Protetyka stomatologiczna rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego też obecnie stosuje się różne metody uzupełniania ubytków zębowych. Do podstawowych typów możemy zaliczyć oczywiście uzupełnienia stałe i ruchome. Każda z wymienionych metod ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego wyboru.
Jak uzupełnić brakujące zęby?
Powyżej wymienione metody uzupełniania ubytków zębowych różnią się między sobą przede wszystkim sposobem utrzymania bezpośrednio w jamie ustnej. Przy uzupełnieniach stałych, jak sama nazwa wskazuje uzupełnienia założone są na stałe. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że są one najczęściej przyklejone do pozostałych zębów lub implantów. W niektórych sytuacjach stomatolog może zalecić przykręcenie bezpośrednio do implantów. Jeżeli chodzi o protezy ruchome, to mowa tutaj oczywiście o tych uzupełnieniach, które można w dowolnym momencie samodzielnie wyjąć z ust.
Jakie są najpopularniejsze metody uzupełniania ubytków zębowych?
Każda z głównych grup składa się tak naprawdę z wielu różnych rodzajów uzupełnień. Do popularnych uzupełnień stałych możemy zaliczyć między innymi specjalne wkłady koronowo-korzeniowe, czy też wkłady koronowe. Nie można zapominać także o licówkach i mostach, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność. We współczesnej stomatologii najszybciej rozwijają się jednak uzupełnienia stałe, które oparte są na specjalnych wszczepach śródkostnych. Mowa tutaj oczywiście o implantach, które osadzane są na koronie albo moście. Do uzupełnień ruchomych można z kolei zaliczyć protezy szkieletowe, akrylowe albo protezy averdenture.
Czym charakteryzują się uzupełnienia stałe?
Przy zębach, które są leczone kanałowo zdecydowanie najczęściej stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe. Cała przestrzeń w korzeniu jest oczyszczona z naczyń i nerwów, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie w te miejsce części korzeniowej wkładu. Jeżeli chodzi o część koronową, to odpowiada ona z kolei za dobudowanie zrębu zęba. Dzięki nowoczesnym wkładom koronowo-korzeniowym można błyskawicznie odbudować nawet bardzo zniszczone zęby. Na rynku dostępne są standardowe i indywidualne wkłady koronowo-korzeniowe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje przygotowane są przez producentów i posiadają standardowe kształty. Dzięki tym wkładom znacząco skraca się czas leczenia. Nieco inaczej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o wkłady robione na indywidualne zamówienie. W tym konkretnym przypadku trzeba nieco poczekać na przygotowanie wkładu, ale co najważniejsze będzie on idealnie pasować do pozostałego uzębienia. W dzisiejszych czasach stosuje się nie tylko wkłady metalowe, ale również wkłady wykonane z niezawodnego włókna szklanego.
Wkłady koronowe są to specjalne wkłady wykorzystywane przede wszystkim do odbudowy ubytków korony zęba. Tego typu uzupełnienia stosuje się głównie w zębach bocznych. Wynika to oczywiście z tego, że zęby trzonowe mają znacznie większą powierzchnię, dzięki czemu klej będzie mocniej trzymał. Wkłady koronowe produkowane są obecnie ze specjalnych materiałów kompozytowych, porcelany i różnorodnych stopów metali nieszlachetnych. Pacjenci mogą zdecydować się również na metale szlachetne. Mowa tutaj między innymi o złocie. Wybór konkretnego materiału zależy nie tylko od walorów estetycznych, które chcemy osiągnąć, ale również od zasobności portfela. Najbardziej podobnym materiałem do naturalnych zębów jest oczywiście porcelana. Pamiętać należy jednak o tym, że wypełnienia wykonane z tego materiału są znacznie droższe od konkurencyjnych rozwiązań.
Korony to kolejne uzupełnienia stałe, dzięki którym można odbudować nawet mocno zniszczone zęby. Korony można wykorzystać tylko wtedy, gdy ząb wystaje ponad dziąsło przynajmniej na wysokość 2-3 milimetry. Tylko przy takiej wysokości możliwe będzie zastosowanie korony protetycznej, która obejmuje uszkodzony ząb. W przypadku koron bardzo ważne jest także to, aby utrzymać obrzeża powyżej poziomu samych dziąseł. Jeżeli całkowicie brakuje zęba to można wykonać most. Jest to nic innego jak trzy połączone ze sobą korony protetyczne.
Czym charakteryzują się uzupełnienia ruchome?
Protezy akrylowe i szkieletowe to obecnie najpopularniejsze metody uzupełniania ubytków zębowych. Protezy akrylowe są protezami śluzówkowymi, dlatego też opierają się głównie na błonie śluzowej. Ich największą wadą jest zmniejszenie wydolności żucia. Przy źle dopasowanych protezach mogą pojawić się problemy z samoistnym przemieszczaniem się protez w jamie ustnej. Protezy akrylowe idealnie sprawdzą się w przypadku bezzębia. Opisując najpopularniejsze
metody uzupełniania ubytków zębowych należy wspomnieć również o protezach overdenture. Są to protezy ruchome, które opierają się na korzeniach zębów albo na implantach. Dzięki temu rozwiązaniu spora część obciążeń zgryzowych przenoszona jest bezpośrednio na zęby lub implanty. Dzięki protezom tego typu nie ma nawet najmniejszych problemów z wymową. Do największych zalet można zaliczyć także dużą stabilność i brak problemów z wypadaniem.