Zalety mostów protetycznych

most-protetyczny

Mosty protetyczne są komfortowym rozwiązaniem, jeśli wymagane jest uzupełnienie ubytku po jednym lub paru zębach. Główną z zalet jest ich trwałość i komfort użytkowania spowodowany faktem, iż most protetyczny jest na stałe umiejscowiony w jamie ustnej. O tym, jak wygląda most protetyczny na zębach, kiedy i dlaczego warto się na niego zdecydować oraz jaki jest koszt takiej usługi, można dowiedzieć się z poniższego tekstu.

Jak wygląda most na zębach?

Mosty protetyczne w porównaniu do zwykłych protez są stałym rozwiązaniem niwelującym ubytki w uzębieniu pacjenta. Cały most złożony jest z koron protetycznych, które osadzone są na zębach sąsiadujących z danym ubytkiem.

Z zewnątrz całe uzupełnienie wygląda jak zdrowe zęby, niczym nieróżniące się od pozostałych w uzębieniu. Dzięki zastosowaniu mostu protetycznego możliwe jest uzyskanie bardzo estetycznego i naturalnego wyglądu.

Do wyboru istnieją różne rodzaje mostów protetycznych. Gabinety stomatologiczne oferują najczęściej mosty ceramiczne, które mogą być podbudowane metalowymi stawkami lub całościowo wykonane z jednego materiału. Najbardziej naturalny efekt można uzyskać dzięki zastosowaniu porcelanowego mostu protetycznego. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dostosowania koloru porcelany do sąsiadujących zębów. Całość powinna zadowolić klientów, którym najbardziej zależy na estetyce uzębienia.

Most protetyczny – dlaczego warto go mieć

Zalety mostów protetycznych można wymieniać bardzo długo. Poza wspomnianą już wcześniej estetyką, posiadanie mostu protetycznego wiąże się z niebywałym komfortem. Nie trzeba martwić się o ciągłe zakładanie i zdejmowanie standardowej protezy. Co więcej, most protetyczny jest wygodny w użytkowaniu. Stomatolodzy dopasowują go pod szczękę, personalizują, dzięki czemu nie ma mowy o żadnym dyskomforcie, czy uwieraniu.

Dodatkowo, do mostu protetycznego bardzo łatwo można się przyzwyczaić – w przeciwieństwie do standardowych protez. Oczywiście, początkowo do mózgu trafia informacja o nowym obiekcie znajdującym się w jamie ustnej, jednak sam sposób przymocowania mostu protetycznego w szczęce powoduje, że pacjent czuje się tak, jakby miał własne zęby.

Jedynym aspektem, jaki może budzić niepokój, jest konieczność oszlifowania sąsiednich do ubytku zębów, by móc oprzeć na nich most protetyczny. Jednak rekompensatą dla tego działania jest trwałość mostu protetycznego. Pod żadnym pozorem nie powinno się pozostawiać niezagospodarowanego ubytku po zębie na długi czas, gdyż zdrowe zęby znajdujące się obok zaczną się pochylać i zmieniać umiejscowienie. Doprowadzić to może nawet do wysunięcia się zęba z kości, co utrudni późniejsze uzupełnienie dziury po zębie.

Ile kosztuje most protetyczny?

Ostateczna kwota, jaką wyda się na most protetyczny zależy od tego, ilu zębów brakuje w szczęce, czy należy dokonać leczenia innych zębów, a także oczywiście – od tego, z jakiego materiału wykonany jest most.

W przybliżeniu jednak, przy zdecydowaniu się na most ceramiczny osadzony na własnych zębach należy liczyć się z kosztem rzędu sześciu tysięcy złotych. Jeśli wybierze się opcję z metalowymi elementami, zamiast pełnoceramicznego, koszt spada do około trzech tysięcy złotych.

Back To Top