, zarówno pod względem estetycznym, jak i zdrowotnym.

 

Nim zdecydujesz się na podjęcie tematu, jak pozbyć się kamienia nazębnego w domu, warto jest zastanowić się, czym tak w zasadzie jest kamień nazębny. Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która zalega na zębach, a także pod powierzchnią dziąseł. Kamień nazębny może spowodować szereg licznych chorób, takich jak paradontoza, dlatego jego usuwanie jest bardzo ważne. Dodatkowo, pod względem estetycznym kamień nazębny jest szczególnie niepożądany, więc często w zupełności wystarczy usunąć kamień nazębny z zębów – nawet nie trzeba ich wybielać! 

 

Na pewno chciałbyś wiedzieć, jak pozbyć się kamienia nazębnego i czy usuwanie kamienia boli. Nie są to oczywiste pytania, dlatego warto jest zapoznać się z tym tematem lepiej i dowiedzieć się także, ile trwa usuwanie kamienia nazębnego.

 

Czy usuwanie kamienia boli?

 

Przede wszystkim – kamień nazębny usuwa się w trakcie zabiegu, jakim jest skaling, który dodatkowo można poprawić z pomocą piaskowania. Pacjenci zastanawiają się, czy zabieg skalingu, a co za tym idzie – czy usuwanie kamienia boli. Okazuje się, że zabieg ten faktycznie może przynieść pacjentowi pewien dyskomfort, co w zasadzie nie dziwi jakoś szczególnie, bo w końcu dentysta będzie operować narzędziami w naszej jamie ustnej. Niemniej jednak, ból, nawet jeśli wystąpi, to będzie bardzo krótki, punktowy, słaby i nie będzie „ciągnąć się” za pacjentem po zabiegu.

 

Bez wątpienia chciałbyś zaplanować sobie odpowiednio dzień i dowiedzieć się, ile trwa usuwanie kamienia nazębnego. Zabieg skalingu jest bardzo prostym i mało czasochłonnym zabiegiem. Tak naprawdę, w przypadku większości pacjentów 10 minut to absolutne maksimum, jakie zabiera ten zabieg. Na całą wizytę warto jednak wydzielić sobie 30-40 minut, gdyż lekarz będzie też potrzebować czasu na poinstruowanie nas po zabiegu, a być może na tej samej wizycie zdecydujemy się również na piaskowanie i fluoryzację?

 

Jak pozbyć się kamienia nazębnego w domu?

 

Wiesz już, jak pozbyć się kamienia nazębnego. Teraz warto byłoby dowiedzieć się, jak pozbyć się kamienia nazębnego w zaciszu domowym. Nie jest to prosty temat, gdyż kamienia nie da się usunąć z powierzchni zębów z wykorzystaniem własnych zasobów, na przykład podczas szczotkowania czy też nitkowania. W takiej sytuacji konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem, który wyjaśni, jak pozbyć się kamienia. 

 

Zatem odpowiedzią jest, że nie warto podejmować jakichkolwiek działań co do usuwania kamienia w domu, gdyż może się to skończyć źle. Kamień dostaje się także pod powierzchnię dziąseł, czego po prostu nie da się usunąć w domu! W domu możesz jednak podjąć działania mające na celu zredukowanie pojawiania się kamienia nazębnego, co też jest bardzo przydatne. Dbaj o profilaktykę zębów!

Back To Top