Pleśniawki u dorosłych – czym leczyć?

plesniawki-u-doroslych

Pleśniawki są problemem zdrowotnym, który głównie kojarzy się z dziećmi i niemowlakami. Jednak nierzadko pojawiają się też u dorosłych, a nieprzyzwyczajone do tego typu chorób osoby nie wiedzą jak je leczyć i często ignorują obecność pleśniawek w jamie ustnej. Z kolei pleśniawki u dorosłych da się bardzo łatwo wyleczyć i nie powinno być z nimi większych problemów. Dlatego w tym artykule skupimy się na tym czym są pleśniawki u dorosłych czym leczyć taki problem oraz jak się on objawia. Zapraszamy do lektury.

Pleśniawki u dorosłych – jak powstają?

Pleśniawki są objawem infekcji grzybiczej i powstają na skutek zakażenia drożdżakami Candida albicans. Jeżeli nie zauważy się ich odpowiednio wcześnie to kilka pleśniawek zmieni się w cały biały nalot atakujący język, wewnętrzną stronę policzków, dziąsła i podniebienie. W praktyce przyczyn powstawania pleśniawek może być wiele. Przede wszystkim pojawiają się one u osób zaniedbujących higienę jamy ustnej, ale równie często można je zauważyć u tych ze zmniejszoną odpornością. Problem pleśniawek może dotyczyć również palaczy wyrobów tytoniowych, osób z niedoborem niektórych składników odżywczych, nadmiernie objadających się cukrem, a także poddających się antybiotykoterapii. Niekiedy przyczyną białego nalotu mogą też być nieprawidłowo zamontowana proteza zębowa oraz przyjmowanie niektórych leków, które zaburzają równowagę flory bakteryjnej w organizmie. Jak widać przyczyn powstawania pleśniawek u dorosłych może być bardzo wiele, a w każdym przypadku objawiają się one tak samo. O jakich objawach mowa?

Objawy pleśniawek

Tak jak można przeczytać w poprzedniej części artykułu pleśniawki u dorosłych przyjmują postać białego nalotu, który atakuje nie tylko język i podniebienie, ale również dziąsła i policzki. Niekiedy jednak białe plamki przyjmują postać szarych gródek, które wywołują znacznie większy dyskomfort. Jeśli już o dyskomforcie mowa to właśnie on jest głównym objawem towarzyszącym pleśniawkom u dorosłych. Dający się we znaki ból w okolicach białego nalotu i powiązane z nim niekomfortowe odczucia znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Co więcej jeżeli pleśniawki są mocno rozwinięte to utrudniają też spożywanie posiłków.

Pleśniawki u dorosłych – kuracja

Z racji, że pleśniawki są rodzajem infekcji grzybiczej to do ich leczenia zwykle stosuje się leki przeciwgrzybicze i tak samo działające preparaty. Wiele osób postanawia pójść o krok dalej i stosuje domowe sposoby zwalczania pleśniawek. Zalicza się do nich płukanie ust różnego rodzaju płynami bakteriobójczymi, a także używanie w tym celu naparu ziołowego. Szczególnie efektywna jest płukanka z szałwii, która skutecznie zabija wszelkiego rodzaju bakterie. Ponadto zaleca się też dokładniejsze dbanie o higienę jamy ustnej i używanie dobrej jakości past do zębów. Specjaliści mówią też o tym, żeby często i bardzo dokładnie myć ręce, tak aby nie wspierały one rozwoju pleśniawek przy ewentualnym kontakcie z buzią.

Ważne jest też zlokalizowanie przyczyny powstawania pleśniawek i jej zlikwidowanie. Przykładowo jeżeli pleśniawki powstają wskutek palenia papierosów to konieczne jest ich rzucenie albo przynajmniej ograniczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top