Jak długo nosić aparat ortodontyczny?

Jak-dlugo-nosic-aparat-ortodontyczny

Ortodontyczny aparat noszony jest w celu poprawy zgryzu oraz wyprostowania zębów, które bardzo często rosną niestety jak chcą. Wiele osób przed podjęciem decyzji o leczeniu ortodontycznym zastanawia się, jak długo trwa leczenie i ile ono kosztuje.

Co to jest aparat ortodontyczny?


Aparat złożony jest z wsporników oraz drutów. Oczywiście rozmieszczone są one w strategicznych miejscach, a ich zadaniem jest wywieranie delikatnego wpływu na zęby. Druty i wsporniki stale naciskają na zgryz, a w konsekwencji prowadzą do zmiany położenia poszczególnych zębów. Pomiędzy wspornikami są umieszczane bardzo często sprężynki, które pomagają regulować przestrzenie między zębami.

Zadaniem aparatu ortodontycznego jest doprowadzenie do wyprostowania wszystkich zębów w możliwie najkrótszym czasie oraz zapobieżenie ich ponownemu przemieszczeniu się w stare miejsce. Istnieją różne aparaty ortodontyczne. Ich zastosowanie zależy od wady zgryzu oraz wieku pacjenta.

Najprościej aparaty można podzielić na stały i ruchomy. Ruchomy aparat jest wyjmowany i przeważnie stosowany u dzieci, które mają jeszcze mleczne zęby lub mieszane. Ma on za zadanie zniwelowanie wad szczęki, ale nie ma dużego wpływu na zęby. Dlatego jeśli jest taka konieczność, to zmieniany jest on na stały aparat.

Działanie aparatu ortodontycznego


Pierwszym pytaniem, które zawsze pada w przypadku pacjenta jest czas noszenia aparatu. Przyjęte zostało, że leczenie zajmuje od około 12 miesięcy do 18 miesięcy. Aczkolwiek wszystko jest uzależnione od wady zgryzu oraz kilku innych czynników. Na pewno nie można przyspieszyć leczenia, gdyż może to przynieść skutek odwrotny. Każdy aparat ortodontyczny jest regulowany.

Podczas wizyt kontrolnych u ortodonty jest on zawsze dostosowywany do postępów leczenia. Jak już wcześniej zostało wspomniane aparat ortodontyczny działa poprzez wywieranie nacisku na zęby, dzięki czemu z czasem przemieszczają się one w obrębie szczęki. Gdy ząb się przesuwa, to w nowym miejscu zanika tkanka kostna, a w pierwotnym nawarstwia się. Proces leczenia jest długotrwały ze względu na to, iż kość znacznie szybciej zanika niż się odbudowuje.

Cena aparatu ortodontycznego


Ceny stałych aparatów ortodontycznych są różne. Cena zależy przede wszystkim od jego konstrukcji oraz materiałów, z których został wykonany. W przypadku aparatu, który wykonany został z metalowych zamków cena waha się od około dwóch do trzech tysięcy złotych za jeden łuk. Aparaty porcelanowe są nieco droższe i ich cena zaczyna się od 2,5 tysiąca, a kończy nawet na 4 tysiącach złotych za jeden łuk.

Można skorzystać także z aparatu kryształowego, który jest najdroższy. Jego cena zaczyna się od 3,5 tysiąca złotych i dochodzi nawet do 5 tysięcy za jeden łuk. Skąd ta różnica w cenie? Ponieważ aparaty kryształowe i porcelanowe rzucają się mniej w oczy i materiał wykonania jest droższy niż aparat wykonany z metalu. Jeśli pacjenci są w stanie zapłacić więcej za aparat, którego nie widać, to mogą skorzystać z wersji lingwalnej. Aparat taki umieszczany jest po wewnętrznej stronie zębów dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny. Jednak cena jego może dochodzić nawet do 8 tysięcy złotych.

Back To Top