Choć pielęgnacja jamy ustnej jest niezwykle ważna dla komfortu, wizerunku człowieka oraz zdrowia – całego organizmu, wciąż wiele osób w Polsce ma z nią problem. Niektórzy nie dbają o nią w ogóle, inni robią to nieprawidłowo lub niewystarczająco, nie mając podstawowej wiedzy, dotyczącej na przykład tego, ile razy dziennie powinno się myć zęby czy jak robić to właściwie.
Nie wszyscy też zdają sobie sprawę z tego, że tak naprawdę szczoteczka i pasta to za mało, by mieć idealnie czystą jamę ustną. Warto dowiedzieć się najważniejszych rzeczy na ten temat.
Po co szczotkować zęby?
Powodem, dla którego niektórzy są zupełnie na bakier z higieną jamy ustnej, zapewne jest przekonanie co do bezzasadności takich działań. Nic jednak bardziej mylnego. Każdego dnia w wyniku spożywania pokarmów na zębach odkładają się osady, tzw. płytka nazębna, w której z kolei mnożą się bakterie. Są one przyczyną nieświeżego oddechu, a toksyny, jakie wydzielają, niszczą szkliwo – tak powstaje próchnica. Szczotkowanie zębów pozwala usunąć osady, wyczyścić zęby, dzięki czemu są estetyczne, a jama ustna i oddech – świeże. Zapobiega to też próchnicy.
Trzeba jednak wiedzieć, ile razy dziennie powinno się myć zęby, by robić to z wystarczającą częstotliwością. Raz to z pewnością za mało, szczotkowanie zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem, to podstawa. Jeśli jednak chce się naprawdę dobrze zadbać o zęby i jamę ustną, powinno się sięgać po szczoteczkę i pastę po każdym posiłku.
Czas trwania mycia zębów
Prócz tego, ile razy dziennie powinno się myć zęby, trzeba też wiedzieć, jak robić to właściwie i ile powinien wynosić czas szczotkowania. To także, wbrew pozorom, ma znaczenie. Specjaliści uznają, że optimum to dwie minuty. Tyle potrzeba, by usunąć nie tylko osady zalegające na zębach, ale też bakterie znajdujące się w różnych zakamarkach jamy ustnej. Uważa się przy tym, że pół minuty powinno przypadać na każdy kwadrant jamy ustnej.
Chcąc mieć pewność, że poświęca się na szczotkowanie dokładnie tyle czasu, ile potrzeba, można zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę z timerem. Pozwoli to zyskać pewność, że zęby są naprawdę skutecznie wyczyszczone.
Bardzo szybkie mycie na pewno nie przyniesie pożądanych efektów. Tak postępuje wiele osób, tłumacząc się brakiem czasu rano czy wieczornym zmęczeniem, potem zaś są zdziwione tym, że mimo higieny, ich zęby są atakowane przez próchnicę.
Jak prawidłowo myć zęby?
To kolejna ważna kwestia, po pytaniu dotyczącym tego, ile razy dziennie powinno się myć zęby i jak długo ma trwać szczotkowanie. Na pewno nie można przesuwać szczoteczką poziomo po zębach czy też wyłącznie pionowo. Do skutecznego wyczyszczenia wszystkich zębów potrzebne jest wykonywanie różnych ruchów – zygzakowatych, wymiatających, okrężnych. Dodatkowo trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że samo mycie to za mało.
Jeśli chce się usunąć całą płytkę nazębną z zębów, trzeba do czyszczenia ich powierzchni stycznych wykorzystać także nić dentystyczną. Dla usunięcia bakterii warto zaś zastosować płyn do płukania ust.