Czasami dochodzi do uszkodzenia zębów w wyniku zaawansowanej próchnicy. Oczywiście są różne metody stosowane przy wypełnieniu ubytków. Jedną z nich jest wypełnienie z włókna szklanego. Najczęściej wykorzystuję się tę metodę, gdy pacjent utracił znaczną część powierzchni zęba. Dzięki zastosowaniu włókna szklanego można skutecznie odbudować i wzmocnić zęby. Niestety nie w każdym przypadku można zastosować ten materiał. Są pewne przeciwwskazania, które wykluczają tę metodę. Przede wszystkim osoby, które mają poważne wady zgryzu i zgrzytają zębami, nie mogą mieć przeprowadzonej rekonstrukcji zęba z użyciem włókna szklanego. Niekiedy występuje duża niestabilność zębów i to także jest przeciwwskazaniem.
Odbudowa zęba na włóknie szklanym – charakterystyka
Wypełnienie z włókna szklanego stosowane jest coraz częściej. Dużą zaletą tego materiału jest jego wytrzymałość oraz niski koszt. Szczególnie osoby, które nie mają wystarczających środków na założenie koron, powinny wybrać włókno szklane. Najczęściej wypełnienie z włókna szklanego stosowane jest w przypadku zębów przednich. Nieco więcej problemów nastręczają zęby trzonowe, dlatego też nie stosuje się włókna do odbudowy tych zębów. Pacjenci, których zęby są po leczeniu kanałowym mają kruche i słabe uzębienie. Zęby nie mają już dawnych właściwości i wyróżniają się niestabilnością. Takie objawy mogą w konsekwencji prowadzić nawet do utraty zębów, dlatego należy jak najszybciej odbudować zęba.
Włókno szklane jest stosowane nie tylko jako wypełnienie, ale także w protetyce i ortodoncji. Jest to materiał bardzo wytrzymały i mało inwazyjny. Wypełnienie z włókna szklanego polega na wprowadzeniu do kanału zębowego włókna po to, aby ząb był stabilny i prosty. Cały zabieg przebiega w szybki sposób, a efekty są widoczne natychmiastowo. Włókno szklane stosuje się także przy zabiegu wzmacniania mostów. Dużą zaletą tego materiału jest fakt, że nie jest on uczulający, dlatego idealnie nadaje się dla każdego. Włókno szklane wygląda podobnie jak sztyft, dzięki czemu z powodzeniem można odbudować nawet kikut zęba i to podczas jednej wizyty, co jest największym plusem.
Jak wygląda odbudowa zęba na włóknie szklanym?
Odbudowa zęba na włóknie szklanym jest prostym i szybkim zabiegiem. W przypadku rekonstrukcji zębów już po jednej wizycie ząb jest skończony. Przy zastosowaniu włókna do odbudowy po leczeniu kanałowym włókno wprowadzane jest do wnętrza kanału zębowego. Następnie zostaje osadzona korona zębowa, którą można wykonać z porcelany lub ze specjalnej żywicy. Zastosowanie włókna ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim stomatolodzy uważają, że jest to jeden z najtrwalszych materiałów, jakich używają dentyści, ortodonci i protetycy. Wypełnienie z włókna szklanego wyróżnia się odpornością mechaniczną, wzmacniając strukturę zęba.
W trakcie wykonywania zabiegu stomatolog może dowolnie modelować włókno szklane, co pozwala na szybsze i lepsze przeprowadzenie zabiegu. Włóknem szklanym można zrekonstruować całego zęba tak, aby wyglądał identycznie, jak przed powstaniem ubytku. Jest to szczególnie ważne w przypadku zębów przednich. Dodatkowo stomatolog może z łatwością dobrać barwę do naturalnego odcienia zębów. Zęby zrekonstruowane przy pomocy włókna nie mają możliwości poruszania się. Wyglądają niezwykle estetycznie, a przecież każdy pacjent chce mieć piękny i zdrowy uśmiech. Można również odbudować dawną funkcję zęba. Oczywiście o zastosowaniu takiego rodzaju wypełnienia decyduje lekarz, gdyż to on wie najlepiej, w jakich przypadkach włókno szklane sprawdzi się idealnie.
Odbudowa zęba na włóknie szklanym – cena
Wypełnienie z włókna szklanego jest stosowane w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Wszystko zależy od rodzaju ubytku oraz stomatologa. To lekarz po przeprowadzeniu szczegółowych badań decyduje, jak zrekonstruować zęba i jaką metodę wybrać. Włókno szklane nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej sprawdza się w przypadku osób, które nie mają pieniędzy na wstawienie korony lub nie chcą szlifować zdrowych zębów. Odbudowa zęba na włóknie szklanym jest prostym zabiegiem, którego żaden pacjent nie musi się obawiać.
Dla osób, które boją się wizyt w gabinecie stomatologicznym, zalecane jest wykonanie znieczulenia, dzięki któremu ból będzie nieodczuwalny. Cały zabieg przebiega szybko i już po jednej wizycie ząb wygląda jak dawniej. Ile kosztuje odbudowa zęba na włóknie szklanym? Cena oczywiście jest zależna od kilku czynników. Jednym z nich jest wielkość ubytku oraz ilość badań, jakie muszą być przeprowadzone. Na cenę wpływa także lokalizacja gabinetu dentystycznego. W większych miastach koszt zabiegu jest wyższy niż w mniejszych miejscowościach. Średnio przyjmuje się, że wypełnienie wykonane przy użyciu włókna szklanego kosztuje od 500 do 1500 złotych. Należy pamiętać po zabiegu o prawidłowej higienie jamy ustnej.
Przede wszystkim zęby muszą być szczotkowane przynajmniej dwa razy dziennie przy użyciu odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów. Najlepiej wybierać pasty rekomendowane przez stomatologa, który wie, z jakimi problemami boryka się pacjent. Ważne jest także używanie przynajmniej raz dziennie nici dentystycznej, przy pomocy której można usunąć resztki jedzenia z przestrzeni między zębowych. Na zdrowe i silne zęby wpływa również dieta. Przede wszystkim należy unikać słodyczy pomiędzy posiłkami. Również słodzone napoje bardzo niekorzystnie wpływają na szkliwo zębów. Do diety należy wprowadzić warzywa i owoce, a dieta powinna być zbilansowana. Nie wolno zapominać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym.
Dentysta powinien być odwiedzany przynajmniej raz w roku, a najlepiej co 6 miesięcy. Jeśli zachodzi taka konieczność, to kamień nazębny powinien być usunięty raz w roku. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak na przykład ból lub krwawienie z dziąseł, należy natychmiast udać się do gabinetu w celu zdiagnozowania przyczyny. Im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym mniej będzie ono kosztowne, a zęby dłużej będą zdrowe i silne.