Zabieg podcięcia wędzidełka językowego

Zabieg podcięcia wędzidełka językowego

Zabieg podcięcia wędzidełka językowego jest przeprowadzany w wielu gabinetach na terenie całego kraju. Można zapisać się na niego zarówno prywatnie, jak i przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W przypadku tej pierwszej opcji trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkaset złotych. Okazuje się, że zabieg podcięcia wędzidełka językowego jest przeprowadzany nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych. Wykonuje się go wtedy, kiedy wędzidełko językowe jest zbyt krótkie. Ten organ w ciele człowieka jest strukturą tkankową, która znajduje się pomiędzy spodem języka a dnem jamy ustnej. Trzeba też wiedzieć o tym, że skrócone wędzidełko może powodować pewne problemy z odpowiednią wymową. Należy wymienić też kłopoty z przeżuwaniem pokarmów, a także utrzymaniem higieny w jamie ustnej. Zabieg podcięcia wędzidełka jest dość prosty, a ponadto bezbolesny. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie. Takowy zabieg przeprowadzany jest najczęściej przez chirurga.

Na czym polega zabieg?

Warto najpierw powiedzieć, że przed zabiegiem pacjent powinien być na czczo. Jest to bardzo istotne w kwestii prawidłowego podcięcia wędzidełka językowego. Okazuje się, że taki zabieg wymaga podania znieczulenia miejscowego, co sprawia, iż dolegliwości bólowe nie powinny być praktycznie wcale odczuwalne. Jak się okazuje, wędzidełko jest podcinane skalpelem, jednakże ostatnio bardzo często stosowany jest do tego laser, którym także można ciąć. W przypadku, kiedy zabieg jest przeprowadzany przy zastosowaniu lasera, krwawienie nie jest tak obfite, a ponadto gojenie tkanek następuje o wiele szybciej. Warto zaznaczyć, ze samo podcięcie trwa przeważnie paręnaście minut, a pacjent może wrócić do domu już podczas tego samego dnia. Należy trochę powiedzieć o zaleceniach po takim zabiegu. Okazuje się, że kilka dni po nim może pojawiać się małe krwawienie, które nie powinno budzić u pacjenta żadnego niepokoju. Może on przyjmować posiłki po dwóch godzinach od czasu zabiegu, gdy środki farmakologiczne przestają działać na jego organizm. Warto zaznaczyć, że samo przeprowadzenie zabiegu podcięcia wędzidełka językowego nie jest gwarantem sukcesu. Należy wiedzieć o tym, że w ciągu pierwszych dni rekonwalescencji lekarze zalecają wykonywać ćwiczenia, który uniemożliwiają powstanie groźnych zrostów pod językiem, co jest bardzo istotne. Jeżeli mowa natomiast o wadach wymowy, to zabieg podcięcia wędzidełka językowego nie gwarantuje rozwiązania problemu w stu procentach. W takim przypadku wymagane są dodatkowe ćwiczenia logopedyczne, które powinny pomóc.

Nieprawidłowa budowa wędzidełka – skutki

Trzeba wiedzieć o tym, że zabieg podcięcia wędzidełka językowego jest wymagany wtedy, gdy widoczne stają się trudności z ruchomością języka. W takim przypadku zabieg wchodzi w zakres chirurgii jamy ustnej, o czym nie każdy pamięta. Okazuje się, że rozpoznanie wady możliwe jest nie tylko przez dentystę, ale także przez wielu innych specjalistów. Mowa tutaj na przykład o logopedzie, laryngologu, chirurgu, a także foniatrze. Wiele osób zastanawia się, dlaczego warto zdecydować się na zabieg. Trzeba wiedzieć o tym, że skrócone wędzidełko nierzadko powoduje utrudnienia już w pierwszych tygodniach życia człowieka, gdy noworodki mają problemy ze ssaniem pokarmu. Dlatego trzeba wtedy jak najszybciej zabrać dziecko do lekarza, który powinien określić plan leczenia. Pociecha ze zbyt krótkim wędzidełkiem utrwala niemowlęce połykanie pokarmów, które w czasie trzeciego roku życia powinno przesunąć się w kierunku zębów trzonowych, co jest bardzo istotne. Trzeba też dodać, że krótkie wędzidełko języka nie rzadko przyczyna się do powstania wad zgryzu, a w następstwie choroby zębów czy przyzębia, co może być bardzo problematyczne w późniejszych latach życia. Jednakże najistotniejszym problemem u ludzi, którzy cierpią na zbyt krótkie wędzidełko, są wady wymowy. Są one nierzadko bardzo uciążliwe. W takim przypadku dziecko, które ma zbyt krótkie wędzidełko językowe, nie jest w stanie odpowiednio wypowiedzieć pewnych głosek. Dlatego warto zabrać je do lekarza, który prawdopodobnie skieruje je na zabieg podcięcia.

Kiedy należy podciąć wędzidełko

Warto podkreślić, że wędzidełko to rodzaj cienkiej, włóknistej tkanki łączącej 2 fragmenty ciała, przy czym ograniczając w pewnym stopniu ich ruchomość. Należy też dodać, że wędzidełka, które znajdują się w jamie ustnej, przeznaczone są przede wszystkim do umożliwienia ruchu warg, a także języka. Trzeba do tego doliczyć również utrzymanie właściwego napięcia mięśniowego, a ponadto zachowanie funkcji żucia. Dlatego wędzidełko językowe jest bardzo istotne w ludzkim ciele. Jednakże zdarzają się sytuacje, w których wędzidełko ma nieodpowiednią budowę, co jest wtedy bardzo uciążliwe. W takim przypadku zalecane jest zapisanie się na zabieg podcięcia wędzidełka językowego. Dzięki niemu można wyeliminować pewne wady wymowy, a ponadto wady zgryzu. Niestety nieodpowiednia budowa wędzidełka zawsze powoduje mniej bądź bardziej uciążliwe konsekwencje zdrowotne, o czym nie każdy pamięta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top