Resekcja wierzchołków korzenia to dość wymagający zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. Doświadczony chirurg powinien wykonać go poprawnie oraz bez komplikacji. W Polsce znajduje się wiele renomowanych klinik stomatologicznych, w których przeprowadzana jest resekcja wierzchołków korzenia. Takie zabiegi nierzadko ratują ząb przed jego wyrwaniem. Skuteczność zabiegu jest wysoka. Warto dowiedzieć się, na czym on polega.
Co to jest resekcja korzenia?
Okazuje się, że resekcja wierzchołków korzenia to koszmar, który śni się wielu ludziom. Nierzadko jest to jedyne skuteczne rozwiązanie. Taki zabieg pozwoli też uratować ząb przed wyrwaniem. Warto zaznaczyć, że resekcja zęba jest zabiegiem dentystycznym stosowanym wtedy, gdy inne metody leczenia zęba okazały się nieskuteczne. Bardzo często prowadzone jest uporczywe leczenie stanu zapalnego oraz wykorzystywane są wszelkie metody leczenia razem z leczeniem kanałowym, jednakże nierzadko to nie wystarcza i wymagana jest resekcja korzenia zęba. Okazuje się, że w wielu przypadkach jest to jedyna metoda zapewniająca dostęp do źródła infekcji. Dzięki temu można wtedy skutecznie działać. Warto zaznaczyć, że nieprzeprowadzenie takiego zabiegu wiąże się z ryzykiem powstania torbieli, ropni, a także ziarniaków. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że korzenie zębowe poddawane są leczeniu w ramach leczenia kanałowego. Endodoncja nie zawsze przynosi efekt w postaci redukcji stanu zapalnego pojawiającego się przy wierzchołku korzenia zęba. Niestety dość często bywa tak, że ogniska zapalnego nie udaje się wyeliminować nawet poprzez powtórne leczenie kanałowe.
Dlatego w takowych przypadkach zbawieniem może być resekcja wierzchołka korzenia zęba. Takowy zabieg jest uzupełnieniem najnowocześniejszych metod leczenia dentystycznego. Dzięki niemu można skutecznie wyeliminować wszelkie zmiany okołowierzchołkowe. Warto wiedzieć, że zabieg resekcji wierzchołków korzenia polega na chirurgicznym usunięciu tkanki ziarninowej oraz odcięciu wierzchołka korzenia zęba. Celem tego zabiegu jest również dokładne oczyszczenie otaczającej go kości z toczących się w jego obrębie zmian chorobowych. Mowa tutaj o tym, żeby usunąć skuteczne stan zapalny znajdujący się wokół korzenia zęba. Trzeba zwrócić uwagę na to, że objawem wskazującym na rozwój stanu zapalnego tkanek okalających korzeń zębowy jest przede wszystkim ból pulsujący oraz ćmiący, który nasila się w czasie nagryzania pokarmów. Nierzadko takowym dolegliwościom towarzyszy obrzęk policzka, stan podgorączkowy, a na dziąśle mogą być wyczuwalne uwypuklenia. Przeważnie zabieg resekcji korzenia przeprowadzany jest w zębach, które są jednokorzeniowe.
Jak przebiega zabieg?
Warto wiedzieć, że resekcja wierzchołków korzenia jest zabiegiem przeprowadzanym przy pomocy nacięcia śluzówki w okolicy samego korzenia zęba. Następnym etapem jest wycięcie tzw. okienka kostnego. Takowe wycięcie musi mieć średnicę przynajmniej czterech milimetrów, a można to przeprowadzić przy zastosowaniu specjalistycznej wiertarki kostnej bądź stomatologicznego dłuta. Kolejnym etapem w resekcji korzenia jest odcięcie wierzchołka korzenia zęba, który nie poddał się leczeniu kanałowemu. Dzięki temu usuwane są zmiany zapalne, które powodują problemy w tej okolicy.
Warto wiedzieć, że po wykonaniu takowego zadania chirurg stomatologiczny wyrównuje brzegi kości, a następnie oczyszcza ubytek. Kolejnym krokiem jest szczelne wypełnienie kanału korzeniowego od strony jego wierzchołka – nierzadko nazywane jest to wypełnieniem wstecznym. Na samym końcu chirurg stomatologiczny zszywa ranę. Trzeba też wiedzieć, że czasami uzupełnia się również usunięty fragment kostny. Taki zabieg przeprowadzany jest przy zastosowaniu specjalnego materiału kościozastępczego. Tego typu procedura może znacznie przyspieszyć gojenie się kości. Zabieg resekcji wierzchołków korzenia trwa nie dłużej niż godzinę. Priorytetem resekcji korzenia jest zapewnienie całkowitej szczelności kanału korzeniowego, bowiem tylko w ten sposób możliwy jest sukces całego zabiegu. Warto też wiedzieć, że resekcja wierzchołka przeważnie likwiduje dojmujący ból, który doświadczany jest przez pacjenta.
Po zabiegu
Po zabiegu resekcji wierzchołka, który jest dość inwazyjny, dlatego może pojawić się lokalna opuchlizna, krwawienie, a także ból. Często też zdarza się nieprzyjemne uczucie mrowienia w jamie ustnej. Nieczęsto dochodzi do porażenia nerwu bądź uszkodzenia sąsiadującego zęba. Warto zaznaczyć, że wszystko powinno zagoić się w czasie paru dni. Trzeba też utrzymywać standardową higienę jamy ustnej z pominięciem miejsca, które zostało objęte zabiegiem resekcji korzenia. Trzeba też dodać, że w okresie rekonwalescencji nie należy przyjmować gorących czy zbyt zimnych pokarmów. Warto też spożywać takie, które są rozdrobnione. Dzięki temu można skutecznie uniknąć wszelkich podrażnień. Oprócz tego przez parę dni od zabiegu trzeba unikać wysiłku fizycznego.
Czy zabieg zawsze się udaje?
Wiele osób zastanawia się, czy zabieg resekcji wierzchołka zawsze się udaje. Niestety takowy zabieg może się nie udać, jednakże resekcja wierzchołków korzenia ma bardzo duży odsetek powodzenia, zwłaszcza w przypadku, gdy jest wykonywana przez chirurga stosującego powiększenia. Mowa tutaj o specjalistycznym mikroskopie. Z tego powodu renomowana klinika stomatologiczna nie powinna mieć problemów ze skutecznością zabiegu resekcji korzenia zęba. Warto też dodać, że standardowo, jak po każdym zabiegu chirurgicznym, pacjent otrzyma leki przeciwbólowe, zestaw zaleceń, a także okłady lodowe. Trzeba też dodać, że przez 1-2 dni może pojawić się obrzęk bądź ból. Nierzadko też pojawia się delikatne mrowienie. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że 10 dni po zabiegu następuje zdjęcie szwów, a po sześciu tygodniach wykonywana jest kontrola, w czasie której stomatolog oceni progres gojenia na podstawie zdjęcia RTG wewnątrzustnego. Natomiast po upływie dwóch bądź trzech miesięcy sposobna będzie ocena stopnia odbudowy kości. Wszystko jest przeprowadzane w oparciu o zdjęcie RTG.