Lekarz chorób przyzębia

Lekarz chorób przyzębia

Choroby przyzębia mają olbrzymi wpływ na stan praktycznie całego organizmu. Nieleczone choroby mogą doprowadzić do miażdżycy, udarów i poważnych chorób serca. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są najpopularniejsze choroby przyzębia i do którego lekarza w pierwszej kolejności zgłosić się po pomoc.

Kto to jest periodontolog?

Periodontolog to lekarz chorób przyzębia, który jak sama nazwa wskazuje specjalizuje się w dziedzinie periodontologii. Mowa tutaj oczywiście o nauce, która skupia się bezpośrednio na różnorodnych chorobach błony śluzowej i przyzębia. Periodontolog to specjalista, który w swojej pracy zajmuje się zarówno diagnostyką, jak i również kompleksowym leczeniem dziąseł, cementu korzeniowego i ozębnej. Doświadczony lekarz chorób przyzębia pomóc może również w problemach z kośćmi wyrostka zębodołowego. Do specjalisty chorób błony śluzowej i przyzębia warto zgłosić się przynajmniej raz w roku. W dużej mierze to właśnie dzięki okresowej kontroli można uniknąć problemów zdrowotnych, które pojawią się w niedalekiej przyszłości. W wielu sytuacjach lekarz prowadzący może zalecić pacjentowi wykonanie specjalnego pakietu higienizacyjnego.

Ile kosztuje wizyta u periodontologa?

Za standardowe konsultacje periodontologiczne trzeba zapłacić od 150 do 250 zł. Prawie dwa razy droższa jest z kolei konsultacja odnośnie błony śluzowej (400 zł). Jednym z najpopularniejszych zabiegów, który oferuje periodontolog jest oczywiście skaling poddziąsłowy z dokładnym wygładzeniem powierzchni korzenia. W tym konkretnym zabiegu za jeden ząb zapłacimy około 150 zł. Najdrożej zapłacimy za zabieg płatowy (od 1500 zł) i sterowaną regenerację tkanek (od 2000 zł). Ceny zależą oczywiście od renomy lekarza chorób przyzębia i wyposażenia gabinetu stomatologicznego.

Jakie są choroby przyzębia

Choroby przyzębia w dużym skrócie mówiąc to nic innego, jak po prostu różnego rodzaju choroby dziąseł. Opisywane choroby dotyczą nie tylko tkanki otaczającej szyjki, ale również tkanki, które otaczają bezpośrednio korzeń zęba i okostną. Pamiętać należy o tym, że to właśnie choroby przyzębia są najpopularniejszą przyczyną utraty zębów, dlatego też tym bardziej pamiętać należy o systematycznej kontroli. Jeżeli chodzi o choroby dziąseł, to możemy wyróżnić przede wszystkim choroby związane bezpośrednio z płytką nazębną. Mowa tutaj między innymi o chorobach, które są modyfikowane przez czynniki ogólnoustrojowe, czyli przez zmiany hormonalne i różnorodne choroby krwi. Do tej grupy zaliczyć można także choroby związane z zaburzeniami odżywiania, czy też choroby modyfikowane przez przyjmowane leki. Kolejną grupę tworzą choroby związane z infekcjami jamy ustnej. Tutaj wyróżnić należy nie tylko choroby ogólnoustrojowe, ale również wszelkie zmiany genetyczne i urazowe. Doświadczony lekarz chorób przyzębia pomóc może również przy przewlekłym zapaleniu przyzębia. W zależności od poziomu zaawansowania choroby możemy wyróżnić zapalenie łagodne, średniozaawansowane i zaawansowane. Coraz popularniejszym problemem jest zapalenie przyzębia wrodzone, które występuje najczęściej w przebiegu chorób ogólnych. Na samym końcu warto wspomnieć o ostrym stanie przyzębia. Do tej choroby zaliczyć można martwiczo-wrzodziejące zapalenie przyzębia i martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł.

Paradontoza – co trzeba wiedzieć?

Paradontoza to tak naprawdę nic innego jak zapalenie przyzębia, które spowodowane jest przeważnie brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Przy spożywaniu posiłków na szyjkach zębów (na granicy z dziąsłami)stopniowo pojawiają się płytki nazębne. Niestety jeżeli pozostaną one tam na dłuższy czas, to automatycznie przekształcą się w postać kamienia. Na problemy z paradontozą w szczególności narażone są osoby, które często palą papierosy i piją alkohol. Jeżeli zauważymy, że nasze zęby są rozchwiane, a dziąsła są zaczerwienione i obrzęknięte, to wówczas warto jak najszybciej skorzystać z pomocy doświadczonego lekarza. Zaniepokoić powinna również krew, która pojawia się podczas szczotkowania. Przy paradontozie pojawić może się także dokuczliwy ból, nieświeży oddech i stany ropne. Niestety kuracja jest czasochłonna i kosztowna. Lekarz chorób przyzębia w pierwszej kolejności usuwa kamień, a następnie skupia się na leczeniu ewentualnej próchnicy. Po wypełnieniu ubytków oczyszcza się kieszonki dziąsłowe. Przy zaawansowanej chorobie niestety wymagana jest pomoc chirurgiczna.

Jakie zabiegi oferuje lekarz chorób przyzębia?

Periodontolog bardzo często oferuje swoim pacjentom piaskowanie zębów. Dzięki temu zabiegowi można w krótkim czasie usunąć osad i wszelkie przebarwienia. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się również fluoryzacja. Jest to zazwyczaj ostatni etap wspomnianego powyżej pakietu higienizacyjnego. Za sprawą fluoryzacji można zremineralizować szkliwo, dzięki czemu zabezpieczone zostanie ono na działanie kwaśnych pokarmów. Periodontolog wykonuje także kiretaż, który polega z kolei na usunięciu złogów znajdujących się poddziąsłowo bezpośrednio na powierzchni korzeni zębów. Przy tym zabiegu wykorzystywane jest specjalne narzędzie (kiret).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top