Paradontoza – jak się przed nią bronić?

Paradontoza-jak-sie-przed-nia-bronic

Choroba, która charakteryzuje się zapaleniem przyzębia bywa nazywana paradontozą. Obecnie spotyka ona coraz większą liczbę osób. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób objawia się choroba, która może powodować nawet utratę zębów.

Choroba ta jest naprawdę niebezpieczna dla zębów. Nieleczona może doprowadzić do ich wypadania. Istnieje jednak sposób, który może uchronić przed rozwojem zapalenia przyzębia. Jest to oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej. Dentyści namawiają do częstego mycia zębów po każdym posiłku. Czasami jest to jednak niemożliwe. Warto jednak dbać o stan swojego uzębienia przynajmniej rano i wieczorem. Zęby zaleca się dokładnie szczotkować przez około 3 minuty. Warto w tym przypadku zdecydować się na elektryczne szczoteczki, które dokładniej czyszczą zęby. Oprócz ich szczotkowania, warto także zainwestować w płyny do płukania jamy ustnej, które wykazują działanie antybakteryjne i zabezpieczają przed rozwojem chorób.

Przyczyny powstawania paradontozy

Co jest zatem bezpośrednią przyczyną powstawania paradontozy? Przede wszystkim jest to niewłaściwa higiena jamy ustnej. Oczywiście zdarzają się przypadku, kiedy to mimo dbania o stan zębów, pojawiają się objawy zapalenia przyzębia. Choroba ta może być uwarunkowana genetycznie, jednak w większości przypadków spotyka ona ludzi, którzy nie myją zębów lub rzadko o nie dbają. Choroba ta jest powodowana przez stan zapalny, który tworzy się przez fakt, że na dziąsłach przez długi okres osadzają się bakterie.

Paradontoza – objawy

Skoro już wiadomo, czym jest ta choroba i w jaki sposób można jej uniknąć, to warto wspomnieć o tym, jakie są jej objawy. Wczesne rozpoznanie choroby może pomóc w dalszym leczeniu. Oczywiście na początku zapalenie przyzębia nie objawia się w żaden sposób. Potem gołym okiem zaobserwować można opuchnięcie i zaczerwienienie dziąseł. Może pojawić się oczywiście ból w trakcie szczotkowania i krwawienie. W skrajnych przypadkach zaobserwować można nawet stany ropne.

Jak leczyć paradontozę?

Oczywiście paradontoza to choroba, którą można wyleczyć, jednak ważne jest jej wczesne rozpoznanie. Jeśli nie jest ona w bardzo zaawansowanym stadium rozwoju, wystarczy na początek usunięcie kamienia i osadu, jaki gromadzi się na zębach. W tym celu najlepiej udać się do stomatologa. Jednak jeśli choroba jest już silnie rozwinięta, konieczne może być zastosowanie bardziej radykalnych metod. W takim przypadku specjalista chirurgicznie oczyszcza powstałe kieszonki nazębne. Taki zabieg trwa przeważnie godzinę i wymaga zastosowania specjalnych narzędzi. Po takiej operacji konieczna jest oczywiście wizyta kontrolna, na którą najlepiej udać się około 3 tygodnie po zabiegu.

Paradontoza to poważna choroba, która jest niestety coraz częściej spotykana, szczególnie u dzieci. Brak lub niewłaściwa higiena jamy ustnej prowadzi do osadzania się na płytce nazębnej kamienia, który staje się idealnym miejscem dla bakterii. Te z kolei są bezpośrednią przyczyną powstawania stanu zapalnego. Dlatego tak ważne jest dokładne mycie zębów.

Back To Top