Jak się nazywa szpara między zębami?

thumbnail

Istnieje bardzo wiele problemów natury stomatologicznej, przez co te mniej wdające się we znaki często są ignorowane. Nierzadko dochodzi nawet do tego, że zmagająca się z nimi osoba nie potrafi określić nazwy problemy. Jedną z takich wad uzębienia jest charakterystyczna przerwa między jedynkami, którą zobaczyć można nawet u celebrytów. Choć problem ten bez leczenia może skutkować poważnymi konsekwencjami to większość ludzi nawet nie wie jak się nazywa szpara między zębami, a wielu z nich nawet uważa ją za bardzo atrakcyjną. Dlatego w tym artykule postanowiliśmy dokładnie omówić ten problem.

Diastema – co to jest?

Jeżeli zastanawia cię jak się nazywa szpara między zębami to odpowiedź brzmi diastema. Najczęściej występuje ona między górnymi jedynkami, a widoczna szczelina ma zwykle kilka milimetrów. Diastema ma trzy główne odmiany, pierwsza z nich określana jest jako diastema równoległa. Charakteryzuje się ona równym odstępem między zębami, niezwężającym się w żadną stronę. Z kolei diastema, która zwęża się w kierunku korzeni zębów nazywa się rozbieżną.

Analogicznie ta, w której szpara zawęża się od korzeni w kierunku koron nazywa się diastemą rozbieżną. Wiedząc już jak się nazywa szpara między zębami warto wspomnieć o przyczynach jej powstawania. Siekacze mogą przesuwać się ze względu na przerost wędzidełka wargi górnej, jednak bardzo często dochodzi też do powstawania diastemy wskutek ubytkach w uzębieniu lub jego nadmiaru. Diastema bardzo często widoczna jest u dzieci przed 10 rokiem życia, ponieważ często powstaje ona na skutek wymiany mleczaków na zęby stałe.

Jak można wyleczyć diastemę?

Stomatolodzy mają wiele metod leczenia diastemy, a każdy z nich jest całkowicie uzależniony od potrzeb pacjenta. Dentysta może zaproponować klasyczny aparat ortodontyczny, którego zwykle używa się do naprawiania wad zgryzu. Jednak coraz częściej osobom z diastemą zaleca się wypełnienie szczeliny licówkami. Nie tylko doskonale imitują one szkliwo, ale są też niezwykle wytrzymałe i odporne na przebarwienia. Metoda ta jest bardzo wygodna i praktyczna, a na pewno nie będzie kosztować pacjenta tyle co leczenie aparatem na zęby.

Z kolei wiele osób jest przywiązanych do swojej diastemy i często zdarza się, że pacjenci gabinetów stomatologicznych chcą ją tylko tymczasowo zakryć zamiast pozbywać się problemu. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem są wypełnienia kompozytowe, które dają natychmiastowy efekt wizualny i można się ich pozbyć nawet po kilku dniach.

Skutki uboczne szpary między zębami

Mimo tego, że bardzo często mówi się o diastemie jak o wyjątkowo estetycznym elemencie uśmiechu to jej obecność może przyczynić się do wielu szkód. Nieleczona diastema przede wszystkim często prowadzi do powstawania innych wad zgryzu, a nawet chorób dziąseł. Raczej nikt nie chciałby mieć modnego uzębienia za taką cenę. Ponadto osoby z diastemą stosunkowo często mają problemy z prawidłową wymową i w rezultacie seplenią. Z pewnością jest to utrudnienie codziennego życia niewarte nieznaczącej przerwy między siekaczami.

Back To Top