Aparaty nakładkowe na zęby

Aparaty nakładkowe na zęby

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się aparaty nakladkowe na zeby. Należy pamiętać, że dokładną diagnostyka poprzedzone jest każde leczenie ortodontyczne. Niezbędne jest wykonanie modeli diagnostycznych, zdjęć rentgenowskich oraz fotografii twarzy.

Aparaty ortodontyczne nakładkowe

Lekarz musi wyznaczyć zakres leczenia oraz jego cele. Na kolejnej wizycie przedstawiony jest plan leczenia w formie wizualizacji cyfrowej. Warto podkreślić, że wizualizacja nie obejmuje rysów twarzy, a jedynie przesunięcia zębów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że plan leczenia nie jest narzucony odgórnie. Z wyrzeczeniami ze strony pacjenta wiąże się tak naprawdę każde leczenie. Odpowiednia ilość nakładek jest konieczna, żeby wyleczyć pacjenta systemem niewidocznych nakładek. Aparaty nakladkowe na zeby są bardzo skuteczne i mogą być stosowane przez ludzi w każdym wieku. Należy pamiętać, żeby co 5-10 dni zmieniać nakładki.

Warto zaznaczyć, że każda nakładka jest wydrukowana z przesunięciem zęba o około 0,2 mm. Powodujemy przemieszczanie się zębów zmieniając nakładki na kolejne. Można skutecznie prowadzić terapię, ponieważ ściśle planowany jest czas oraz zakres wykonanych ruchów przy każdym etapie leczenia. Całkowity koszt leczenia jest uzależniony od stopnia złożoności wady pacjenta, czyli podobnie jak w przypadku leczenia aparatem stałym. Trzeba dodać, że leczenie można przeprowadzić jednym lub dwoma łukami. Przedział cenowy oscyluje w granicach 4000 do 12 000 zł. Najpierw lekarz musi zaplanować leczenie i poinstruować pacjenta o stosowaniu nakładek. Niezwykle ważne są jeszcze wizyty kontrolne, które powinny odbywać się raz w miesiącu.

Ile kosztuje przezroczysta nakładka na zęby?

Wiele osób zastanawia się, czy aparaty nakladkowe na zeby są bolesne. Tak naprawdę wiele zależy od samego pacjenta. Są ludzie, którym przeszkadza wszystko, co jest zamontowana w ustach i takie osoby stosunkowo często skarżą się na dyskomfort. Przeważnie pacjenci wskazują na 2-3 dni dyskomfortu, który pojawia się po zmianie nakładki na kolejną. Niektórzy twierdzą, że jedynie przy kilku pierwszych nakładkach odczuwalny jest nacisk. Nie ma znaczenia, jaki sposób leczenia wybierzesz, ponieważ i tak później konieczne jest stosowanie aparatu retencyjnego. Należy mieć na uwadze, że równie ważny jak sam proces leczenia jest etap zabezpieczenia wyniku leczenia.

Dzięki temu możemy utrzymać długotrwały i bardzo estetyczny efekt. Z zupełnie innego materiału wykonane są szyny retencyjne. Szyny wytrzymują dłuższy okres w porównaniu z nakładkami. Nie ulega wątpliwości, że własna szczoteczka do zębów jest najlepszym narzędziem do czyszczenia nakładek. Po każdym posiłku należy umyć nakładki, jak i zęby. Jeśli nie masz takiej możliwości to warto przepłukać jamę ustną płynem do płukania lub wodą. Pozwoli to utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. Warto zaznaczyć, że przy leczeniu nakładkowym nie ma żadnych ograniczeń co do spożywania pokarmów. Można konsumować co tylko dusza zapragnie, w przeciwieństwie do zamków i drutów. Przed każdym posiłkiem zdejmujemy nakładki, żeby ułatwić sobie mycie oraz nitkowanie zębów. To wszystko pozwala utrzymać właściwą higienę jamy ustnej.

Zalecane jest noszenie nakładek około 20 godzin na dobę. Wyjmuje się je tylko podczas mycia i nitkowania zębów, a także na czas jedzenia i picia gorących napojów. Dzięki temu pokarmy nie zalegają pod nakładkami. Większość pacjentów twierdzi, że aparaty nakladkowe na zeby nie powodują problemów z mówieniem. W pierwszym dniu po rozpoczęciu leczenia może się pojawić nieznaczna zmiana wymowy. Przezroczysta nakładka na zęby może kosztować nawet kilka tysięcy złotych w zależności od producenta.

Ile trwa leczenie nakładkami?

Podczas leczenia nie zaleca się palić wyrobów tytoniowych. Oczywiście nie będzie to powodowało zmian w pracy samej nakładki, ale może spowodować zmianę jej koloru na żółty. Pacjent może za to spożywać napoje, ale ważne by nie były słodzone. Należy pamiętać, żeby zdjąć nakładki do słodkich napojów, ponieważ mogą wpłynąć pod płytkę i powodować rozpuszczenie zębów. Nakładki nadają się do korygowania zarówno głębokich, jak i otwartych zgryzów. Przy rozległych brakach zębowych może się pojawić problem, ale najlepiej zapytać o zdanie swojego lekarza.

Nakładek nie stosuje się jedynie do zatrzymanych zębów. Problemów w leczeniu nie powodują uzupełnienia stałe, mosty oraz korony. Czasami trzeba je usunąć, ale przeważnie leczenie przebiega bez komplikacji. Aparat nakładkowy na zęby może wyeliminować również nieestetyczne szpary. 20 lat temu od tego zaczęło się wszystko, czyli od niewielkich wad oraz zamykania luk. Dla aparatów nakładkowych taka korekta nie stanowi najmniejszego problemu.

Przyczyną wielu problemów mogą być zaburzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Należy zasięgnąć porady lekarza, żeby dowiedzieć się, czy leczenie może niekorzystnie wpływać na określony problem. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jakie zalety mają aparaty nakladkowe na zeby i kiedy należy je stosować. Zdrowe i proste zęby to wizytówka każdego człowieka, dlatego trzeba o nie zadbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top