Czy fluoryzacja jest szkodliwa?

Czy-fluoryzacja-jest-szkodliwa

Opieka stomatologiczna w Polsce jest na coraz wyższym poziomie. Jednak pomimo faktu, iż w bardzo dużym stopniu rozwinęły się w naszym kraju takie specjalizacje jak: ortodoncja i stomatologia estetyczna, próchnica w dalszym ciągu stanowi olbrzymi problem dla ponad połowy Polaków.
Rozwój próchnicy związany jest między innymi z niedoborem fluoru w uzębieniu.

Fluoryzacja – co to jest?

Fluor w postaci aminofluorku lub fluorku sodu jest obecny w pastach do zębów. Fluorek sodu dodawany jest także między innymi do płynów do płukania ust i nici dentystycznych. Pierwiastek ten odpowiada także za wzmacnianie szkliwa. Dlatego też gabinety dentystyczne często rekomendują pacjentom zabieg fluoryzacji. Polega on na nakładaniu na zęby fluoru w dużym stężeniu, zazwyczaj w postaci lakieru, pianki lub specjalnego żelu. Sama procedura jest stosunkowo szybka do przeprowadzenia, bezbolesna i co podkreślają profesjonaliści, jest działaniem bez szkody dla naszego organizmu.
Istnieje sporo mitów i teorii spiskowych na temat szkodliwości fluoru dla zdrowia oraz jego negatywnym wpływie na zdolności poznawcze.


Fakty są takie, że jest to pierwiastek występujący w wielu produktach spożywczych. Fluor odpowiada za zdrowe kości oraz przynosi szereg korzyści dla zębów: od wzmacniania szkliwa, po hamowanie rozwoju bakterii oraz tworzenia się kamienia nazębnego. W wielu krajach wysokorozwiniętych pytanie, czy fluoryzacja jest szkodliwa, nie jest od dawna traktowane poważnie. Zabieg jest tam rekomendowany bardzo dużej grupie pacjentów.
Stosuje się także dodawanie fluoru do wody pitnej. Według naukowców 1,5mg/l. to bezpieczna ilość fluoru w wodzie, która nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Prawdą jest, że zbyt duże ilości fluoru, które mogłyby znaleźć się w żołądku pacjenta, mogą być niebezpieczne, ale nie jest to możliwe w związku z zabiegiem fluoryzacji.

Kiedy się zdecydować na fluoryzację?

Pytanie, czy fluoryzacja jest szkodliwa, zadają sobie często rodzice, ponieważ jest to zabieg rekomendowany dla dzieci w wieku szkolnym jako profilaktyka próchnicy.

Dzieci są grupą, dla której ta procedura medyczna jest zdecydowanie rekomendowana. Także dorośli powinni jednak korzystać z pozytywnych skutków tego zabiegu dla zębów.
W szczególności pacjenci, u których występuje nadwrażliwość zębów ze względu na odsłonięte szyjki zębowe lub w związku z noszonym aparatem ortodontycznym.

Ludzie, u których dochodzi do demineralizacji szkliwa, przebarwień płytki nazębnej lub po prostu chcą zastosować nakładanie fluoru na uzębienie profilaktycznie, także powinni zwrócić się w tej sprawie do swojego stomatologa.

Efekty po zabiegu

Zabieg powinien być poprzedzony dokładnym czyszczeniem zębów i musi zostać przeprowadzony w gabinecie dentystycznym przez profesjonalistę.
Po zabiegu nie wolno jeść i pić przez dwie godziny, a mycie zębów należy odstawić na co najmniej 12 godzin.

Najważniejszym efektem jest wzmocnienie zębów. Pozytywny wpływ zabiegu na szkliwo, przeciwdziałanie próchnicy i nadwrażliwości zębów jest oczywisty. Konieczność przeprowadzenia zabiegu przez fachowców chroni przed potencjalnym zatruciem fluorem, które mogłoby mieć miejsce w warunkach domowych.

Back To Top