Płytka nazębna jest to bardzo niebezpieczny nalot złożony z mikroorganizmów, które rozmnażają się w ekspresowym tempie w związku z dużą ilością resztek pokarmu, jakie znajdują się w jamie ustnej. Płytka powinna być regularnie usuwana, gdyż zaniedbana prowadzi do rozwoju próchnicy.
Co to jest płytka nazębna?
Płytka nazębna inaczej nazywana jest osadem nazębnym lub płytką bakteryjną. Powstaje, jak już we wstępie zostało wspomniane, z powodu resztek pokarmu, jakie znajdują się w jamie ustnej i są doskonałym pożywieniem dla wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii. Jest to wielowarstwowa struktura, w której każda bakteria odgrywa swoją rolę i osadza się w określonej kolejności. Po umyciu zębów na szkliwie pojawia się błonka nabyta, która z jednej strony chroni zęby przed szkodliwym wpływem bakterii, a z drugiej strony jest fundamentem, do którego przyczepiają się drobnoustroje tworząc płytkę nazębną. Ma ona postać lepkiej mazi, której nie widać gołym okiem. Uwidacznia się ona dopiero, gdy ma styczność z różnymi barwnikami, takimi jak kawa, czerwone wino, czy herbata. Wiele osób podchodzi do tematu płytki nazębnej dość lekceważąco. Jednak jeśli nie będzie ona regularnie usuwana, to może prowadzić do uszkodzenia szkliwa oraz próchnicy, a także powstawania kamienia nazębnego. Są dwa rodzaje płytki bakteryjnej – naddziąsłowa i poddziąsłowa. Jak usunąć płytkę nazębną? Nie jest to skomplikowany zabieg. Należy przede wszystkim regularnie i bardzo dokładnie myć zęby, a także stosować nić dentystyczną przynajmniej raz dziennie, najlepiej na noc.
Ile kosztuje ściąganie kamienia nazębnego?
Kamień nazębny tworzy się w wyniku nagromadzenia się płytki nazębnej, która wchodzi w reakcje ze śliną. Jest to twardy i skamieniały osad, który można usunąć jedynie u stomatologa. Najczęściej stosowaną metodą pozbycia się kamienia jest skaling, czyli użycie ultradźwiękowego skalera. Zabieg taki nie jest bolesny, ale zdarza się, że jest dość nieprzyjemny. Czas trwania usuwania kamienia zależy od stanu zębów. Może trwać czasami pół godziny, ale także nawet kilkadziesiąt minut. W niektórych przypadkach, gdy kamień jest odłożony pod dziąsłami, trzeba dodatkowo wykonać czyszczenie kieszonek przydziąsłowych. Po usunięciu kamienia bardzo często zęby się piaskuje, poleruje oraz fluoryzuje. Po wykonanym zabiegu należy wstrzymać się z jedzeniem przynajmniej przez godzinę lub nieco dłużej, w przypadku gdy wykonywane było także czyszczenie kieszonek przydziąsłowych. Również istotne jest, aby przez dobę lub dwie zaniechać spożywania produktów barwiących. A ile kosztuje taki zabieg? Ceny wahają się oczywiście w zależności od regionu, ilości kamienia nazębnego oraz dodatkowych zabiegów, które towarzyszą ściąganiu kamienia nazębnego. Niektórzy dentyści oferują taką usługę już od 100 złotych. W innych gabinetach koszt może wynieść nawet kilkaset złotych. Dodatkowym kosztem może być także znieczulenie, które bardzo często pacjenci sobie życzą ze względu na wrażliwe zęby oraz nieprzyjemne doznania podczas zabiegu.