Implanty zębowe – jak o nie dbać i jakie wybrać?

Implanty-zebowe

Piękny uśmiech jest naszą wizytówką. Zależy nam, aby zęby były białe, proste i co najważniejsze w komplecie. Zdarzają się jednak sytuacje w życiu, kiedy zęba można stracić, czy to na skutek wypadku, urazu bądź choroby. Braki w uzębieniu bywają przytłaczające i są często powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Równocześnie warto wiedzieć, że mają także konsekwencje zdrowotne. Ubytek zęba prowadzi do zaniku kości i jest to proces nieodwracalny. Konsekwencją są zmiany kształtu szczęki i żuchwy, ale też zupełny zanik kości uniemożliwia lub znacznie utrudnia wprowadzenie implantu. Dlatego ważne jest, aby po utracie zęba szybko zwróć się po pomoc do stomatologa, który dobierze dla nas najlepszy implant.

Czym są implanty zębowe?

Implant zębowy, nazywany też inaczej wszczepem stomatologicznym, jest najczęściej tytanową śrubą (zastępującą korzeń zęba), która jest wkręcana w kość szczęki lub żuchwy. Wraz z porcelanową lub ceramiczną koroną stanowią całość implantu.

Implanty zębowe — rodzaje

Rodzaj implantu zależy od czasu, na jaki ma być założony, jego kształtu i wielkość. W zależności od potrzeb implanty mogą zostać założone na czas określony lub na stale. Jakiego rozmiaru będzie implant, największy wpływ ma miejsce, w którym ma być odtworzony ząb. Również ze względu na metodę i długość leczenia rozróżnia się implanty jednofazowe lub dwufazowe. O tym, który implant będzie najlepszym wyborem, zadecyduje lekarz implantolog.

Implanty zębowe – jak o nie dbać?

Wydawałoby się, że skoro implanty są dużo odporniejsze od naturalnych zębów oraz niepodatne na typowe choroby to nie trzeba poświęcać im zbytnio uwagi. Jest to błędne myślenie. Okres zrostu implantu z kością trwa do sześciu miesięcy. Tuż po zabiegu trzeba wstrzymać się od jedzenia i picia do czasu ustąpienia znieczulenia oraz odstawić używki. Zimne okłady mogą przynieść ulgę w bólu. Do mycia zębów należy zaopatrzyć się w szczoteczkę o miękkim włosiu oraz stosować specjalistyczne płukanki. Po każdym posiłku zaleca się też przepłukać buzię czystą wodą w temperaturze pokojowej. W przybliżeniu, po sześciu tygodniach od zabiegu nastąpi zdjęcie szwów i zarówno przed tym czasem, jak i po należy powstrzymywać się od dotykania językiem lub dłońmi okolic implantu. Dentyści zalecają też często więcej odpoczynku i powstrzymanie się uprawiania sportów. W higienie implantów w późniejszym czasie istotną rolę ogrywa dbałość i dziąsła i dokładne oczyszczanie implantu z resztek pokarmowych. Należy używać nici dentystycznej lub irygatora oraz specjalnych produktów przeznaczonych do pielęgnacji dziąseł.

Ile kosztuje jeden implant?

Cena implantu uzależniona jest od marki system implantologicznego, który zostanie wybrany oraz materiałów, z których zostanie on wykonany. Na całość kosztu składa się cena samego implantu, łącznika protetycznego oraz korony. Średnie ceny wahają się od 2 500 zł do 5 000 zł. Jednak koszt samych materiałów to nie wszystko. Należy brać pod uwagę koszt zabiegu – około 2 000 zł, konsultacje oraz diagnostyki, 200 – 500 zł. Całość zamyka się w kilku, kilkunastu tysiącach złotych. Wiele placówek umożliwia swoim pacjentom rozłożenie tych kosztów na system ratalny, dzięki temu na skorzystanie z zabiegu mają też szansę osoby, dla których jednorazowo jest zbyt duży wydatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top