Sedacja wziewna to nic innego jak gaz rozweselający, który jest polecany młodszym pacjentom. Niestety dzieci z powodu strachu potrafią w ogóle nie otworzyć buzi, co przekłada się na niemożność wyleczenia ubytków w jamie ustnej, dlatego sedacja wziewna jest szczególnie polecana, aby można było bez problemu zajrzeć do jamy ustnej.
Czym jest sedacja wziewna?
Głównym celem gazu rozweselającego jest zmniejszenie lęku u osób, które panicznie boją się zabiegów wykonywanych przez stomatologa. W odróżnieniu od narkozy pacjent zachowuje świadomość podczas leczenia.
Jak działa sedacja wziewna?
Aby gaz zaczął działać, podaje się pacjentowi maseczkę o owocowym zapachu, którą zakłada się na nos. Stomatolog podczas zabiegu może regulować ilość podawanego gazu tak, aby dokładnie dostosować go do danego pacjenta.
Gaz rozweselający działa bardzo szybko, ponieważ pierwsze objawy są widoczne już po kilku sekundach. Równie szybko gaz rozweselający znika z organizmu pacjenta, bo w kilka minut od zdjęcia maseczki. Wdychany gaz przedostaje się do krwiobiegu, skąd dostaje się do mózgu.
Zalety użycia sedacji wziewnej
Podczas wdychania gazu pacjent czuje odprężenie, znika uczucie strachu oraz napięcia i zmniejsza się wrażliwość na ból, ponieważ rozluźniony zostaje cały układ nerwowy. Oprócz tego pacjent może mieć wrażenie pływania czy latania, a po zabiegu pacjent może nie pamiętać zabiegu. Taki rodzaj znieczulenia pomaga stomatologowi, ponieważ pacjent chętniej współpracuje.
Warto wiedzieć, że ten rodzaj znieczulenia jest bardzo bezpieczny i nie powoduje żadnych poważnych skutków ubocznych, dlatego jest zalecany dzieciom. Godnym uwagi jest fakt, że pacjent odczuwać może senność lub nudności jednak objawy te znikają do trzech godzin od przyjęcia gazu.
Przeciwwskazania do stosowania sedacji wziewnej
Pomimo tego, że ten rodzaj gazu jest bardzo bezpieczny, jednak nie wszystkie osoby mogą pozwolić sobie na skorzystanie właśnie z takiej formy znieczulenia. Osoby, które nie powinny korzystać z gazu rozweselającego to przede wszystkim:
- osoby chorujące na stwardnienie rozsiane
- osoby posiadające choroby serca
- osoby posiadające przerost migdałków
- osoby przeziębione
- kobiety w pierwszym trymestrze ciąży
- osoby cierpiące na zapalenie uszu
- osoby cierpiące na zapalenie gardła
- osoby posiadające choroby psychiczne
- osoby, u których stwierdzono niedrożność dróg oddechowych
- dzieci poniżej 3. roku życia
- osoby posiadające alergie
Gaz rozweselający jest natomiast polecany w szczególności u dzieci. Doskonale sprawdza się w przypadku kiedy dziecko choruje na astmę lub padaczkę, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia ataku. Osoby, które boją się otrzymania znieczulenia w formie zastrzyku, również mogą skorzystać z tej metody. Pacjenci, którzy mają zaplanowane tego typu znieczulenie, nie powinny spożywać pokarmów przez około 3 godziny przed planowanym zabiegiem.
Jak możemy zauważyć, taka forma znieczulenia jest idealnie dopasowana, dla wszystkich osób, które boją się stomatologa