Licówki porcelanowe – czy warto? Dowiedź się tego!

licowki-porcelanowe

Licówki są cieniutkim płatkiem, który maskuje niedoskonałości zęba dzięki przyklejeniu go na powierzchnię szkliwa. Pozwalają one ukryć przebarwienia i ubytki, ale także poprawić kształt zęba, wydłużyć go lub poszerzyć.

Czym są licówki porcelanowe?

Licówka jest to cienka płytka wykonana z porcelany, którą koloryzuje się w taki sposób, aby jak najbardziej przypominały naturalny kolor zębów. Wiadome jest, że muszą one wyglądać naturalnie zgodnie z barwą szkliwa zębów. Zabieg polega na przyklejeniu ich specjalnym klejem do zdrowego zęba. W ten sposób można zamaskować wszelkie niedoskonałości wynikające z ubytków, przebarwień lub niesatysfakcjonującego nas kształtu. Można również poprawić nimi kształt oraz długość zęba. Warto nadmienić, że porcelana jako materiał jest kompletnie obojętna dla zdrowia z punktu biologicznego, przez co nie ma możliwości wystąpienia alergii. Licówki to typowe rozwiązanie, mające podnieść poziom estetyki uzębienia.

Tańszym rozwiązaniem, ale nie tak efektownym są również licówki wykonane z akryli lub tworzywa kompozytowego. Wszakże tylko porcelanowe zapewniają niezwykłą trwałość, elastyczność oraz brak podatności na wszelkiego rodzaju osadzanie się kamienia nazębnego. Niestety, nie każdy może skorzystać z licówek. Dotyczy to w szczególności osób, które mają ubytki, plomby lub ich zęby są bardzo przebarwione. Również osoby z chorobami dziąseł i paradontozą nie zakwalifikują się do tego typu zabiegu. Jedynym rozwiązaniem dla takich osób są tak zwane korony.

Jak działają licówki?

Przed zabiegiem zakładania licówek stomatolog musi być pewny, że wszystkie inne zęby są zdrowie, a na ich powierzchni nie znajduje się osad lub kamień nazębny. Ważne jest również wybielenie zębów przed montażem licówek, po to, aby dobrać kolor jak najjaśniejszy.


Pacjent musi też wybrać interesujący go kształt zębów. Oczywiście pomoże mu w tym specjalista, czyli lekarz stomatolog. Następnie lekarz przeprowadzi badanie zgryzu pacjenta, wykona zdjęcie panoramiczne zębów lub wykona model zębów w wosku. Odcisk taki pozwoli lekarzowi na modelowanie odpowiedniego kształtu zęba i staje się on poniekąd wstępnych wzorcem dla licówek. W ten sposób wiadome będzie jak wyglądać mają licówki. Jeśli licówki nie wymagają szlifowania zębów, to nie trzeba tego dokonywać. W innych wypadkach jest ono obligatoryjne.
Po zabiegach wstępnych, można założyć licówki tymczasowe, które ochronią naruszone szkliwo, które zostało szlifowane.

Licówki porcelanowe – koszt zabiegu

Ceny licówek zależne są przede wszystkim od materiału, z jakiego mają być wykonane, ale także od tego, jaką ilość zębów chce się poddać temu zabiegowi oraz od miasta, w którym znajduje się wybrany gabinet stomatologiczny. Warto nadmienić, że licówki utrzymują swój estetyczny wygląd nawet przez 8 lat. Cena montażu licówek na wszystkich zębach w przypadku zastosowania tworzywa porcelanowego to kwoty rzędu 20 do 25 tysięcy. Warto nadmienić, że ceny w Polsce nie są wygórowane szczególnie w porównaniu z cenami na zachodzie, gdzie taki zabieg kosztować może nawet 80 tysięcy złotych! Koszt pojedynczej licówki porcelanowej to koszt około 1000zł, oczywiście za jeden ząb.

Back To Top