Każdy chce mieć piękny uśmiech, ale nie zawsze jest to możliwe. Ukruszenie lub złamanie zęba lub jego przebarwienie powoduje duży dyskomfort i może prowadzić do kompleksów. Na szczęście z pomocą może przyjść protetyka stomatologiczna oferując licówki lub korony. Czym różnią się licówki od koron? Kto i kiedy może je zastosować?
Licówki – co to jest?
Licówki to cienkie płytki, które nakładane są na przednią część zęba lub kilku zębów przednich. Licówka pełni przede wszystkim funkcję estetyczną. Za jej pomocą można korygować przebarwienia, nieodpowiedni kształt zęba lub zmniejszyć szpary między jedynkami. W niektórych wypadkach założenie licówek może zastąpić kosztowne i długotrwałe leczenie ortodontyczne.
Licówki mogą być zakładane tylko na zęby całkowicie zdrowe, bez żadnych ubytków. O możliwości ich zastosowania zawsze decyduje stomatolog.
Najbardziej popularne są licówki wykonane z porcelany lub kompozytu. Te pierwsze są droższe ale znacznie trwalsze, wytrzymują nawet 8 lat. Licówki kompozytowe są zdecydowanie tańsze ale mogą ulec przebarwieniom. Ze względu na ich plastyczność można w trakcie noszenia korygować nie tylko ich kształt, ale także kolor.
Korony zębowe – charakterystyka i rodzaje
Zadaniem korony zębowej jest przede wszystkim uzupełnienie braku w uzębieniu, np. złamanego lub utraconego zęba. Korona zębowa stosowana jest także w celu odbudowy zęba zniszczonego przez próchnicę i leczonego kanałowo. Korony stomatologiczne stosuje się także w przypadku implantów.
Korona przywraca zębowi jego naturalny kształt i wygląd, ale przede wszystkim jego funkcje. Nawet ubytek jednego zęba ma negatywny wpływ na przeżuwanie pokarmów i prawidłowy przebieg procesu trawiennego.
Do wykonania korony stosowane są różne materiały:
– tlenek cyrkonowy,
– porcelanę,
– akryl kompozytowy.
Korony wykonane z cyrkonu to korony pełnoceramiczne, najbardziej zbliżone są właściwościami do naturalnych zębów. Z tego względu stosuje się je przede wszystkim do uzupełnienia braków w przednim uzupełnieniu.
Korony porcelanowe to najpopularniejszy rodzaj koron. Montowane są na podbudowie metalicznej lub złotej, które są niewidoczne. Cechuje je trwałość i łatwość dopasowania do pozostałych zębów.
Korony wykonane z akrylu kompozytowego ze względu na swoją trwałość najczęściej stosowane są jako rozwiązania tymczasowe.
Założenie korony wymaga wcześniejszego całkowitego wyleczenia zęba, czasami musi być to leczenie kanałowe.
Kiedy ząb jest wyleczony, lekarz musi dokonać jego oszlifowania (50-60%). Dopiero teraz może wziąć wycisk protetyczny i zlecić wykonanie korony protetykowi. W razie konieczności może założyć koronę tymczasową koronę akrylową. Kiedy właściwa korona będzie gotowa, lekarz może ją założyć. Na koniec zostanie sprawdzenie odczuć, czy gdzieś nie uwiera, nie przeszkadza w zgryzie i oczywiście jak wygląda.
Licówka czy korona zębowa?
Wybierając licówkę lub koronę należy pamiętać, że pełnią one różne funkcje. Licówka służy przede wszystkim do poprawienia estetyki uzębienia, natomiast korona do uzupełnienia braków w uzębieniu.