Jakie zastosowanie ma pantomogram?

pantomogram

Zdjęcie pantomograficzne ma także nazwę pantomogram. Pantomogram to obraz zatok szczękowych, stawu skroniowo-żuchwowego, kości szczęki, zęby, żuchwy. Pantomogram wykorzystuje się w stomatologii w celach diagnostycznych. Dowiedz się, czego można dowiedzieć się oglądając zdjęcie pantomograficzne.

Zdjęcie pantomograficzne w stomatologii

Pantomogram idealnie wpisuje się w potrzeby pacjentów chcących przeprowadzić skuteczne leczenie. Ten rodzaj zdjęcia wykorzystuje się w takich dziedzinach jak chirurgia stomatologiczna, ortodoncja, implantologia i nie tylko.

Do czego służy zdjęcie pantomograficzne

Pantomogram pełni niezwykle ważną funkcję w stomatologii. Zdjęcie pantomograficzne pozwala w łatwy sposób ocenić, w jakim stanie znajdują się zęby pacjenta i jego przyzębie. Zdjęcie pantomograficzne warto jest wykonać, gdy pacjent decyduje się na przykład na założenie aparatu ortodontycznego – wówczas leczenie będzie skuteczniejsze i łatwo będzie ocenić jego efekty. Pantomogram, z racji miejsc które obejmuje, pozwala sprawdzić, gdzie znajdują się zęby zatrzymane, jak zbudowane są korzenie zębów i wiele, wiele więcej.

Warto jest wykonać pantomograficzne zdjęcie przed leczeniem implantologicznym, by upewnić się, że pacjent posiada tkankę kostną w szczęce odpowiedniej jakości, a także by sprawdzić jak wygląda miejsce w którym implant zostanie wszczepiony. Robi się to po to, by leczenie było możliwie skuteczne i przyniosło jak najlepszy efekt.

Wykorzystanie tego rodzaju zdjęcia warto jest wykorzystać także przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi, na przykład przed ekstrakcją. W przypadku urazów szczęki również łatwo jest ocenić, jaką skalę obejmuje uszkodzenie.

Jakie korzyści przynosi pantomogram?

Ten rodzaj zdjęcia ma najważniejszą korzyść w postaci bycia cennym źródłem wiedzy na temat stanu zębów pacjenta. Wykorzystanie zdjęcia pantomograficznego pozwala ocenić wiele czynników, które są kluczowe dla różnych rodzajów leczenia. Ze zdjęciem pantomograficznym pacjent może liczyć, że leczenie, które zostanie przeprowadzone z pomocą pantomogramu, będzie niezwykle skuteczne i będzie z niego bardzo zadowolony. Ten rodzaj badania wykorzystuje promieniowanie Rentgena, jednak ilości promieniowania są niegroźne dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top