Jak skutecznie leczyć paradontozę? Dowiedz się sposobów kuracji.

Jak-skutecznie-leczyc-paradontoze

Paradontoza jest infekcją i atakuje tkanki przyzębia i doprowadza do stanu zapalnego. Paradontoza występuje najczęściej u mężczyzn po 40 roku życia. Częstym pytaniem jest, jak skutecznie leczyć paradontozę. Istnieje kilka sposobów, a najważniejszym z nich jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej.

Czym jest paradontoza?

Paradontoza jest nazywana zapaleniem przyzębia. Choroba ta jest jedną z najczęstszych dolegliwości występujących w jamie ustnej zaraz po próchnicy. Paradontoza atakuje przyzębie oraz dziąsła, ozębną i kość wyrostka zębodołowego, a także cement korzeniowy.
Dolegliwość ta najczęściej występuje u mężczyzn po 40 roku życia i wywołuje stan zapalny w jamie ustnej, którego skutkiem jest ruszanie się zębów.
Aby zapobiec rozwinięciu się paradontozy, należy regularnie odbywać kontrolę u dentysty. To jak skutecznie leczyć paradontozę zależne jest od stopnia jej rozwinięcia. Należy pamiętać, że nie leczone zapalenie przyzębia może doprowadzić do utraty zębów.

Jakie są objawy paradontozy?

Najczęściej objawami paradontozy są dolegliwości bólowe, krwawienie dziąseł oraz ich obrzmienie. Bakterie wywołujące paradontozę przedostają się głębiej i atakują przestrzenie międzyzębowe i kieszonki dziąsłowe. Bakterie te rozwijają się w jamie ustnej i prowadzą do procesów gnilnych, które powodują brzydki zapach z ust.
Kolejnym etapem rozwoju paradontozy jest odsłonięcie kieszonek i korzeni zębów, a także dostanie się bakterii do ozębnej. Objaw, jaki może zaniepokoić to ruszanie się zębów, brzydki zapach z jamy ustnej, krwawienie dziąseł i nadwrażliwość zębów. Innymi objawami paradontozy są obrzęk i zaczerwienienie dziąseł oraz tworzenie się szpar pomiędzy zębami.
Jak skutecznie leczyć paradontozę? Aby paradontoza była leczona w sposób skuteczny, należy regularnie kontrolować stan uzębienia oraz dbać o prawidłową higienę jamy ustnej.
Główną przyczyną paradontozy jest nieprawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej oraz zły sposób szczotkowania zębów. Na rozwój paradontozy wpływa palenie papierosów, wiek oraz uwarunkowania genetyczne, a także zła dieta i występowanie niektórych chorób przewlekłych, np. cukrzyca typu drugiego.

Metody leczenia paradontoz

Sposób jak skutecznie leczyć paradontozę uzależniony jest od stopnia jej zaawansowania. Faza początkowa leczenia to dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów oraz nauka prawidłowej techniki szczotkowania zębów.
Jeśli osad na zębach jest widoczny, wówczas trzeba przeprowadzić zabieg higienizacji polegający na usunięciu osadu, płytki i kamienia nazębnego oraz zabezpieczeniu zębów przed nawrotem pojawiania się osadu.
Zaawansowane leczenie to czyszczenie kieszonek zębowych oraz podanie odpowiedniego antybiotyku, który zwalczy rozwinięte bakterie. Jeśli konieczna jest regeneracja tkanek przyzębia, trzeba przeprowadzić zabiegi chirurgiczne, którymi są gingivektomia, kiretaż, operacja płatowa albo zabieg korekty dziąsła i kości. Uszkodzona ozębna może być leczona tylko poprzez zabieg szynowania polegający na stworzeniu rusztowania, które ustabilizuje chwiejące się zęby.

Back To Top