Piękny, zdrowy uśmiech jest domeną osób, które dbają o stan swojego uzębienia. Dbanie o niego jest niezwykle ważne, gdyż choroby jamy ustnej, w tym także zębów, mogą przełożyć się na gorsze samopoczucie, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta.
Zdarza się jednak, że dojdzie do utraty zębów – z różnych powodów, na przykład ze względu na przebytą chorobę, upadek, uderzenie. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie leczenia protetycznego i uzupełnienia utraconych zębów. Wówczas warto jest zastosować implanty stomatologiczne – nazywane także implantami zębowymi. Dowiedz się, czym są implanty stomatologiczne i kiedy warto jest je zastosować.
Czym są implanty zębów?
Implanty zębów są wszczepem przypominającym śrubę. Implanty wszczepia się w zębodół – miejsce, w którym niegdyś znajdował się naturalny ząb pacjenta. Zastosowanie implantu stomatologicznego nie wiąże się z odczuwaniem bólu – wynika to z faktu, iż przed wszczepieniem implantu stosowane jest znieczulenie.
Implanty zębowe są obecnie jednym z najlepszych rozwiązań protetycznych. Ich zastosowanie wiąże się z uzyskaniem efektu niezwykle zbliżonego do naturalnego zęba. Stosuje się je powszechnie – na całym świecie, już od wielu lat, co sprawia, że skuteczność tej metody stoi na bardzo wysokim poziomie.
Zalety implantów zębowych
Wyróżnia się dwa rodzaje implantów – cyrkonowe i tytanowe. Różnią się one materiałem, z którego zostały wykonane. Warto jest wyróżnić kilka ogólnych cech implantów stomatologicznych, a także zalety poszczególnych rodzajów.
Ogólną zaletą implantów stomatologicznych jest ich stabilność. Implanty stomatologiczne trzymają się bardzo dobrze, ich poziom stabilności jest nieporównywanie wysoki. Dodatkowo, za sprawą implantów stomatologicznych pacjent jest w stanie uzyskać bardzo naturalny efekt – na implantach można zamocować korony protetyczne, które świetnie imitują naturalnego zęba.
Dodatkowym plusem implantów cyrkonowych jest fakt, iż ich kolor bardzo przypomina kolor naturalnego zęba. Oznacza to, że linia dziąseł, która ulegnie obniżeniu, nie przełoży się na powstanie negatywnego efektu wizualnego.
Kto może poddać się implantacji?
Implantacji może poddać się niemalże każdy, kto ukończył osiemnasty rok życia. Wynika to z faktu, iż mniej więcej do tego wieku tkanka kostna rozwija się – nieodpowiednio rozwinięta tkanka kostna uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu implantacji lub go utrudnia. Do tego czasu warto jest zastosować inne rozwiązanie protetyczne, np. Mosty adhezyjne.