Ząb mądrości – gdzie rośnie?

Ząb mądrości - gdzie rośnie?

Ząb mądrości zlokalizowany jest za zębami trzonowymi, nazywany jest trzecim trzonowcem lub po prostu „ósemką”. Wyrzynanie kojarzy się z bólem i dyskomfortem. Panuje ogólne przeświadczenie o tym, że ząb mądrości trzeba usunąć, ale jak jest naprawdę? Ząb mądrości gdzie rośnie i jak długo? W niniejszym artykule wyjaśniamy wszelkie kwestie związane z tymi zębami.

Ząb mądrości gdzie rośnie? Po której stronie?

Ósemki – jak sama nazwa wskazuje – wyrastają za zębami siódmymi, czyli drugimi trzonowcami po obydwu stronach szczęki (lewej i prawej) u góry i u dołu. Tak samo, jak w przypadku innych zębów powinno wyjść cztery zęby, jednak nie jest to reguła. Niektórym osobom wychodzi jeden ząb, innym dwa, trzy, a zdarza się, że wcale nie wyjdą.

Nie ma na to żadnego medycznego uzasadnienia, po prostu jedni mają komplet takich zębów, a inni nie. Należy podkreślić, że zęby mądrości zazwyczaj wyrzynają się między 17 a 25 rokiem życia, a nawet mogą pojawić się do 40 roku życia.

Objawy wyrzynania się zęba mądrości

Problematyczna jest sprawa: ząb mądrości gdzie rośnie – chodzi o jego lokalizację. Nasi przodkowie mieli kiedyś szerszą szczękę, która bezproblemowo mieściła wszystkie zęby wraz z ósemkami. Aktualnie człowiek ma mniejszą szczękę i dlatego zęby mądrości się w niej mogą nie mieścić. Pierwszym objawem wyrzynanego się zęba jest uczucie uścisku i napięcia skóry.

Następnie, pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, opuchlizna, problemy z jedzeniem i przełykaniem śliny oraz ból. Często pojawiają się także bóle głowy. Rzadko zdarza się, że wyrzynanie ósemek prowadzi do powstawania różnych infekcji związanych z gardłem, przełykiem, które wymagają leczenia. Sporadycznie wyrzynanie zębów mądrości powoduje obrzęk węzłów chłonnych oraz twarzy, które są przesłanką do operacyjnego usunięcia zęba.

Ile czasu rośnie ząb mądrości?

Ząb mądrości wyrzyna się etapami, dlatego dolegliwości bólowe mogą pojawiać się i wracać po pewnym czasie. Ząb mądrości wyrzyna się od kilku do kilkunastu dni. Na początku dolegliwości objawiają się uczuciem rwania i napięcia wyłącznie w miejscu pojawienia się zęba. Później pojawia się zaczerwienienie, w kolejnych dniach dziąsło jest opuchnięte. Czas potrzebny na całkowite wyrośnięcie zęba zależy od predyspozycji indywidualnej. Nie można więc określić precyzyjnie tego czasu. Uznaje się, że trwa on około trzech lat, ale niektórym osobom mogą wyrosnąć zdecydowanie szybciej i bez większych dolegliwości, a innym czas ten może być wydłużony i bolesny.

Co zrobić gdy rośnie ósemka i boli

Zęby mądrości wyrzynają się i powodują ból – dlaczego? Ponieważ wyrzynają się z już uformowanej szczęki. Poza tym, mają skłonności do wyrastania pod nieodpowiednim kątem lub całkowicie poziomo, co powoduje dodatkowy ucisk i ból. Nacisk jest przyczyną pojawienie się bólu pozostałych zębów. Dolegliwości bólowe związane z wyrzynaniem ósemek można łagodzić wieloma sposobami. Jedną z nich jest płukanie jamy ustnej roztworem przygotowanym z jednej łyżeczki soli rozpuszczonej w ciepłej wodzie.

Płynem tym płuczemy jamę ustną kilka razy dziennie przez 30 – 60 sekund i wypluwamy do zlewu. Bolące dziąsło można smarować żelem z 20% benzokainą, która ma działanie uśmierzające. Należy najpierw osuszyć miejsce, a następnie położyć warstwę żelu. Czynność tę można powtarzać według potrzeb. Do łagodzenia bólu związanego z wyrzynaniem się zębów mądrości wykorzystuje się także goździki i olej goździkowy, które mają działanie znieczulające. Cały goździk możemy umieścić w jamie ustnej, w której wyrasta ząb i czekamy, aż znieczuli to miejsce.

Gazik lub patyczek moczymy olejem goździkowym i smarujemy nim bolące miejsce. W ostateczności można sięgnąć po środki farmakologiczne. Ibuprofen i paracetamol to leki dostępne bez recepty w każdej aptece oraz w wielu sklepach. Pomogą pozbyć się bólu, który uniemożliwia funkcjonowanie na co dzień. Przed zastosowaniem tych leków należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na ulotce w celu właściwego dawkowania.

Najważniejsze kwestie związane z wyrastaniem zębów mądrości:

1) ząb mądrości gdzie rośnie? Za zębami siódmymi u góry i dole po obydwu stronach szczęki;
2) jakie dolegliwości towarzyszą wyrzynaniu ósemek? Ból, napięcie, opuchlizna, ból głowy, zaczerwienienie, rzadziej różne infekcje wymagające leczenia;
3) kiedy zęby mądrości rosną? Wyrzynają się między 17 a 25 rokiem życia, czasem później;
4) czy każdy ma zęby mądrości? Nie każdemu wyrastają te zęby i nie ma na to żadnego medycznego wyjaśnienia.
5) czy zęby mądrości trzeba usunąć? Czasami są zalecenia do usunięcia tych zębów, jak np. stan zapalny, różne infekcje, przygotowanie ortodontyczne, niewłaściwe ułożenie zęba (np. w pozycji poziomej);
6) jak długo zęby mądrości rosną? Zależy to od predyspozycji indywidualnej; samo wyrzynanie trwa od kilku do kilkunastu dni, a wyrośnięcie całego zęba trwa około trzech lat. Niektórym wyrastają szybciej i łagodniej, a niektórym wolniej i boleśniej. Bóle i dolegliwości można łagodzić wieloma sposobami.

Wyjaśniono kwestie takie, jak: ząb mądrości gdzie rośnie, jak długo, jakie są objawy i czym można leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top