Wyciągi ortodontyczne – jak długo?

Wyciągi ortodontyczne - jak długo?

Leczenie ortodontyczne bywa żmudnym i długotrwałym procesem. Każdy, kto chce cieszyć się nienagannym zgryzem i estetycznym szpalerem zębów musi jednak przejść tę drogę, jeśli zęby są krzywe, a szczęki nie układają się prawidłowo podczas żucia pokarmów. Wyciągi ortodontyczne pomagają w zyskaniu prostego uśmiechu i poprawie samopoczucia pacjenta. Wyciągi ortodontyczne są to lateksowe gumeczki o dużej elastyczności, które wspierają działanie aparatów ortodontycznych, podtrzymując je i prawidłowo stabilizując w jamie ustnej. Mogą zatem stanowić dodatkowe, wymienialne elementy przy aparatach zębowych. Wielu pacjentów boi się nowości i zadaje pytania typu: wyciągi ortodontyczne jak długo nosić oraz jak używać na co dzień? W rzeczywistości nie jest to skomplikowane, a już po paru dniach nabiera się wprawy.

Wyciągi ortodontyczne jak często zmieniać?

Wyciągi ortodontyczne zasadniczo towarzyszą pacjentowi na co dzień. Są założone na zęby także w trakcie posiłków oraz podczas spoczynku nocnego. Chodzi o to, aby nieustannie pracowały nad korekcją zgryzu i indywidualnych wad pacjenta. Gumki są zmieniane samodzielnie przez daną osobę i raczej nie nastręcza to większych trudności. Ortodonta wytłumaczy i pokaże, jak zakładać wyciąg ortodontyczny i o które zęby go zaczepiać, aby się nie przesuwał, i nie wypadł. Pacjent używa wyciągów tak długo jak długo istnieje wskazanie do noszenia aparatu na zęby. Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad kwestią wyciągi ortodontyczne jak długo, koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Wyciągi ortodontyczne – jak długo się je nosi?

Noszenie wyciągów ortodontycznych u każdego przebiega inaczej. Niektórzy pacjenci noszą je przez całą dobę bez przerwy, inni zakładają tylko na noc, a jeszcze inni na kilka godzin w ciągu dnia. Wyciągi trzeba zmieniać ze względu na potrzebę dbałości o higienę jamy ustanej. Dlatego właśnie najlepiej wymieniać gumy bezpośrednio po posiłkach, aby pozbyć się resztek pokarmowych zalegających w jamie ustnej. Podczas szczotkowania zębów wyciągi ortodontyczne powodowałyby znaczne uciążliwości, więc wtedy zdecydowanie nie powinno ich być na zębach. W sytuacji, gdy ktoś nosi aparat ortodontyczny wraz z wyciągami musi jeszcze dokładniej dbać o czystość wewnątrz jamy ustnej, gdyż każdy element obcy staje się potencjalnym siedliskiem bakterii i utrudnia dokładne mycie uzębienia. Odpowiadając na pytanie wyciągi ortodontyczne jak długo, trzeba z pewnością podkreślić, iż nie ma w tym temacie jednej konkretnej odpowiedzi, bo wszystko zależy od potrzeb danego pacjenta.

Efekt noszenia wyciągów ortodontycznych

Wyciągi ortodontyczne z założenia mają wspierać funkcje aparatów na zęby, a zatem ich głównym zadaniem jest poprawa zgryzu. Efektem noszenia wyciągów ortodontycznych bywa wyeliminowanie konkretnej wady zgryzu i wizualna poprawa szczęki. Zęby można w ten sposób nieco wyrównać, a także wyrobić u pacjenta prawidłowe nawyki związane z ruchami żuchwy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby gumki były założone podczas jedzenia, gdyż wtedy te nawyki się kształtują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top