Jak zapobiec krwawieniu z dziąseł? Poznaj sposoby

Jak-zapobiec-krwawieniu-z-dziasel

Bardzo wiele osób w różnym wieku ma problemy z krwawiącymi dziąsłami. Jest to przypadłość, która dotyka wszystkich bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Krwawienie dziąseł sygnalizuje, że higiena jamy ustnej nie przebiega prawidłowo i należy to jak najszybciej zmienić. Nie wolno tego lekceważyć, gdyż krwawienie może w konsekwencji doprowadzić do paradontozy, a ta z kolei nawet do wypadnięcia zębów.

Krwawiące dziąsła – przyczyny


Krwawiące dziąsła mogą mieć różne przyczyny. Jedną z najczęściej występujących jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. A co dokładnie oznacza to stwierdzenie? Nieprawidłowa higiena jamy ustnej to nieregularne mycie zębów, nie stosowanie nici dentystycznej oraz nie chodzenie do stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego oraz leczenia ubytków. Kolejną przyczyną może być także anemia oraz zła kondycja organizmu. Osoby przemęczone, które borykają się różnymi dolegliwościami i często chorują, mogą także cierpieć z powodu krwawiących dziąseł. Wielu cukrzyków także cierpi z tego powodu. Niedobór żelaza w organizmie oraz witaminy K i C także może powodować krwawienie. Przypadłość ta dotyka także osoby, które zmagają się z problemami wątrobowymi. Przyczyn może być wiele, dlatego warto znaleźć tę, która odpowiada za krwawienie dziąseł, aby nie tylko zapobiec tej dolegliwości, ale także poprawić stan swojego zdrowia.

Co robić gdy krwawią dziąsła?


Z racji tego, że jedną z głównych przyczyn krwawiących dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, to należy zacząć odpowiednio dbać o zęby i dziąsła. Co to dokładnie oznacza? Pierwszą i podstawową czynnością jest regularne szczotkowanie zębów, minimum dwa razy dziennie. Należy także regularnie używać nici dentystycznej, aby usuwać resztki jedzenia, które ciężko jest usunąć przy pomocy szczoteczki. Szczotkować zęby powinno się przynajmniej 2 minuty, a szczoteczka powinna być wymieniana co 3 miesiące. Kolejną rzeczą są regularne wizyty u stomatologa. Dentystę powinno odwiedzać się dwa razy w roku. Ubytki powinny być na bieżąco naprawiane, a raz w roku powinien być usunięty kamień nazębny. Warto także używać specjalnych płukanek do jamy ustnej, które zapobiegają krwawieniu z dziąseł oraz przy okazji niszczą bakterie, które zbierają się w jamie ustnej.

Zapobieganie krwawieniu dziąseł


Jeśli krwawienie dziąseł zostanie zauważone, to należy jak najszybciej zadbać o swój uśmiech. Osoby, które nie mają takiego problemu, powinny zapobiegawczo stosować się do pewnych zaleceń. Mianowicie każdy powinien myć zęby minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Należy także dostarczać do organizmu niezbędne witaminy i minerały, aby nie chorować i nie zapadać na sezonowe infekcje. Świetną metodą na zapobieganie krwawieniu są płukanki na bazie ziół. Można korzystać z gotowych produktów, które są specjalnie skomponowane na bazie alkoholu lub można także samodzielnie przygotowywać napary z ziół. A jakie zioła są najlepsze? Pomocna w walce z krwawiącymi dziąsłami jest kora dębu, rumianek oraz szałwia.

Back To Top